Daha güçlüye, daha hızlıya, daha 'uzay'a

Daha güçlüye, daha hızlıya, daha 'uzay'a
Daha güçlüye, daha hızlıya, daha 'uzay'a
Artan protestolarla başlayacağı gün beklenen 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları için Rusya, oyunların meşalesini görkemli bir törenle uzaya gönderdi.

TYURATAM / SPOR SERVİSİ - Dünya kamuoyunun protestolar eşliğinde beklediği 2014 Soçi Kış Olimpiyat Oyunları için Rusya, tanıtım faaliyetlerini sürdürüyor. Geleneksel olarak dünyayı dolaşan Olimpiyat Oyunları Meşalesi, 1996 ve 2000 Olimpiyat Oyunları’nda olduğu gibi ‘yerküre’nin sınırlarını aştı: Uzaya çıktı!

Olimpiyat meşalesi 'laf dinlemiyor'


Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan, ‘Sochi 2014’ logolu Soyuz roketinin uzaya gönderilişini, NASA Live TV canlı yayımlarken, meşaleye Rus Mikhail Tyurin, ABD ’li Rick Mastracchio ve Japon Koichi Wakata eşlik etti. Meşalenin uzaydaki faaliyetleri ise şöyle olacak: Mürettebatı tehlikeye atmamak için ateşlenmeyecek fakat bir ilk yapılarak 1996 ve 2000’dekinin aksine uzay yürüyüşüne çıkarılacak. Uzayda 5 gün sürecek mesaide Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli Rus kozmonotlar Oleg Kotov ve Sergei Ryazanskiy cumartesi günü meşaleyi uzay yürüyüşü için ateşleyecek.

HER YERİ' GEZDİ

Moskova’dan 7 Ekim’de başlayan ve dördüncü ayına ulaşan Soçi Meşale Koşusu, olimpiyat tarihinin en uzun koşusu oldu. 65 bin kilometrelik yol, 14 binden fazla meşale taşıyıcısıyla 130’dan fazla şehir ve kasabaya uğrayarak tamamlanacak. Meşale, uçak, tren, araba ve bazen de kızakla seyahat edecek.

Meşale, geçen ay kuzey kutbuna gitmişti. Ay sonuna doğru dünyanın en derin gölü Baykal’ın dibine indirilecek meşale, gelecek yıl şubat ayında Rusya ve Avrupa ’nın en yüksek dağı 5 bin 642 metrelik Elbruz’a çıkarılacak. Olimpiyat ateşi, 7-23 Şubat tarihlerinde düzenlenecek 2014 Kış Olimpiyatları’nın sembolü olarak Soçi Stadı’nda ateşlenecek.

 

2022 adaylığını resmen açıkladılar


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  NASA

  ,

  Rusya

  ,

  moskova

  ,

  spor

  ,

  Avrupa

  ,

  Araba

  ,

  kış

  ,

  seyahat

  ,

  kuzey