Commandante giderayak 'içini döktü'

Commandante giderayak 'içini döktü'
Commandante giderayak 'içini döktü'

Alex de Souza, yıllarca tercümanlığını yapan Samet Güzel in Aziz Yıldırım ın basın toplantısında baskı altında olduğunu söyledi

Fenerbahçe'yle 8 yıllık birlikteliğini noktalayan Alex de Souza ayrılığın ardından konuştu. "Ben, Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Aykut Kocaman ve basın" dediği beşlinin hatalarını sıralayan oyuncu nezaketi elden bırakmadı.
Haber: İSTANBUL / SPOR SERVİSİ / Arşivi

Yaşanan ‘sancılı’ bir sürecin ardından Fenerbahçe ’den ayrılan Alex de Souza, merakla beklenen basın toplantısını söz verdiği gibi dün gerçekleştirdi. Eşi Daianne de Souza’yla beraber basın toplantısını yapacağı otele gelen oyuncuya tercüman olarak bir dönem Fenerbahçe’de çalışmış olan Ali Orçun Tunçsoy eşlik etti.
Yaklaşık 127 dakika süren basın toplantısını iki bölüme ayıran oyuncu ilk 70 dakikada bölümde ‘Ayrılığın 5 ayağı’ diyerek nitelediği etmenleri sıraladı. “Ben, Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Aykut Kocaman ve basın” dediği faktörlerin hatalarını sıralayan oyuncu ilk olarak kendisinden başladı.
Son bir hafta içinde çok üzüldüğünü belirten oyuncu “Geçen ay 35 yaşına bastım, çocukken bile son hafta ağladığım kadar ağlamamıştım” dedi. 

Açıklamaların satırbaşları şöyle: 

Samet Güzel hakkında:
“Teşekkür etmek istediğim kişilerin başında Samet geliyor. Samet’in geçen hafta zor bir süreç geçirdiğini tahmin ediyorum. Onu Fenerbahçe formasına imza almak isteyen bir çocuk olarak tanıdım. Hiç kolay günler geçirmedi.”
Twitter: “Twitter’ı yanlış bir şekilde kullandım. Bazı insanlara SMS’ler gönderdim. Göndermeseydim daha iyiydi. İçeriğinde bir hata yoktu ama bende kalsaydı daha doğru olurdu.”
Aykut Kocaman ile kavga: “Teknik direktör olduğunda problemlerimiz başladı. Futbol görüşümüz çok farklıydı. Özellikle takımın gol attığında hocanın bu sevince katılmaması benim kafamda soru işaretleri oluşturmuştu, bende huzursuzluk yaratmıştı. Birçok insan bana bunun hocanın tarzı olduğunu söyledi.”
İşi bitiren tartışma: “Romanya’da Vaslui maçından 1 gün önce konuşmak için çağırdı. Bana ‘Çözülmesi gereken bir sorun var mı?’ diye sordu. Patlama yaşadım. Kendisiyle ilk tanıştığımız günden bu yana hakkında ne düşünüyorsam açık yüreklilikle söyledim. O da açık bir şekilde söyledi. 18 yıllık kariyerim boyunca en ağır yaşadığım tartışma buydu. Tartışma ‘Birbirimize birçok şey söyledik, şimdi ne olacak?’ diye bitti. ‘Şu ana kadar nasıl olduysa öyle devam edecek, teknik direktörsün oyuncuyum, ne diyorsan onu yapacağım’ dedim.” 

‘Taraftarla arası iyi’ 
Ali Yıldırım’la sürtüşme: “Ali Yıldırım Samet’e ‘Taraftarlar ve halkla çok iyi ilişkileri var, çok seviliyor ama onunla ilgili karar almak için onun en ufak hatasını bekleyeceğim’ demiş. Üzülmedim. Her gün yüz yüze bakıyor olmamıza rağmen arkamdan mesajla göndermesi üzdü.” 

