Çim kortun efendileri kim olacak?

Teniste dünyanın en eski ve en prestijli turnuvası olarak bilinen, aynı zamanda sezonun üçüncü grand-slam organizasyonu
olan Wimbledon bugün başlıyor. 1877'den bu yana düzenlenen turnuvada dünyanın en iyi tenisçileri, All England kortlarında birincilik için ter dökecek.

WIMBLEDON - Teniste dünyanın en eski ve en prestijli turnuvası olarak bilinen, aynı zamanda sezonun üçüncü grand-slam organizasyonu
olan Wimbledon bugün başlıyor. 1877'den bu yana düzenlenen turnuvada dünyanın en iyi tenisçileri, All England kortlarında birincilik için ter dökecek. Eleme maçlarının tamamlandığı Wimbledon'da tek erkeklerde ve bayanlarda ana tabloda 128'er tenisçi mücadele edecek. Ayrıca bayanlar, erkekler ve çiftler karışık kategorileri de turnuva dahilinde olacak. İki hafta sürecek olan turnuvada, geleneksel olarak ilk pazar günü (1 Temmuz) maç yapılmayacak. Tek bayanlarda 7, erkeklerde ise 8 Temmuz'da final heyecanı yaşanacak.
Bu yıl Wimbledon'da tüm gözler, erkeklerde 1 numaralı seribaşı olan Roger Federer'e çevrilecek. Çim kortların efendisi olarak bilinen İsviçreli tenisçi, eğer bu yıl da All England kortlarında zafere ulaşırsa turnuvayı üst üste beşinci kez kazanmış olacak ve aynı başarıyı 1976-1980 yılları arasında yakalayan Bjorn Börg'ün rekorunu egale edecek. Bayanların 1 numaralı ismi Justine Henin ise kariyerinde kazanamadığı tek grand-slam olan Wimbledon'da bu kez gülmek istiyor.
Ödüllerde kadın-erkek eşitliği
Turnuva tarihinde ilk kez tek erkekler ve bayanlar kategorilerinin şampiyonları eşit miktarda ödül alcak. Toplamda 22.25 milyon dolar ödül dağıtılacak organizasyonda şampiyonlar 1.4'er milyon doların sahibi olacak. Maçlardaki tartışmalı kararların önüne geçmek için geliştirilen 'Atmaca Gözü' teknolojisi, Wimbledon'da bu yıl ilk kez kullanılacak.
Bayanların iddialı isimleri
Justine Henin
Ülkesi: Belçika
Dünya Sıralaması: 1
Grand-Slam Zaferi: 6
Kariyer Zaferi: 34
Wimbledon Zaferi: Yok
Genel Bakış: Kazanamadığı tek grand slam Wimbledon... İki kez burada finalde kaybetti... Katıldığı son beş büyük turnuvada finale çıktı.

Maria Şarapova
Ülkesi: Rusya
Dünya Sıralaması: 2
Grand-Slam Zaferi: 2
Kariyer Zaferi: 15
Wimbledon Zaferi: 1 (2004)
Genel Bakış: Katıldığı son 12 turnuvanın dokuzunda en azından yarı finale çıktı... Sakatlığı nedeniyle iki ay kortlardan uzak kaldı ve halen tam olarak formunu bulamadı.

Jelena Jankoviç
Ülkesi: Sırbistan
Dünya Sıralaması: 3
Grand-Slam Zaferi: Yok
Kariyer Zaferi: 5
Wimbledon Zaferi: Yok
Genel Bakış: Bu sezon Henin'la beraber en çok turnuva kazanan (4) isim... 2006'da ilk 10 maçını yitirince tenisi bırakmayı düşündü ancak sonra yılmayarak üçüncülüğe kadar yükseldi.

Amelie Mauresmo
Ülkesi: Fransa
Dünya Sıralaması: 5
Grand-Slam Zaferi: 2
Kariyer Zaferi: 24
Wimbledon Zaferi: 1 (2006)
Genel Bakış: Sakatlığı nedeniyle iki ay kortlardan uzak kaldı... Çim zeminde oldukça iyi... Son dört yılda Wimbledon'da en azından yarı finale kaldı.

Serena Williams
Ülkesi: ABD
Dünya Sıralaması: 7
Grand-Slam Zaferi: 8
Kariyer Zaferi: 28
Wimbledon Zaferi: 2 (2002, 2003)
Genel Bakış: Dizindeki sakatlık nedeniyle geçen yıl Wimbledon'a katılamadı... Bu yıl çim korttaki hazırlık turnuvalarının hiçbirine katılmadı.
Erkeklerin iddialı isimleri
Roger Federer
Ülkesi: İsviçre
Dünya Sıralaması: 1
Grand-Slam Zaferi: 10
Kariyer Zaferi: 48
Wimbledon Zaferi: 4 (2003, 2004, 2005, 2006)
Genel Bakış: Çim kortta 48 maçtır kaybetmiyor... Wimbledon'da üst üste beşinci zaferini arıyor.

Rafael Nadal
Ülkesi: İspanya
Dünya Sıralaması: 2
Grand-Slam Zaferi: 3
Kariyer Zaferi: 22
Wimbledon Zaferi: Yok
Genel Bakış: Geçen sezon burada finale kadar çıkıp Federer'e tek setini kaybettirdi... Erkeklerde bu yıl en çok maç ve turnuva kazanan tenisçi.

Andy Roddick
Ülkesi: ABD
Dünya Sıralaması: 3
Grand-Slam Zaferi: 1
Kariyer Zaferi: 22
Wimbledon Zaferi: Yok
Genel Bakış: Çim kortlarda çok iyi ve bu zeminde Federer'den sonraki en iyi isim olarak gösteriliyor... Geçen hafta Londra'daki çim kort hazırlık turnuvasını kazandı.

Novak Djokoviç
Ülkesi: Sırbistan
Dünya Sıralaması: 4
Grand-Slam Zaferi: Yok
Kariyer Zaferi: 5
Wimbledon Zaferi: Yok
Genel Bakış: Bu yıl kaybettiği 10 maçın beşini Federer ve Nadal'a karşı oynadı... Birçok otorite tarafından geleceğin 1 numarası olarak gösteriliyor.

Lleyton Hewitt
Ülkesi: Avustralya
Dünya Sıralaması: 19
Grand-Slam Zaferi: 2
Kariyer Zaferi: 26
Wimbledon Zaferi: 1 (2002)
Genel Bakış: Dünya sıralamasında gerilere düşmesine karşın Wimbledon'ın en büyük favorilerinden... Hırslı olması ve fizik-kondisyon olarak üst seviyede olması onun için büyük bir artı.
(Spor Servisi)