Çıtayı yüksekte tutuyor

Efes Pilsen'den ayrılmasının ardından Montepaschi Siena takımında görev alan ve İtalyan takımıyla birlikte Avrupa'da kupa sevinci yaşayan coach Ergin Ataman, transferinde seçici davranıyor.

İSTANBUL - Efes Pilsen'den ayrılmasının ardından Montepaschi Siena takımında görev alan ve İtalyan takımıyla birlikte Avrupa'da kupa sevinci yaşayan coach Ergin Ataman, transferinde seçici davranıyor. İtalya'da ilk yılında Saporta Kupası'nı kazanan, geçen sezon ise Montepaschi Siena ekibini Avrupa Ligi'nde dörtlü finale taşıyan Ataman, yeni sezon öncesinde henüz herhangi bir takımla anlaşmadı. Ergin Ataman, elde ettiği başarılarla ulaştığı seviyeye uygun bir takımla çalışmayı amaçladığını söyledi.
Siena'dan ayrıldıktan sonra İtalyan ve Yunan takımlarıyla görüşmeler yaptığını belirte Ataman, "Bu süre içinde bir İtalyan, iki de Yunan takımıyla görüşmeler yaptım. Ancak şartları bana uygun olmadığı için anlaşamadım. Maddi imkanları ve proje anlamında şartları bu kulüpler yerine getiremezdi. Sezon başı olması itibariyle bir takımla anlaşma olmaz gözüküyor. Sezon içinde duruma bakacağım" dedi.
Fatih Terim örneği ile açıkladı
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in de Milan'dan ayrılmasının ardından sekiz ay boşta kaldığını hatırlatan Ataman, şunları söyledi: "Boşta olmanın şekilleri var. Kariyer olarak belli seviyeye geldikten sonra onun altında bir takımla çalışmak doğru olmaz. Her zaman aynı kaliteyi aramak gerekir. İstediğim takdirde başka takımlarda çalışma şansım var. Kariyer olarak çıtayı çok yukarıya çıkardığımı düşünüyorum. İtalya'dan Virtus Bologna ile görüşmeler yapıyordum, ancak son anda anlaşma olmadı. Bu ekip, son anda bir İtalyan antrenörle anlaştı." Türkiye'de herhangi bir kulüpten teklif almadığını kaydeden Ataman, "Türkiye'de basketbola yatırım yapacak, iddialı bir takım varsa, gelsin teklif yapsın. Bunun dışında Türkiye'de takım çalıştırmam" ifadesini kullandı.
İbrahim Kutluay'ın transferine de değinen Ataman, "Ülker açısından olumlu sonuçlar verir" diye konuştu. Turuncu-Beyazlılar'ın, Avrupa'nın en önemli oyuncularından birini transfer ettiğini vurgulayan Ataman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülker, belki yıllardır özlemini duyduğu Avrupa Ligi dörtlü final rüyasını gerçekleştirebilir. Herhalde bu transferin arkasında bu düşünce yatıyor. Ancak bir tek İbrahim'in gelmesi Türkiye Ligi'ni ne kadar etkiler, o tartışılır. Efes ile Ülker diğer takımların çok üzerinde oynuyorlar. Türk basketbolunun çıtasının yükselmesi için 8-9 takımın şampiyonluk mücadelesi vermesi gerekiyor. Türkiye Ligi'nde Ülkerspor'un 30-40 sayı farkla kazandığı maçlarda seyircinin İbrahim'i göreceğini düşünmüyorum." Ergin Ataman, İtalya Ligi'nden tanıdığı Efes Pilsen'in yeni transferi ABD'li Langdon'ın çok iyi bir oyuncu olduğunu vurgulayarak, "Langdon, takımdan ayrılan Brown'ı aratmaz" dedi. Efes Pilsen'in transferleri konusunda görüşlerini açıklayan başarılı çalıştırıcı, "Langdon'u çok yakından tanıyorum. Geçen sezon Benetton Treviso'da oynayan ABD'li oyuncu, çok kaliteli biri. Prkacin ise Kambala'ya göre farklı biri. Kambala son iki sezonda Avrupa'nın en önemli pivotlarından biri oldu. Efes Pilsen de bu oyuncuyu tutmak isterdi herhalde. Ancak ekonomik şartlar bunu gerektirdi" diye konuştu.
Ergin Ataman, Efes Pilsen'e bugüne kadar birçok oyuncunun gelip gittiğini hatırlatarak, şunları söyledi: "Efes, yaptığı transferlerle yeni bir takım oldu. Yabancıların çoğunu değiştirdi. Bu takımda çok oyuncu değişti, ancak Efes Pilsen, belli bir seviyenin altına hiçbir zaman inmedi. Yeni kadrosu Avrupa Ligi'nde dörtlü final için yeterli mi, onu zaman gösterecek. Ancak ben, Efes Pilsen'in dörtlü finale çıkmasını sürpriz olarak görüyorum." Eski öğrencisi Mirsad Türkcan'ın durumuna da değinen Ataman, bu oyuncunun boşta kalmayacağını dile getirdi.