Cumhurbaşkanlığı Turu'nda şampiyon Yates

Cumhurbaşkanlığı Turu'nda şampiyon Yates
Cumhurbaşkanlığı Turu'nda şampiyon Yates
50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu Orica GreenEDGE takımından Büyük Britanyalı Adam Yates kazandı.

İSTANBUL - 50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun sekizinci ve son gününde 20 takımdan 137 sporcunun mücadele ettiği 121 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabının galibi, bir kez daha sprint finişiyle belirlendi. Etapta ilk sırayı, Omega Pharma-Quick Step takımından Mark Cavendish, 2 saat 35 dakikalık derecesiyle elde etti. Yarışta ikinci Cannondale takımından Elia Viviani, üçüncü ise Astana takımından Andrea Guardini oldu.

TURUN KAZANANI ADAM YATES

Ferdi genel sıralamada ise Orica GreenEDGE takımından Büyük Britanyalı Adam Yates, 30 saat 26 dakika 22 saniyelik süresiyle turun galibi oldu. Yates, genel klasman liderine verilen "turkuaz mayo"nun sahibi olurken, Yates'i, Cofidis Solutions Credits takımından Rein Taaramae ve yine aynı takımdan Romain Hardy takip etti.

Omega Pharma-QuickStep takımından Mark Cavendish, en iyi sprinter sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu ve "yeşil mayo"yu rakiplerine bırakmadı. Unitedhealthcare Presented By Maxxis takımından Marc De Maar ise en iyi tırmanışçıya verilen "kırmızı mayo"yu rakiplerine kaptırmadı. Türkiye Güzellikleri primini de Neri Sottoli takımından Mattia Pozzo kazanarak, "beyaz mayo"nun sahibi oldu.

YATES: EKSİKLERİM VAR

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu kazanan Adam Yates, yarış sonrasında düzenlenen basın toplantısında, turda çok iyi sprinterlerin olduğunu vurgulayarak, "Burada birinci olmak gerçekten zor. Herhangi bir aksilik ve kaza olmadan turu ve turkuaz mayoyu kazandım. Bisiklet çok zor bir spor ve çok çalışmam lazım. Gerçekçi olmam gerekirse, eksiklerim var" diye konuştu.

Yates, dün gece çok yorgun olduğu için fazla bir şey düşünemediğini ifade ederek, şöyle devam etti:
"Son etaba girerken 1 saniye öndesiniz. Her an kazanma ve kaybetme riskiniz var. Bu zaferin, kariyerimde bir şey değiştireceğini zannetmiyorum. Yoluma aynen devam edeceğim. Takvim, bu tur için çok idealdi. Medyanın ilgisi de büyük oldu, sorularınızla bizi terlettiniz."

Yates, köprücük kemiği kırılan kardeşi Simon Yates'den de övgüyle bahsederken, "Belki de sakatlanmasaydı turu kazanacaktı" ifadesini kullandı.

KUDUS'UN KÖPRÜCÜK KEMİĞİ KIRILDI
Yarışta kaza meydana gelirken, köprücük kemiği kırılan MTN-Qhubeka Takımı'ndan Merhawi Kudus mücadeleyi bıraktı.

Kudus, ambulansla hastaneye kaldırılırken, Caja Rural-Seguros Takımı'ndan Parra Bustamente Heiner de yarış dışı kaldı. (AA)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  spor

  ,

  Beyaz

  ,

  Tur

  ,

  Gece

  ,

  Kırmızı

  ,

  takvim