Daha önce baraja hiç takılmadılar

Milli Takım, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda İngiltere ile golsüz berabere kalarak Portekiz yolculuğunu yine baraj maçına bıraktı. Ay-Yıldızılar daha önce de, Fransa'da yapılan 2000 Avrupa Şampiyonası ve Güney Kore ile Japonya'nın ortaklaşa düzenlediği 2002 Dünya Şampiyonası'na katılabilmek için barajı geçmek zorunda kalmıştı.

ANKARA - Milli Takım, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda İngiltere ile golsüz berabere kalarak Portekiz yolculuğunu yine baraj maçına bıraktı. Ay-Yıldızılar daha önce de, Fransa'da yapılan 2000 Avrupa Şampiyonası ve Güney Kore ile Japonya'nın ortaklaşa düzenlediği 2002 Dünya Şampiyonası'na katılabilmek için barajı geçmek zorunda kalmıştı.
Türkiye, 11. Avrupa Futbol Şampiyonası 4. Eleme Grubu'nda Finlandiya, Kuzey İrlanda, Almanya ve Moldova ile mücadele etmiş, Almanya'nın ardından 2. olarak baraj maçı oynamak zorunda kalmıştı. Baraj maçında İrlanda Cumhuriyeti ile eşleşmiş, Dublin'de 1-1; Bursa'daki rövanşı ise 0-0 tamamlanmış ve finallere katılmaya hak kazanmıştı.
Milliler, 2002 Dünya Şampiyonası 4. Eleme Grubu'nda İsveç, Slovakya, Moldova, Azerbaycan ve Makedonya ile mücadele etmiş ve İsveç'in ardından grup maçlarını yine 2. tamamlayabilmişti. Ay-Yıldızılar, barajda
Avusturya ile eşleşmiş Viyana'da yapılan karşılaşmayı 1-0, İstanbul'daki rövanşı ise 5-0 kazanmıştı.
Güneş: Ayakta kalmalıyız
Şenol Güneş, geleceğe bakmak zorunda olduklarını ifade ederek şöyle konuştu: "Portekiz'e gidecek güçteyiz. Büyük oyuncular ve takımlar, kaybettikten sonra ayakta kalabilenlerdir. Daha önce de bu durumu yaşamıştık. Artık rakibimizi bekleyip elemelere hazırlanacağız." Güneş, İngiltere karşısında kendi oyunlarının çok altında bir performans sergilediklerini ve sahada istedikleri sonucu alamadıklarını söyledi.
Sven Goran Eriksson, sonuçtan çok mutlu olduğunu ve bugün iyi bir takım olduklarını gösterip iyi futbol oynadıklarını belirterek, "Çok iyi savunma yaptık. Savunmanın yanı sıra gol de aradık. Şanslar bulduk, ama değerlendiremedik. Sonuçtan memnunum" dedi. Eriksson, Beckham'ın kaçırdığı penaltı içinse "Sol ayağı kaydı ve topa bir rugby oyuncusu gibi vurdu" yorumunu yaptı.
Milli Takım menajeri Can Çobanoğlu ise, istedikleri sonucu alamadıklarını kaydederek, "İngilizlerin karşılaşmadan sonra yaşadıkları sevinç çok normal. Türkiye gibi büyük bir takımdan 1 puan alıp Avrupa Şampiyonası'na gittiler. Sevinen taraf olmayı tabii ki tercih ederdik" diye konuştu. (Spor Servisi)