Cristiano Ronaldonun büyük sırrı!

Gösterdiği performansla 2013 yılının en golcü futbolcusu olan ve Ballon d'Or ödülünü kazanan Real Madridli yıldız C. Ronaldo'nun sırrı ortaya çıktı.
Haber: KORAY DURKAL / Arşivi

Sürekli alışarak gerçek bir profesyonel gibi yaşayan Ronaldo’nun, günlük yaşantısında ve maçlardan sonra gerçekleştirdiği ritüeller olağanüstü bir gayret gerektiriyor. Sürekli disiplin isteyen bu çalışma metodunun başında ise düzenli uyku (minimum 8 saat) ve eksiksiz antrenman yatıyor.
Portekizli yıldızın oynadıkları maçlardan sonra otobüse binip eve gitmek, ailesiyle vakit geçirmek ya da yemek yerine egzersizler yapıyor. Maç bitiminde karbonhidrat açısından zengin yiyecekler tüketen Ronaldo’nun ilk tercihi bir büyük dilim pizza oluyor. Gerekli sıvıyı genellikle meyvelerden alan Ronaldo, özellikle iç saha maçlarından sonra duş seanslarıyla formunu koruyor.

Duş terapisi ile tazeleniyor

Yaklaşık 38 – 44 derece arasında sıcak banyoya giren ve burada 5 dakika kalan Ronaldo, hemen ardından soğuk banyoda 3 dakika kalarak kan dolaşımını hızlandırıyor. Süreci dönüşümlü olarak 30 dakika sürdüren Ronaldo, maç sırasında oluşan yaralanma ve morlukları bu yöntemle kısa sürede tedavi ediyor.
Duşun hemen ardından 20 dakika havuzda çalışan Ronaldo, futbolun dışında da hemen her gün 20 dakika yüzerek zihnini boşaltmayı tercih ediyor. Son olarak Türk hamamı ve buhar odasıyla ritüellerini tamamlayan Ronaldo, hem kendini tazeliyor hem de bir sonraki maç için kafa olarak hazır hale geliyor.

Kriyoterapi’den vazgeçmiyor

Ronaldo’nun kendini yenileme yöntemlerinden biri de Kriyoterapi (buz tedavisi) adı verilen bir uygulama… Evine yaptırdığı -200 derecelik buz odasına haftada bir kez giren Ronaldo, burada 2-3 dakika kalarak hem formunu koruyor hem de kan dolaşımının hızlanmasını sağlıyor. Eksi 200 derecede hücrelerin öldüğü, hastalıklı dokuların yok olduğu belirtilirken; Kriyoterapi sayesinde Ronaldo’nun enerjisini artırdığı vurgulanıyor. 

Kriyoterapi nedir?

Kriyoterapi, dondurma, kar ya da soğuk tedavisi olarak biliniyor. Soğuk etkisiyle hücre içindeki ve dışındaki saf su buz kristalleri haline getirilerek hücre öldürülüyor. Yöntem, Kriyokoter adlı aletlerle uygulanıyor.

Piyango onlara vurdu!


Ballon d’Or ödülünü kazanması halinde antrenmanlarında ve sakatlık dönemlerinde kendisine büyük yardımları olan Real Madrid sağlık ekibine “minnettarlığını” göstermek için yeni birer araba alacağının sözünü veren Ronaldo’nun bu sözünü tutup tutmayacağı merakla bekleniyor.
Çevresinde yardımsever ve sözünü tutan bir adam olarak tanınan Ronaldo’nun daha önce aynı ekibe Iphone telefonlar ve kol saatleri hediye ettiği biliniyordu.