Cordoba'ya FIFA engeli

Beşiktaş, Arsenal'i 'ayartan kulüp' ilan edip, kaleci Cordoba'nın transferine engel olabilecek.
Haber: ORHAN YILDIRIM / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş, Arsenal'i 'ayartan kulüp' ilan edip, kaleci Cordoba'nın transferine engel olabilecek. 2004 yılına kadar Kolombiyalı eldivenle sözleşmesi bulunan Siyah-Beyazlılar, FIFA'ya elindeki belgeleri göndermesi durumunda, İngiliz kulübü ağır cezayla karşı karşıya kalacak. Talimata göre sözleşmesi süren bir oyuncuyu, kulübünün onayı olmadan transfer etmeye çalışan takım, 'ayartan kulüp' sayılıyor ve para cezasının yanısıra dış transfer yasağı getiriliyor.
Erzik devreye girdi
UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, başkan Serdar Bilgili'nin isteği üzerine Arsenal Başkanı David Dean ile telefonla görüştü. Dean, Erzik'e, "Eğer Cordoba'nın bonservisi Beşiktaş'ta ise bir bu transferi yapmayız. Menajeri bize Cordoba'nın serbest olduğunu söyleyince biz kendisine talip olduk. Ortada hukuki bir sorun varsa bu oyuncudan vazgeçiriz. Belgeler bize geldikten sonra kesin kararımızı açıklayacağız" dedi. Bu gelişme üzerine yönetim Arsenal ve FIFA'ya Cordoba'nın bonservis sertifikasını gönderdi.
Ancak kulüpde bu gelişmeler yaşanırken, Kolombiyalı eldiven Arsenal'e gitmekte kararlı olduğunu söyledi. Yönetici Yıldırım Demirören bu oyuncuyla
görüştüğünü belirterek, "Kendisi, 'Arsenal'in teklifini değerlendirmek istiyorum. Ada'da oynamak benim her zaman hayalimdi' dedi. Eğer bizi istemezse yapacak fazla birşey yok" yorumunu yaptı. Siyah-Beyazlılar bu durumda alternatif kaleci arayışlarına hız kazandırdı. Yönetim Fenerbahçe'nin talip olduğu Hırvat Stipe Pletikosa ile Genk takımında oynayan Belçika Milli Takım kalecisi Frederik Herpoel'i yakın takibe aldı. Teknik direktör Mircea Lucescu Herpoel ile bir görüşme yaptı. Ancak yönetim tercihini Pletikosa'dan yana kullanmak istiyor.
Öte yandan Beşiktaş ilk etap kamp çalışmaları için bugün İsviçre'ye gidiyor. Takım 9 Temmuz'a kadar sürecek kampın ardından 11 Temmuz'da özel bir turnuvaya katılmak için Güney Kore'ye gidecek.