Daha karpuz kesecektik

Daha karpuz kesecektik
Daha karpuz kesecektik
NBA'deki takım sahipleri ve oyuncu temsilcileri anlaşınca lokavtta sona yaklaşıldı. Başta Deron Williams olmak üzere oyuncular 25 Aralık'ta başlayacak sezon için geri dönüyor...

NBA’de devam eden lokavt önceki gün yapılan 15 saatlik görüşmenin ardından sona erme sürecine girdi. Kulüp sahipleriyle oyuncu temsilcilerinin, lokavtı sona erdirecek olası anlaşma üzerinde sözlü de olsa uzlaşmaya vardıkları açıklandı. NBA Başkanı David Stern, “Tüm bunların sona ereceği ve sezonun 25 Aralık’ta başlayacağı konusunda iyimseriz” derken, sendika yetkilisi Billy Hunter da açıklamasında, olası anlaşmanın, tüm tarafları memnun edeceği düşüncesinde olduklarını söyledi. Sağlanan sözlü anlaşma ile beraber toplu iş sözleşmesinin en geç 10-12 gün içinde resmi olarak imzalanması bekleniyor. Sonuç itibariyle normal sezonun 82 yerine 66 maç olarak oynanacağı lig takviminin 25 Aralık’ta başlaması muhtemel. Ağırlıklı olarak gelir paylaşımından kaynaklanan anlaşmazlığın yol açtığı 149 günlük lokavt sürecinin son bulmasının ardından, hazırlık kampları 9 Aralık’ta başlayacak.
 
Ne dediler? 
Ergin Ataman ( Beşiktaş Milangaz Koçu): “Hayırlısı olsun, yapacak bir şey yok. Beşiktaş olarak bugüne kadar Deron Williams ile Türkiye ’ye bir heyecan yaşattık ve bunun gururunu yaşıyoruz. Dünyaca ünlü basketbolcuya Beşiktaş formasını giydirdik. Ne kadar büyük oyuncu olduğunu herkese gösterdi. İnsanlara basketbolu yeniden sevdirdi. Williams ile çalışmak büyük keyifti. Onun ayarında bir oyuncu bulmamız imkânsız. Türk basketboluna böyle bir heyecan yaşattığımız için gururluyum. Birçok takım etkilenecek ama bizim daha çok etkileneceğimiz açık. Bu etkiyi azaltmak için çalışmalar yapacağız. 1-2 numara için bir oyuncu düşünüyoruz. Semih zaten sakatlanmıştı, o bölgeye Avrupa’dan oyuncu alacağız.” 

Engin Özerhun (Anadolu Efes Genel Menajeri): “Böyle bir karar çıkacağını bekliyordum. Ersan gitmek zorunda kalacak. Eğer olur da kulübüyle uzlaşırsa sezonu bizde de geçirebilir. Eksikliğini hissedeceğiz. Bu durum sadece bizi etkilemiyor. Avrupa’daki rakiplerimizin de önemli NBA oyuncuları dönmek zorunda kalacak.” 

Ufuk Sarıca (Anadolu Efes Antrenörü): “Ersan gitmek istemiyor, biz de onu tutmak istiyoruz. Daha uzun yıllar birlikte çalışmak istiyoruz. Ama durumun tam olarak ne olduğunu konuşacağız. Ersan’ın burada kalması için elimizden geleni yapacağız. Umut ediyorum o da bu sezon ve daha ilerideki sezonlar için bizimle beraber olur.” 

Timuçin Meriç (Türk Telekom Koçu): “Mehmet Okur, bu takıma güzel bir hava kattı. Ailesiyle birlikte bura-
da güzel günler yaşadılar, Ankara’yı sevdiler. Kendisi iyi bir insan ve takımımıza motivasyon açısından inanılmaz katkı sağladı. Yaklaşık iki hafta daha bizimle olacak. Buraya gelmesi kendisi açısından da faydalı oldu. Çünkü Mehmet, son iki sezonda sakatlıklar nedeniyle fazla maçta oynayamamış, çok idman yapamamıştı. Şimdi form durumu iyi, NBA’e daha hazır dönecek.”


Odom ‘yeni Emenike’ oldu
NBA lokavt sürecinden en fazla fayda sağlayan Beşiktaş Milangaz’ın bu karar sonrası kadrosundan Deron Williams ve Semih Erden ayrılacak. Bir de son günlerde yapılan Lamar Odom transferi henüz kâğıda dökülmeden bitmiş oldu. Böylelikle Fenerbahçe’nin bu sezon futbolda kadrosuna kattığı Emmanuel Emenike’nin maç oynamadan Spartak Moskova’ya satılmasına benzer bir süreç yaşanmış oldu. Lokavtın bitişi Beşiktaş’ın istatistikleriyle göz kamaştıran Deron Williams’ı kaybetmesine yol açacak.

Twitter’dan teşekkür 
Lokavtın bitmesiyle ülkesine dönecek olan Deron Williams, twitter üzerinden Siyah-Beyazlı camiaya teşekkür etti: “Yakında eve gidiyorum. İstanbul, Beşiktaş inanılmazdı. Her şey için teşekkürler.”

Yedi oyuncu gidiyor 
Beşiktaş Milangaz’dan Deron Williams, Semih Erden ve Lamar Odom, Fenerbahçe Ülker’den Thabo Sefolosha, Galatasaray Medical Park’tan Zaza Pachulia,
Türk Telekom’dan Mehmet Okur ve Anadolu Efes’ten Ersan İlyasova’nın geri dönmesi gerekiyor. (Spor Servisi)