Dağ yoksa, buz var

Dağ yoksa, buz var
Dağ yoksa, buz var
Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tartışmalı olimpiyatlarında sürat patenini tam 23 madalyayla tamamlayan Hollandalılar, hafta sonunda dev bir kutlamaya hazırlanıyor...
Haber: ŞEVKET F. ERBAY / Arşivi

Refah ülkesi Hollanda, düz coğrafyası yüzünden kayak pistine sahip değil ancak yüzyıllar boyunca kışları buz tutan nehirler yüzünden çok eskiye dayanan bir paten kültürleri var. 20’nci yüzyıl öncesinde şehirler arasında ulaşım aracı olarak kullanılan patenler, günümüzde de bu ülkenin insanlarının en çok rağbet ettiği sporun aracı haline gelmiş. Öyle ki ülkenin kuzeyindeki Frizya bölgesinde donan nehirler üzerinde yapılan 200 kilometrelik klasik bir yarış bulunuyor: 11 şehir yarışı. En son 1997’de yapılan bu mücadeleyi bir çiftçi kazanmış.

Sürat pateni, ülkenin milli sporu gibi. Soçi’de tarihinin en başarılı kış olimpiyatına imza atan Hollanda, birisi kısa kulvar olmak üzere aldığı 24 madalyanın tamamını sürat pateninde elde etti. Peki bu tutku nereden geliyor?Geçen hafta beş kentte farklı spor tesislerini gezdiğimiz medya turu nedeniyle Hollanda’daydım. Ziyaret yerlerimiz arasında en ilgi çekici olanı, 1928 Amsterdam Olimpiyat Stadı’nın dört haftalığına dönüştürüldüğü sürat pateni pistiydi. ‘De Coolste Baan van Nederland - Hollanda’nın en soğuk pisti’ (Cool’un diğer anlamının harika olması da güzel bir ironi olmuş) projesi için tam 120 kişilik ekip çalışmış. Amsterdam’ın göbeğindeki tarihi stadyuma dört haftalığına kurulan pist, her yaştan paten yapmak isteyenleri stada çekti.

Ayağımdaki kocaman (45 numara!) patenle foka benzeyen dayanağa sıkı sıkıya tutunmama rağmen ayakta durmakta zorlanırken, beş yaşındaki çocukların buz üzerinde nasıl kavisler çizdiğine tanık oldum. Üstüne üstlük, organizasyonun basın sorumlusu Ralf, 16 milyonluk Hollanda’da yaklaşık 4 milyon insanın 20 ayrı buz pistinde (sürat pateninin başkenti Herenveen olarak kabul ediliyor) kış aylarını paten yaparak geçirdiği bilgisini verdi. İnsan gerçekten hayret ediyor...

“Çorbanı iç, paten kay” diye bir deyişe sahip Hollanda, Soçi’de madalya alan tüm sporcularını 28 Şubat-1 Mart tarihlerinde stadyumda yapılacak ülke şampiyonasında bağrına basacak. Tüm ülkelerin Soçi 2014 seçmesi olarak olimpiyat öncesi yaptığı ulusal şampiyona, Hollanda’da bir kutlama festivali şeklinde geçsin diye özellikle oyunlar sonrasına bırakılmış. Hafta sonunda her gün için 20 bin biletin iki hafta kala tükendiğini söylememe gerek yok sanırım.

Bu sıra dışı etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiyi www.decoolstebaanvannederland.nl adresinde bulabilirsiniz.