Cim Bom UEFA'da kayıp


Sarı-Kırmızılıların Kongolu forveti Nonda, Helsingborg ağlarını iki kez havalandırdı.


UEFA'da H grubunda mücadele eden Galatasaray, ikinci maçından da puan alamadı. Sarı-Kırmızılılar, grubun zayıf ekiplerinden İsveç ligi temsilcisi Helsingborg'a Ali Sami Yen'de 3-2 yenildi. Cim Bom bu sonuçla ikinci tur şansını zora soktu.
Haber: BAĞIŞ ERTEN / Arşivi

Maçı meteoroloji açtı. İsveçliler yabancılık hissetmesin diye gök delindi ve içinde ne varsa düştü. Biz 'Türk misafirperverliği' diye düşündük. Meğer içine 'soğuk duş' esansı da katmışlar. Yoksa bu maç nasıl böyle biterdi ki?
Başlangıçta Galatasaraylılar oyuna giremedi bir türlü. İlk 10 dakikada iki kez çim üstünde kaydırmaca oynadı Lincoln. 14'te rakibin yarattığı korner karambolu, ıskalarla kaleye giriyordu neredeyse. İlk 15 dakikadaki alıştırma turlarının ardından 17'de Lincoln frikiğiyle asıl maç başladı. Taraftar da gol için zamanın geldiğini söylemeye başlamıştı zaten. Oyuncular da bu davete uydular ve rakip kaleyi ziyaret etmeye başladılar. Lakin umduklarını buldukları söylenemez. Helsingborg direndikçe direniyordu. Tamam 28'de Nonda'nın vuruşunda fire vermişlerdi ama bu disiplinli olmadıkları anlamına gelmezdi. İsveç ekibi ne yaptığını daha iyi bilen taraf olduğunu 30'daki golle gösterdi. Son derece hareketli olan Omotoyossi ve Dahl'le şuurlu ataklar kolluyorlardı. İşte onlardan birinde geldi Henrik Larsson'un golü. Hiç boş bırakılmaması gereken bir yerde rahat rahat dönüp vurdu eski Celtic'li efsane: 1-0. O esnada Kulver Kalesi'nde bizim alaturka kral Hakan ise ofsayta düşmek konusunda bir rekora imza atıyordu. 39'da ilk golün de prodüktörlerinden olan Sabri, ders almak yerine oyunun devamını da sahneye koymayı tercih edince ikinci gol geldi üstüne. Omotoyossi bütün yedek kulübesini ayağa kaldırmıştı: 0-2.
Artık ihtiyaç duyulan, 42'deki Barış şutlarından ziyade aynı dakikada gelen Helsingborg atakları gibi bir şeydi. Organize ve akıl dolu hamleler yani. Bu yüzden 43'de hemen Arda'yı aldı oyuna Feldkamp. Sabri'nin vedası ise acıklı oldu. Yuhlar altında, küskün küskün gitti genç oyuncu. İlginçtir, onu feda ederken oyuna da geri dönmüştü Sarı Kırmızılılar. Daha ilk topta Arda, Nonda'nın kafasını buldu 44'te: 1-2. Soyunma odasına giderken iyi bir yolluk oldu bu. Maç daha bitmedi diyebildik bu sayede.
Bütün orta saha seyredince...
İkinci yarı teyakkuzla başladı Cim Bom. 50 dönerken tam dört korner kullanıldı . Yine de sıkışan oyunu açmak için daha randımanlı olmalıydılar. Tıpkı 55'te Lincoln'ün Nonda'yı soktuğu pozisyondaki gibi. Tabii 56'daki gibi yan toplar da işe yaramaz değildi. Belli ki gol kapısı açılmıştı ev sahibinin. Yeter ki Larsson'un pivotajındaki kontralara dikkat etsinler. Rakip geriye yaslandıkça her türlü imkânı da bulur oldular.
Uzaktan, frikikten, orta-kafa-gol'den, sağdan, soldan... Fakat gol için 62'deki Arda'nın yakaladığı gibi pozisyonlar kesinlikle kaçmamalıydı. Neyse ki 66'da Rönningberg de benzerini harcadı da hesaplar denkleşti. 68'de Hakan'ın yerini alan Ümit Karan da katıldı kaçırma yarışına, hemen ardından Makondele'yle değişen Svanback da. Yetmedi 61'de Servet de. Ama elbet gole tahvil olacaktı bu fırsatlar. Talih (ve beceri) İsveçlilere güldü. C. Andersson bütün Galatasaray orta sahasını sallayıp gitti attı golünü. Haddini bilen, şuurlu oyun ödülünü almıştı işte: 1-3. Artık bu kadar taşı pirinçten ayıklamak çok zordu. Artı doksanda gelen Nonda golü teselli bile etmedi. Tromsö esintisi herkesi dondurmuş, UEFA Kupası'nın eski sahibi, bu kupada ilk kez oynadığı gruplarda ne yazık ki dibi görmüştü.

GALATASARAY: 2
Aykut 6
Song 5
Servet 3
Volkan 4
Sabri 2
(Arda 43) 6
Linderoth 5
Barış 6
Hasan 4
Lincoln 4
H. Şükür 3
(Ümit 63) 4
Nonda 6

HELSINGBORG: 3
D. Andersson 8
C. Andersson 7
(Lantz 87) -
Wahlstedt 6
Rönningberg 7
Tamboura 7
Makondele 6
(Svanback 67) 6
Dahl 7
(Beloufa 90) -
Skulason 7
Jacobsson 6
Omotoyossi 7
Larsson 8

GOLLER: Nonda (44), (90) / Larsson (30), Omotoyossi (38), C. Andersson (75)
SARI KARTLAR: Song / Rönningberg
Stat: Ali Sami Yen Hakemler: M. L. Dean, J. Devine, M. Mullarkey