'Çok konuşan rakibi geçtik'

Mevsimlerden yaz olunca futbol tatile girebiliyor evet ama ezeli rekabet yaz, sıcak dinlemiyor. Eğer futbol tatildeyse kendisine akacak başka bir mecra buluyor. Kürek gibi...

İSTANBUL - Mevsimlerden yaz olunca futbol tatile girebiliyor evet ama ezeli rekabet yaz, sıcak dinlemiyor. Eğer futbol tatildeyse kendisine akacak başka bir mecra buluyor. Kürek gibi... Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinden söz ediyoruz. Bu defa rekabetin baş gösterdiği alan sıcaklara uygun bir spor, yani kürek sporu.
Türkiye Büyükler Kürek Birinciliği'nde bu yıl Fenerbahçe'yi geride bırakarak şampiyon olan Galatasaray'da büyük sevinç yaşanıyor. Sarı-Kırmızılı kulübün kürek şubesinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Vedat İrdelp, yedi yıl aradan sonra kürekte elde ettikleri bu şampiyonluğun büyük önemi olduğunu söyledi.
Fenerbahçe'nin gerek altyapı, gerek teçhizat ve gerek de yatırım olarak kürekteki gücüne değinen İrdelp, kendilerinin 12, Fenerbahçe'nin ise yaklaşık 40 sporcuyla organizasyona katıldığını anlatarak, şöyle konuştu: "Çok konuşan ezeli rakibimizi 100. yılında geride bıraktığımız için mutluyuz. Gelen şampiyonluk kesinlike tesadüf değil. İyi bir kamp dönemi geçirdik. Milli Takım'ın üçte ikisini bizim sporcularımız oluşturuyor. Küçük olmasına rağmen oldukça kaliteli bir takımımız var. Sezon başı kâğıt üzerinde Fenerbahçe bizim önümüzde görünüyordu. Büyük erkeklerde 12 kişilik dar bir kadroyla, bizden üç misli büyük kadroya sahip Fenerbahçe'ye karşı ciddi bir azimle, stratejiyle çalışarak bu şampiyonluğu aldık. 100. yılını kutlayan Fenerbahçe'yi şampiyonluktan mahrum ettik."
'Kürek çekilerek kazanılır'
Fenerbahçe'nin henüz yarışlar yapılmadan kendini şampiyon ilan ettiğini söyleyen Vedat İrdelp, "Fenerbahçe çok önceden şampiyonluğunu ilan etmişti, ama biz 'Kürek çekilerek kazanılır' dedik ve de öyle oldu. Yarışlar öncesi üç yeni tekne almıştık, şimdi üç tekne daha alıyoruz. Bundan sonra Galatasaray çok daha güçlü olacak. Galatasaray artık bu şampiyonlukları bırakmayacak" dedi.
Galatasaraylı kürekçilerin Türkiye Kürek Birinciliği'nde muhteşem yarışlar çıkardığını ve üç önemli birincilik kazandıklarını anlatan Vedat İrdelp, "Fenerbahçe kocaman bir filoyla gelip şampiyonluklarını baştan ilan etti. Sporcularımız ise son sözü söyledi. Özellikle sekiz tek yarışında son yıllarda görmediğimiz bir performans sergiledi sporcularımız. Geride kalmışken son 500 metrede yaptıkları atakla ilk sırayı aldılar. Sporcu sayımızın az olması nedeniyle bizim tüm sporcularımız iki ayrı yarışta kürek çektiler. Ama güçlerini de herkese gösterdiler" diye konuştu.
İrdelp, Galatasaray olarak amaçlarının Milli Takım'a nitelikli, dünya çapında ve uluslararası değerde kürekçiler yetiştirmek olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Akdeniz Oyunları şampiyonu olan 'Panda Kardeşler' lakaplarıyla bilinen Saim ve Sami Kaya kardeşler var kadromuzda. 23 yaşaltı dünya şampiyonu Ahmet Yumrukaya var. Bu çocuklarla biz başından beri Olimpiyat Oyunları ve Dünya Şampiyonası için çalışıyoruz. Bizim iki çifte hafif kilomuz, Fenerbahçe'nin ağır kilosunu geride bıraktı. Bu 60 kilodaki güreşçinin 90 kilodaki güreşçiyi yenmesiyle aynı anlama gelir. Bu, bizim sporcularımızın ne kadar kaliteli olduğunun en büyük göstergesidir." (Spor Servisi)