Çılgına döndü pistte yattı

Dünya Atletizm Şampiyonası, pistlerde eşine rastlanmayan bir protesto gösterisine sahne oldu. 100 metre çeyrek final ikinci seçme serisinde, ABD'li Jon Drummond, Jamaikalı Asafa Powell ile birlikte, yeni hatalı start kuralı uyarınca diskalifiye edildi.

PARİS - Dünya Atletizm Şampiyonası, pistlerde eşine rastlanmayan bir protesto gösterisine sahne oldu. 100 metre çeyrek final ikinci seçme serisinde, ABD'li Jon Drummond, Jamaikalı Asafa Powell ile birlikte, yeni hatalı start kuralı uyarınca diskalifiye edildi. Büyük tepki gösteren Drummond, piste yatarak kararı protesto etti. Gözyaşlarına engel olamayan ABD'li atletin bir türlü pisti terk etmemesi üzerine, seçme önce ertelendi. Ardından da gecikmeli olarak koşulabildi.
Son şampiyon Marion Jones'un doğum sonrası katılmadığı bayanlar 100 metre finalinde ABD'li Kelli White, 10.85'lik derecesiyle mutlu sona ulaştı. Vatandaşı Torri Edwards 10.93 ile ikinciliği, Ukraynalı Zhanna Block da 10.99 koşarak üçüncülüğü aldı. Heptatlonda İsveçli Carolina Klüft, 7001 puanla altın madalya kazanırken, ABD'li Jackie Joyner Kersee ve Rus Larisa Nikitina'nın ardından tarihte 7 bin puan barajını geçen üçüncü atlet oldu.
Erkekler 10 bin metrede 21 yaşındaki Etiyopalı Kenenisa Bekele, 26:49.57'lik şampiyona rekoruyla, beşinci dünya şampiyonluğunu arayan vatandaşı efsanevi atlet Haile Gebrselassie'yi geride bıraktı. Bayanlar 20 kilometre yürüyüşte 37 yaşındaki Rus Yelena Nikolayeva, 1.26.52.00'lik derecesiyle altın madalya kazanırken, aynı zamanda 200 metreyi 35 yaşında kazanan Jamaikalı Ottey'i ait Dünya Şampiyonası'ndaki en yaşlı şampiyon unvanını da elde etti. (Spor Servisi)