Cüneyt Çakır acımadı!

Cüneyt Çakır acımadı!
Cüneyt Çakır acımadı!
Süper Lig 2014-2015 sezonunda en fazla görev alan hakem, 25 maçla Fırat Aydınus oldu. En fazla kırmızı kartı Cüneyt Çakır gösterirken, penaltı istatistiklerinde ise ilk sırada Ali Palabıyık yer aldı.

ANKARA - Merkez Hakem Kurulu (MHK), 2014-2015 sezonunda oynanan 306 maçta 32 farklı hakemi görevlendirdi. Süper Lig'deki 34 haftalık maratonda düdük çalan hakemler, toplam bin 462 sarı, 88 kırmızı kart gösterdi, 81 kez de penaltı noktasını işaret etti.

Çabukluk ve hız gerektiren "Yo-Yo testi"ni geçemediği için FIFA listesinden çıkarılan Fırat Aydınus, Süper Lig'de yönettiği 25 maçla sezonu en fazla görev alan hakem olarak tamamladı. Aydınus'u, Bülent Yıldırım 23, Hüseyin Göçek ve sezon içinde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 4 hafta sahalardan uzak kalan FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır 22'şer maçla izledi.

Halis Özkahya ve Mete Kalkavan 21, Ali Palabıyık ve Mustafa Kamil Abitoğlu da 20'şer maça atanarak, ligde en fazla görev verilen hakemler arasında yer aldı. Sezonun en az tercih edilen hakemleri ise birer kezle Serkan Tokat, Özkan Çeliker, Onur Karabaş, Murat Özcan, Kutluhan Bilgiç, Koray Gençerler ve Bülent Birincioğlu oldu.

Süper Lig hakemi kategorisinde bulunan Yaşar Kemal Uğurlu, Özgüç Türkalp, Sarper Barış Saka, Tayfur Özkan, Hüseyin Sabancı, Ferhan Kestanlıoğlu, Suat Arslanboğa, Murat Türker, Erkan Engin ve Mustafa Aydın 2014-2015 sezonunda MHK tarafından tercih edilmedi.

DERBİ MAÇLAR ÇAKIR'IN

MHK, bu sezon derbi maçlarda en çok UEFA Şampiyonlar Ligi finalini de yönetecek tecrübeli hakem Cüneyt Çakır'a güvendi. Kurul, Cüneyt Çakır'a 3, Bülent Yıldırım, Fırat Aydınus ve Hüseyin Gökçek'e de birer derbi maçta şans verdi.

FIFA'nın da en çok güvendiği hakemler arasında bulunan Çakır, Galatasaray -Fenerbahçe (2-1), Beşiktaş -Galatasaray (0-2) ve Fenerbahçe-Galatasaray (1-0) maçlarını yönetti.

Bülent Yıldırım, Beşiktaş- Fenerbahçe (0-2), Fırat Aydınus, Fenerbahçe-Beşiktaş (1-0), Hüseyin Göçek de Galatasaray-Beşiktaş (2-0) maçlarında görev yaptı.

KART RAPORU

Hakemler arasında en fazla kırmızı kartı Cüneyt Çakır, sarı kartı ise Bülent Yıldırım çıkardı. Çakır, 22 maçta 11 kez kırmızı kartına başvurdu. Çakır'ı, Ali Palabıyık 9, Halis Özkahya ve Mustafa Kamil Abitoğlu 7, Bülent Yıldırım, Mete Kalkavan ve Tolga Özkalfa 6'şar kırmızı kartla takip etti.

Sezonun en çok düdük çalan hakemi Fırat Aydınus, kırmızı kartını 5 kez kullandı. Bu sezon 22 maça çıkan Hüseyin Göçek ise bir kez kırmızı kartına yöneldi.

Sarı kart istatistiklerinde ilk sırada Bülent Yıldırım yer aldı. Yıldırım, sahaya çıktığı 23 maçta 140 sarı kart gösterdi. Hüseyin Göçek 130, Ali Palabıyık 119, Fırat Aydınus 111, Cüneyt Çakır ise 84 kez sarı kartına başvurdu. Hakemler arasında toplamda en fazla kartı da Bülent Yıldırım çıkardı. Yıldırım, görev aldığı 23 müsabakada 140'ı sarı, 6'sı kırmızı olmak üzere 146 kart gösterdi.

PENALTI İSTATİSTİKLERİ

Süper Lig'de penaltı istatistiklerinde ise başı hakemler arasında Ali Palabıyık çekti. MHK'nin gelecekte çok şey beklediği FIFA kokartlı hakem Palabıyık, 20 maçta 10 kez penaltı noktasını gösterdi.

Fırat Aydınus 9, Özgür Yankaya, Halis Özkahya ve Mete Kalakavan 7, Cüneyt Çakır 6, Bülent Yıldırım da 5 kez beyaz noktaya yöneldi.

Ligde 14 maça atanan Yankaya, çıktığı her iki karşılaşmada ortalama bir penaltı düdüğü çaldı. Hüseyin Göçek de Süper Lig'in en fazla maç alan hakemlerinden biri olmasına rağmen kırmızı kartta olduğu gibi penaltı istatistiklerinde de temkinli davrandı.

İstanbul bölgesi FIFA hakemi Göçek, 22 maçta bir kez penaltı noktasını gösterdi.

ABİTOĞLU VE YILDIRIM DÜDÜKLERİNİ ASTI

Yunus Yıldırım ve Mustafa Kamil Abitoğlu aktif hakemlik kariyerlerini noktaladı. Manisa bölgesi hakemi 45 yaşındaki Yıldırım, Süper Lig'de ilk kez 2003-2004 sezonunda görev almıştı.

44 yaşında düdüğünü asan Antalya bölgesi hakemi Abitoğlu da Süper Lig'de ilk maçına 2005-2006 sezonunda çıkmıştı. (AA)