Cumaya gitti, yine dönemedi

Erciyes Mecidiyeköy'de öylesine sık maç yapıyor ki neredeyse Galatasaray kadar ev sahibinin sahasında oynamaya alıştı. Kayseri'nin Inter'i, en son Fortis'te 10 gün önce yine...
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Erciyes Mecidiyeköy'de öylesine sık maç yapıyor ki neredeyse Galatasaray kadar ev sahibinin sahasında oynamaya alıştı. Kayseri'nin Inter'i, en son Fortis'te 10 gün önce yine Ali Sami Yen'deki randevuda 1-1'lik eşitlik sonunda Galatasaray'ı yenmeden kupadan eleyip yarı final bileti almıştı. Dünkü 'Sessiz bir cuma akşamı rastladım size' makamında futbolu 90 dakika götüren Kayserililer'di. Galatasaray ise mübarek cuma günlerinin kırılganlığını dördüncü kez de üstünden atamadı. Seyircisiz oynanan saçmasapan müsabakalar adınaysa iki taraf da ikinci kez boş tribünler önünde düelloya çıktı. Sessizlik dememize pek kulak asmayın zira boş tribünlere karşı oynanan bu tür futbolda Anayasa'nın ihlal edildiği sınavlarda, sahadaki 'hey hey' çığlıkları akustik açıdan kulakları yeterince tırmalıyor.
Gerets, sezon boyunca sürekli deformasyonu uğrattığı atak planında dün gece 4-3-3'le başladığı dizilişte forvetini üçledi. Ne var ki böylesi kalabalık bir forvet çevrimi doğal olarak orta alanda zaafa yol açtı. Bülent Korkmaz daha önceki sınavlarda da ortaya koyduğu futbol anlayışını benzeri biçimde orta alandaki etkili oyununu dün de, kaptanı olduğu eski takımına karşı başarıyla gerçekleştirdi. Erciyesli oyuncular da hocalarının oyun planını öylesine özümsemişlerdi ki Bülent Korkmaz'ın sürekli teknik çizginin ucuna çıkıp onları uyarmasına gerek kalmadan ezberlerini başarıyla sürdürdüler.
Golü kovalayan Erciyes'ti
Yukarıda da değindiğimiz gibi boş tribünlere karşı deplasmanda oynamak Erciyes gibi bilinçli futbolu başarıyla tatbik eden formalar adına fazla önem taşıyor. Dün gece de bunun pozitif örneğini konuk ekip sahaya yansıttı. İlk çeyrek dolmadan gelen sayıya dek gol koklayan taraf sürekli Mavi-Siyahlılardı. 14'te Galatasaray'a karşı yine boş geçmeyen Cenk'in frikiğinde barajda Necati'ye çarpan top Mondragon'u şaşırttı: 0-1. Yedi dakika sonra Kolombiyalı eldiven klasik bir son saniye dokunuşuyla, konuk ekibin dördüncü girişiminde ikinci gole izin vermedi.
Maç boyunca izlediğimiz, bu mevsim boyunca Galatasaray filmlerinde izlediğimiz tek aksiyon sayılan şişir-pişir, doldur-boşalt faslı bedbaht taktikti. Hakan ya da Necati her kimse forvetin göbeğine telaşla postalanan yüksek topların hemen tümü rakip stoperlerin hava köprüsünden geçemedi. 42'de İliç Die'nin önce kramponla ayağını ezdi, ardından dirsekle dudağını patlattı. Fırat Aydınus'un kırmızı kartıyla seyircisiz statta sahadaki mevcutta bir kişi eksildi.
Gerets ikinci yarıya Kabze'nin yerine Ümit'le başlarken üçlü forvet anlayışını yine sürdürdü. Maç boyunca dönen topların tümünde başarılı olan konuk ekip sık sık savunmasını geriye yasladıysa da kontrataklarla Mondragon'a ter döktürmeyi sürdürdü.
Sonuçta Galatasaray cuma beraberliklerine bir de mağlubiyeti eklerken zirve mücadelesinden kopmanın yanı sıra üçüncülüğünü ve dolasıyla UEFA Kupası'nı da tehlikeye attı.

GALATASARAY: 0
Mondragon. 6
Sabri. 6
Emre. 6
Tomas. 5
Ferhat. 5
(Orhan 74). 5
Okan. 6
Ayhan. 5
(M. Topal 72). 5
Iliç. 4
H. Kabze. 4
(Ümit 46). 5
Necati. 6
Hakan. 5

ERCİYESSPOR: 1
Orkun. 8
Özgür. 6
(Gökhan 70). 5
Ali . 6
Kürşat. 6
Ergün. 7
İlhan. 6
(Timuçin 75). -
Emre. 7
Mustafa. 6
Die. 8
(Güven 80). -
M. Eren. 4
Cenk. 6

GOL: Cenk (14)
SARI KARTLAR: Okan, Emre / Orkun, Emre, Die, Ali, M. Eren
KIRMIZI KART: Iliç (41)
Stat: Ali Sami Yen - Hakemler: F. Aydınus, S. Ok, E. Bayık