Cim Bom'dan beyaz sayfa

Galatasaray ilk yarıda iki puan bıraktığı Malatya'yı, ikinci
'kardan adam operasyonu'nda yenerek Gençler'in üstünde ikinci sıraya yerleşti.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Galatasaray ilk yarıda iki puan bıraktığı Malatya'yı, ikinci
'kardan adam operasyonu'nda yenerek Gençler'in üstünde ikinci sıraya yerleşti. Lig heyecanına kar yağdığı haftada Sami Yen'deki şovun başrolünde de kaçınılmaz biçimde beyaz örtü hakimdi. Terim, lig başındaki üçlü serisini bozan Ziya Doğan karşısında dünkü galibiyetiyle bu sezon ilk kez peşpeşe, üçü deplasmanda olmak üzere dördüncü galibiyetine ulaştı.
Cim Bom'un yenilerinden bir tek Suat Usta savunmanın sağ kanadında sırıttı. Fatih hoca da, hatası sonucunda oluşan beraberlik golünün bedelini genç oyuncusunu çıkarıp yerine Ümit Karan'ı alarak gerçekleştirdi. O zamana kadar 4-4-2 oynayan Cim Bom savunmada azalırken, tabelada çoğalıp yeniden galibiyeti buldu.
Ergün'ün tahsilli solu
Yeni aslanlar, evlerinde görücü önüne çıkarken Xavier, formasını kimseye kaptırmamayacağını kanıtladı. Lukunku, kar tipi olmamasına rağmen yine hava hakimiyetiyle ceza sahasına, kafa pasları yağdırdı. 11'de orta sahada ki frikiği kullanan Ergün, topu kendisi gibi meşhur solaklardan Hakan Ünsal'la buluşturdu. Bu solak silahşörün, çevirip sağ ayağıyla kaleye doldurduğu şut kalecinin iki eliyle bloke etmeye kalkışması sırasında ağlarla buluştu: 1-0.
Erken gelen gol, Galatasaray'ın işini kolaylaştırdı. Ali Aydın işaret ederek 'sahayı temizleyin' düdüğünü çaldı. Örgütlenmiş olan 40 kişilik kar ekibi, anında karları küreleyerek çizgileri görünür hale getirdi. Maçın başından itibaren Ümit Davala'nın geri gelmesinde gecikmesiyle, sağ kanatta gedikler oluşuyordu. Batista, Davala'nın yerine geçerek bu zaafı kapatmaya çalışıyor, ancak o da, kendi sorumluluğunun peşine düşünce, koskoca bölge Suat'a kaldı. Devre sonunda, Mondragon'un, hatalı gol yiyen meslektaşını santraya kadar gelerek teselli etmesi, savaş bulutlarının dolaştığı şu günlerde kardelen çiçeği kadar güzeldi.
Malatya, ikinci yarının başında Sertan'la eşitliği bulduktan sonra belki de Fatih hocaya en büyük iyiliği yaptı. Üçlü savunmaya geçen Galatasaray, ortada çoğalarak baskısını artırdı. 66'da Ergün'ün tahsilli sol ayağı Cim Bom'u bir kez daha öne geçirdi: 2-1.
Sonuçta Fatih hocanın 'sevgililerin buluşması' diye nitelendirdiği dün akşamki ertelenmiş randevu kısa bir kesintiden sonra mutlu sonla neticelendi.