Dakikada 100 dolar alacak

David Beckham gerek futbolu, gerekse medyatik kişiliğiyle dünyanın hemen hemen her tarafını fethetmişti. 'Becks' şimdi de gözünü Kuzey Amerika'ya dikti.

LOS ANGELES - David Beckham gerek futbolu, gerekse medyatik kişiliğiyle dünyanın hemen hemen her tarafını fethetmişti. 'Becks' şimdi de gözünü Kuzey Amerika'ya dikti. İlk hedef olarak da önceki gün, gelecek sezondan itibaren Amerika Ulusal Futbol Ligi (MLS) takımlarından Los Angeles Galaxy'de oynayacağını açıkladı. Galaxy Kulübü'nün sahibi AEG şirketi, şu sıralar kentin her tarafındaki video ekranlarında 'Beckham Amerika'ya geliyor' haberlerini geçmekle meşgul...
Beckham'ın ilk hedefi, futbolun 'Amerikan futbolu', beyzbol, basketbol ve buz hokeyinin önüne geçerek Kuzey Amerika'nın en popüler sporu yapmak olacak. Bu, 31 yaşındaki yıldız oyuncunun karşılaştığı en zor sınavlardan biri olabilir, zira 'Yenidünya'da 'soccer' denilen futbolun seveni çok fazla değil. Ancak o yine de umutlu: "Amerika'da birçok güzel spor var. Çocuklar sokaklarda beyzbol ve basketbol oynuyor. Fakat futbol dünyanın geri kalan kısmında büyük popülariteye sahip ve ben de çocuklara bu sporu sevdirmeye çalışacağım."
Los Angeles'ta Beckham'ı bekleyen bir diğer önemli sınav da, MLS'de vasat bir görünüm çizen, dünyanın öbür ucunda pek az insanın adını duyduğu ve bölgede Güney Kaliforniya Üniversitesi Amerikan Futbolu takımından bile daha az bilinen bir kulübün, profilini yükseltmek olacak. "Büyük bir potansiyeli olan bu kulübü düzlüğe çıkarmak istiyorum" diyor. Zaten onu en çok heyecanlandıran da bu.
Beckham'ın Real'den ayrılmasına ve MLS'in başlamasına daha çok var, ancak bu büyük transfer, etkilerini şimdiden gösterdi. Galaxy Kulübü transferin duyurulduğu önceki sabah 1000 kombine bilet sattı. Kulübün bu sezon 27 bin kişilik stadını da doldurması bekleniyor. 2008'de, Beckham'ın popüler olduğu Asya'da bir turneye çıkmaya hazırlanan Turuncu-Yeşilliler, bu yaz yeni bir logo kullanmaya başlayacak. Eğer planlar tutarsa artık tüm dünya Los Angeles Lakers'ın yanında artık Los Angeles Galaxy ismini de ezberleyecek.
Artık evleri Hollywood'da
Öte yandan bir başka ilginç nokta, David Beckham, 70'lerde, New York Cosmos için forma giyen Pele ve Franz Beckenbauer'den sonra ülkeye gelen en ünlü futbolcu. 31 yaşındaki oyuncunun beş yıl için 250 milyon dolar alacağı belirtilirken bu da Becks'in haftada yaklaşık 1 milyon dolar, dakikada da 100 dolar kazanacağı anlamına geliyor (Bu rakam, en çok kazanan Galaxy oyuncusunun tam 500 katı!). Yine de takım arkadaşları bundan rahatsız değil, hatta böylesine ünlü bir kramponla top koşturacakları için çok mutlular. Takımın şimdiki yıldızı Landon Donovan, Beckham'ın kariyerinin sonunda değil de 31 yaşında gelmesinin büyük bir olay olduğunu söylerken, teknik direktör Frank Yallop da "Onun gibi bir yıldıza sahip olacağımız için mutluyuz" dedi.
Saha dışında da Beckham'ları renkli bir hayat bekliyor. Becks ve karısı Victoria, artık Hollywood'a çok yakın olacak. Hatta yakın arkadaş olduklarını ifade ettikleri Tom Cruise-Katie Holmes çiftiyle her akşam yemeğe bile çıkabilecekler! Şimdilerde hem Amerikan spor basını, hem Galaxy Kulübü, hem de Hollywood sosyetesi dört gözle Beckham'ların gelişini bekliyor. (Spor Servisi)