Cim Bom pamuk tarlasında

Adanalı Fatih Terim, son üç maçında hasret kaldığı üç puana hemşehrilerinin
5 Ocak Stadı'nda kavuştu.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Adanalı Fatih Terim, son üç maçında hasret kaldığı üç puana hemşehrilerinin
5 Ocak Stadı'nda kavuştu. Galatasaray'ın maçları geçen sezon da sık sık örneğine rastlandığı gibi skor ya da skordan ziyade Fatih hocanın sahaya süreceği oyuncuların 'bu hafta bakalım kimler oynayacak?' mumamması biçiminde sürüp gidiyor. Nitekim dün de öyle oldu. Medyanın öngördüğünden farklı bir ekiple maça başlayan Galatasaray'da olası bir üçlü savunma mizansenleri, Prates-Bülent-De Boer, Hakan Ünsal'ın yerine Orhan'la alışılagelmiş dörtlü müdafa biçiminde gerçekleşti. Hakan Şükür, bu mevsim daha önceki benzerlerinde de olduğunca, özellikle deplasmanlarda tek forvet rolünü devam ettirdi.
Terim, bir hayli tereddütten sonra genç Sabri'yi Prates'in önünde sağ kanatta temelli krampon olarak kullanmayı dün akşam da Adana'da sürdürdü. Genç oyuncu, geleceğe yönelik Cim Bom'lar arasında ışığı en fazla parlayan yıldız, hiç kuşkusuz. Pek çok özelliği ile Beşiktaş'ta sağ bek oynatıldıktan sonra Real Sociedad da çiçeği açan Nihat'a benziyor. Kanat oyuncusu özelliklerinin yanı sıra, göbekten dalıp rakip savunmayı yarma özelliğine de sahip.
Toros Kaplanları'nın dün akşamki ev yenilgisi Malatya ve Trabzon'dan sonra Galatasaray mağlubiyetiyle evlerindeki üçüncü hayal kırıklığı oldu. Adanalıların bir başka özelliği de yenmek için kesin kes gol atmak zorunda olmalarıydı. Onun dışında gelen tek farklı mağlubiyetlerde Kaplanlar boyun eğmek zorunda kalmıştı. İlk gol çok erken geldi. Sabri'nin uzaktan şutunda Murat Şahin kornere çeldi. Ancak Prates'in karambol yaratan kornerinde Volkan'ın golüne engel olamadı: 0-1.
Sarı-Kırmızılıların ilk golünü kaydeden Volkan'ın kulübeye koşarak hocasından önce Batista'yı öpmesi de, nedenini bilemediğimiz bir arkadaşlık göstergesiydi. İlk yarıda daha tempolu oyanayan İstanbul ekibi, genelde Hakan Şükür ile değerlendiremediği pozisyonların ardından yine Prates'in asistiyle ikinci sayısına kavuştu. 34'te bu kez filelerle randevuyu sağlayan krampon ise Cihan'dı: 0-2.
'Asabiler' çok asabi
Ne var ki ilk yarım saatte gelen bu iki gol bile tribünleri, takımlarını teşvik açısından ateşlemeye yetmedi. Buna, 'Asabiler Grubu' da dahildi. Evvelden beri Sarı-Kırmızılı takımın sempatizanı olduğu bilinen Çukurovalılar, neredeyse konuk ekibin attığı golleri alkışlayacaktı. Finansal yönden zor duruma düşen kulüplerin aynı acıyı yaşayan sanayii kuruluşlarından pek farkı yok.
Bu, 'cep delik cepken delik'lik Kaplanlar'a olabildiğince ağır yansımış. Aralarında Necati gibi daha iddialı formalarda oynayabilecek starlar da var. Ne var ki, dünkü maçta ağır basan taraf misafir ekipti. Aksi olsa, Adanalılar için bir yeniden diriliş dönemi başlayabilirdi. Terim'in öğrencileri nisbeten yumuşak bir rakip sayılacak Adana önündeki galibiyetten sonra haftaya Akçaabatlılar'ı konuk edecek. Ama bu maçtan önce Şampiyonlar Ligi'nde Nihat'ın R.Sociedad'ıyla oynayacaklar. Ziyadesiyle ihtiyaç duyulan bu üç puan Sarı-Kırmızılıların yakın geleceğinde moral yükseltici faktör sayılabilir.