Başkan 2010’da kovmuş 
Young Boys olayı: “Aykut hoca işe başladığında Young Boys maçlarından sonra sıkıntılı sürece girdik. Maçtan sonra başkan kulübe çağırdı ve ‘Yarın sabahtan önce ilişkini kes’ dedi. Samandıra’ya gittim eşyalarımı toplamaya başladım. Aykut Kocaman beni çağırdı. Kulüpte kalmamı sağlayan kişi Kocaman’dı ona teşekkür ederim. Sonra Başkan stada çağırdı. Sabah söylediklerini unutmamı devam etmemiz gerektiğini ifade etti.”
Oğlu Felipe’yle sahaya çıkması: “Bu beni üzdü. Tanrıya şükür kimsenin ilgisini çekmek için 300’den fazla maçta oynayıp 180’den fazla gol attıktan sonra 2 yaşında çocuğun formalı görüntüsüne ihtiyacım yok.”
Kasımpaşa maçı: “Soyunma odasından çıktım ve görevliye arkadaşlarımızın nerede olduğunu sordum. Tribünü gösterdi. Kaleci Serkan ve masörler vardı. Maçı orada izlemeye karar verdim. Şaşırtıcı şekilde birçok insanın buna tepki gösterdiğini gördüm. Halbuki ben kulüpten arkadaşlarla maçı izledim.”
Soyunma odası: “Aykut Kocaman bana, soyunma odasında iki liderin olmayacağını söyledi. ‘Soyunma odasında o kadar büyük yer tutuyorsun ki seni takımdan ayırmam gerek’ dedi. Takımla beraber çalışamayacağımı ve takımla birlikte görmek istemediğini söyledi. Ben de ona, ‘Bu karar senin kararın mı kulübün kararı mı?’ diye sordum. Futbolla ilgili bir karar olduğunu ve kendisinin aldığını söyledi. Bir kez benim hocam gibi hissettiğini onun da Yunanistan’daki PAOK maçı olduğunu dile getirdi. Ben de asıl sorunumuzun bu olduğunu ve benim bir hocaya ihtiyaç duyduğumu, kendisinin de olamadığını söyledim.”
Aziz Yıldırım: “Ali Yıldırım’ın aksine kendisine büyük saygı duyuyorum. Bazen çok iyi, bazen çok kötü ilişkilerim oldu. En azından her defasında birbirimizin yüzüne söyledik her şeyi. Çok olumsuz olarak nitelendirdiğiniz bir şey var, protesto edildiğimde başkan beni ayağa kalkıp alkışladı. Çok önemliydi.”
‘Tweet atıyor’ konusu: “Tweet attığımı söylüyor bu doğru değil. Başkanın sekreterinin önünde Samet’le birlikte beklerken başkan odaya geldi. Eşime toplantıya giriyorum diye mesaj attım. Başkan ‘Karar senin kalmak istiyorsan kal ama takımla çalışamayacaksın’ dedi. Gitmek istediğimde gidebileceğimi söyledi. Ben de gitmek istediğimi söyledim. Başkan elini uzattı ben de uzattım. Teşekkür etti. Sabah evden kaptan olarak çıktım, işsiz döndüm.”
Soru cevap kısmından Alex’in verdiği bazı yanıtları ise şöyle:
Soru: Tekrar dönecek misin?
Cevap: Fenerbahçe’den zaten ayrılmadım. Coritiba, Palmeiras’tan da ayrılmamıştım. Bir parçanızı bıraktığınız böyle bir yerden ayrılmanız mümkün değil zaten. Gelecek için bir planım yok. Gideceğim bir takımla 2 yıllık bir sözleşme imzalayacağım, ondan sonra futbolu bırakacağım. 

‘Başkan giremez’ 
Soru: Eğer teknik direktör olsaydın, başkanın soyunma odasına girmesine tepkin nasıl olurdu?
Cevap: Bence soyunma odası futbolla ilgili olanların bulunduğu kutsal bir mekandır. Başkan futbolla ilgili değildir, idari bir makamdır. Henüz karar vermedim ama teknik direktör olursam soyunma odamı bu durumlardan koruyacağım. Başkan kulübün en yüksek idari makamı, hesap sorma yetkisi vardır. Ama soyunma odası futbolu yönetenlere aittir.”
Soru: ‘Zico ile ilgili iyi insan ama iyi antrenör değil’ diye yönetime şikayet ettiğin konuşuluyor, doğru mu?
Cevap: Bu konuşma Zico’nun sözleşmesi bittiğinde yenileme söz konusu iken başkanla aramızda geçti. Evet söyledim. Zico belki de hayatımda tanıdığım en iyi insanlardan birisi. Liderlik vasıfları grubu yönetme vasıfları en üst düzeyde olan birisi. Karizması fantastik, ama ‘Zico çalıştığın en iyi teknik direktörlerden biri miydi’ dersen değildi. Bunu da sorduğu zaman başkana söyledim.”
Cuma dönüyor: “Herkes milli takıma gittiği için yemek olacağını düşünmüyorum. Cuma günü gidiyorum. Bu konu açıldığında pazartesi gününden sonra ara ara duygusallaşıp ağlıyoruz. Böyle bir veda yemeğini çok kaldıracak durumda değiliz. Çok uzun süredir Türkiye ’deyim, kesin dönüş yapıyorum. Toplamam gereken bir sürü eşyam, yapmam gereken bir sürü var.” 

Loca şanslı Türklerin 
Stattaki locanın eşine ait olduğunu belirten Alex, parası sezon sonuna kadar ödenen locada kendilerinden sonra şanslı Türklerin maç izleyeceğini kaydetti. Sambacı, Türkçe öğrendiğini artık Türkçe konuşarak işlerini halledebildiğini de anlattı.
Kadıköy hayali: Futbolu bırakacağı zaman jübilesini Kadıköy’de yapmak istediğini söyleyen Alex de Souza, 8 senede yaşadığını 3 kelimeyle özetlemesi istendiğinde “Taraftar, aşk ve özveri” ifadelerini kullandı.