Cim Bom'un rakibi CSKA Sofya

Bulgar ekibi, ilk maçta deplasmanda 2-0 yendiği Ermenistan'ın Pyunik takımını, ikinci maçta da 1-0 yenerek tur atladı.

Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için 3. ön eleme turunda mücadele edecek Galatasaray'ın rakibi, Bulgaristan'ın CSKA Sofya takımı oldu. Bulgar ekibi, 2. ön eleme turunda karşılaştığı ve ilk maçta deplasmanda 2-0 yendiği Ermenistan'ın Pyunik takımını, ikinci maçta da 1-0 yenerek tur atladı. İlk yarısı golsüz sona eren maçta, CSKA Sofya'nın tek golünü, 90. dakikada penaltıdan Leo Lima kaydetti.
Galatasaray, ön eleme turundaki ilk maçında, CSKA Sofya ile 13 Ağustos Çarşamba günü İstanbul'da karşılaşacak. Rövanş maçı ise 27 Ağustos Çarşamba günü Sofya'da yapılacak.

BULGAR BASINI FUTBOLU BEĞENMEDİ

Galatasaray'ın Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turundaki rakibi Bulgaristan'ın CSKA Sofya takımının dün akşam Ermenistan'ın Pyunik takımını 1-0 yenerek elemesine karşın Bulgar basını CSKA Sofya'nın futbolunu beğenmedi.
Manşetten 'Sancılı maçtan sonra CSKA devam ediyor' diyen 7 Dni Sport adlı spor gazetesi, alt manşetinde CSKA Sofya'nın, düşük bir performans gösterirken taraftarlarınca yuhalandığını yazdı. Gazete, 'Stadyumdaki 12 bin seyirci sancılı maç sırasında durmadan destek vermeleri gereken takımını yuhaladı' ifadesini kullanarak, maçı izleyen Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in staddan büyük bir memnuniyetle ayrıldığını vurguladı.
Meridian Maç adlı Sofya'da çıkan ve futbol ağırlıklı haberlere yer veren başka bir spor gazetesi ise, daha ılımlı bir tavır alıp 'CSKA Sofya'da da galip' başlığını kullandı. Seyircinin gördüğü oyundan pek memnun kalmadığını belirten gazete, 'CSKA sanki, maçı izleyen Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'de yalancı bir izlenimler bırakmak istiyordu' diye espri yaptı.
Ülkenin ikinci büyük gazetesi 24 Saat, Bulgar basının maç konusundaki genel tavrına sadık kalarak, spor sayfasından verdiği kısa haberinde 'Pyunik yalnızca 1-0 yitirdi' başlığını kullandı.
Kulübün resmi internet sitesinde yer alan kısa yorumda, 'aktif ve ilgi çekici olmayan' olarak nitelendirilen maçın gazetelerin kapanmasından sonra oynanmış olmasından dolayı basında geniş yer almadığı dikkati çekti.
İnternet üzerinden yayın yapan Topsport adlı bir spor haber sitesi, Bulgar ekibinin teknik direktörü Stoyko Mladenov'un "Böyle bir oyunla Galatasaray karşısında hiç şansımız yok" sözlerine yer verdi. Mladenov, şöyle konuştu:
"Bu maçın gerçek sonucu 0-0 olmalıydı. Çünkü Pyunik, tüm maç sırasında daha iyi oynadı. Dolaysıyla sonuçtan memnun olabiliriz, ama oyundan asla."

TERİM'İN CANI SIKILDI

Bulgar basını, maçı izlemek üzere Bulgaristan'a son dakikada özel uçakla gelen Fatih Terim'in gazetecilerden uzak kalmayı tercih ettiğini ve can sıkıntısından maçın bitmesine 10 dakika kala stattan ayrıldığını vurguladı.
Havaalanında 7 Dni Sport gazetesinin sorularını yanıtlayan Terim, CSKA Sofya hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığı için Sofya'ya maçı izlemeye geldiğini söyledi. Daha sonra Terim, "Ben de bir soru sorabilir miyim? CSKA Sofya'nın hangi takımı daha iyi, şimdiki mi, yoksa Milan'a karşı oynayan takımı mı?" diye konuştu.
Bu arada 13 Ağustos'ta yapılacak Galatasaray-CSKA Sofya maçıyla ilgili Bulgaristan'da heyecan tırmanırken, Bulgar takımının taraftar lideri Dimitar Angelov, Türkiye'ye gitmek isteyen taraftar sayısının 5000'e ulaştığını açıkladı.
Devlet televizyonu (BNT) başta olmak üzere hiçbir TV kanalının CSKA Sofya-Pyunik maçını naklen yayınlamaması da ülkedeki futbolseverlerin sert tepkisine neden oldu. Maçın başlamasına birkaç dakika kala BNT Haber Dairesi'ne telefon açan kimliği belirlenemeyen bir kişi, BNT binasında yarım saat sonra patlayacak bir bombanın kurulu olduğunu öne sürdü. İhbar üzerine olaya anında müdahale polisin, herhangi bir bomba bulamadığı açıklandı.