Çizme'de yine 'ultra' zamanlar

26 yaşındaki Lazio taraftarı Gabriele Sandri'nin pazar günü polis kurşunuyla öldürülmesi, İtalyan futbolunu tekrar şiddet eksenine soktu. Polise kızan taraftarlar, Roma'yı savaş meydanına çevirdi.

ROMA - 26 yaşındaki Lazio taraftarı Gabriele Sandri'nin pazar günü polis kurşunuyla öldürülmesi, İtalyan futbolunu tekrar şiddet eksenine soktu. Polise kızan taraftarlar, Roma'yı savaş meydanına çevirdi. Futbol federasyonu, dün akşam toplanarak, Serie B ve Serie C'yi bir haftalığına tatil etti. Serie A'ya da milli maç nedeniyle bir hafta ara verilmişti. Toplantıda ayrıca, İtalya Milli Takımı oyuncularının cumartesi oynanacak İskoçya maçına siyah kol bantlarıyla çıkması ve 25 Kasım Pazar günü yapılacak maçlarda şiddetle mücadele konusunda dayanışmayı göstermek için neler yapılabileceğinin tartışılması için bu perşembe kulüp başkanlarının toplantı yapması kararları çıktı.
İtalya ligi Serie A, 1980'ler ve 1990'lar boyunca 'campionato piu'belle del mundo' yani dünyanın en güzel ligi sıfatıyla nitelendiriliyordu. 1980-2000 arasında Altın Top ödülünü kazanan futbolcuların hepsi kariyerlerinin bir döneminde mutlaka İtalya liginde top koşturmuştu. İtalyan kulüpleri, neredeyse her sene Avrupa kupalarındaki finallerde boy gösteriyor, kupa üstüne kupa kazanıyordu. Aslına bakılırsa Çizme futbolu, saha içindeki bu başarılarından hâlâ hiçbir şey kaybetmedi. Şike skandalıyla sarsıldığı 2006 yılında bile Dünya Kupası'nı kucaklayarak 'Forza İtalya' sloganını bir kez daha cümle âleme söyletti fakat giderek tırmanan şiddetin önünü ne yapsa alamadı.
Şubat ayındaki Catania-Palermo maçında bir polisin öldürülmesiyle şiddet konusunda tepe noktasına varan İtalya futbolu, geniş kapsamlı önlemlerin alınması sayesinde stadyumlardaki şiddet olaylarını yüzde 80 oranında azaltmıştı. Ne var ki pazar sabahı Roma'nın 200 kilometre kuzeyindeki Arezzo kentindeki bir otobanın üzerindeki bir dinlenme tesisinde Parma deplasmanı için yolda olan Juventus'lularla Inter maçi için arabayla Milano'ya giden Lazio'lu taraftarlar karşılaştı. Bu karşılaşma, bir dizi olayları tetikleyecek bir trajediyle sonuçlandı.
Vuran polise dava açılıyor
Yaklaşık 200 metre uzaktan taraftarlar arasındaki kavgayı gören bir trafik polisi, kendi ifadesine göre, önce havaya bir el ateş etti, ardından olay mahaline doğru koşarken silahı bir kez daha ateş aldı. Kurşun, Lazio'lu Gabriele Sandri'nin boynuna isabet etti ve 26 yaşındaki taraftarın ölümüne neden oldu. Yargıya sevk edilecek olan 31 yaşındaki polis memuru, pişmanlığını "Kimseyi hedef almadım. Mahvolmuş haldeyim. Hem onun ailesinin hem kendi ailemin yıkımına neden oldum" diyerek dile getirse de bu trajik hata, büyük bir öfke dalgasına neden oldu.
'Ultras' diye nitelendirilen fanatik İtalyan taraftarlar, öğleden sonra başlayacak maçlardan önce statlarda polisleri ve güvenlik görevlilerini 'Katiller' sloganlarıyla hedef alırken, Atalanta-Milan maçında ev sahibi taraftarlar, tribünlerin önündeki cam bölmeleri kırmaya kalkınca hakem maçı 7. dakikada tatil etti. Roma'da ise akşam başlayacak Roma-Cagliari maçından önce Roma taraftarları, Olimpiyat Stadı'nın yanındaki İtalyan Olimpiyat Komitesi'nin ofisine taş ve sopalarla saldırdı, arabaları yakıp polisle çatıştı. 40 polisin yaralandığı ve dört kişinin gözaltına alındığı olaylardan sonra maç başlamadan bitmiş oldu.
'Soygun sanmış olabilir'
Ülkenin önemli gazetelerinden La Repubblica, Lazio taraftarının ölümüne neden olan polisin, dinlenme tesisinde bir soygunun meydana geldiğini zannederek ateş etmiş olabileceğini yazarken ligde Inter-Lazio maçı haricinde sadece iki maçın ertelenmesine ve böyle bir atmosferde diğer maçların oynanmasına tepki gösterdi. La Repubblica'nın bu görüşünün aksine İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Giancarlo Abete, Çizme futbolunun tekrar olağanüstü hal durumuna girmesine karşı olduğunu açıkladı. Ancak gün içinde spor bakanı Giovanna Melandri'nin, fede-rasyonun şiddeti önleyecek ağır kararlar alması gerektiğini dile getirmesi üzerine, dün yapılan toplantıdan Serie B ve Serie C maçlarının bu hafta oynanmaması yönünde karar çıktı. (Spor Servisi)