Daum ilk şoku çabuk atlattı

Fenerbahçe yeni sezon için Christoph Daum'da karar kılarken, yönetimle Alman teknik adam arasında transfer bütçesi konusunda pürüz çıktı. Başkan Aziz Yıldırım, önceki gün yapılan yönetim toplantısında UEFA Kupası'na katılmayacakları için bütçede 10 milyon euroluk bir kısıntıya gitme kararı aldı ve konuyu teknik direktör Daum'a da iletti.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe yeni sezon için Christoph Daum'da karar kılarken, yönetimle Alman teknik adam arasında transfer bütçesi konusunda pürüz çıktı. Başkan Aziz Yıldırım, önceki gün yapılan yönetim toplantısında UEFA Kupası'na katılmayacakları için bütçede 10 milyon euroluk bir kısıntıya gitme kararı aldı ve konuyu teknik direktör Daum'a da iletti.
Bunun üzerine zorunlu olarak planlarını değiştirmek için çalışmalara başlayan tecrübeli hoca, Aziz Yıldırım'la yaptığı görüşmede, "Sadece Süper Lig'i düşüneceğiz. Takım üzerinde Avrupa baskısı olmayacak. Yeni sezonda yapılanmaya gidip iyi bir kadro oluşturacağız. Ancak kısıtlı bütçe işimizi biraz zorlaştıracak" diye konuştu.
Daum, Can Çobanoğlu'yla çalışmak istediğini belirterek, "Kendisini işini iyi bilen tam bir profesyonel. Ancak geçmişinde Galatasaray Voleybol Takımı'nda forma giymesi sorun çıkarabilir. Kaleci Rüştü'nün de takımda mutlaka kalması gerekiyor. Transfer çalışmalarında kimse işime karışmamalı" diye konuştu. Alman çalıştırıcının Johnson dışında tüm yabancı oyuncuları göndermeyi planladığı, Ceyhun için de özel bir istekte bulunmadığı belirtildi. Daum ayrıca Yusuf ve Ali Güneş'in takımda kalmasını isterken, kaptan Ümit Özat'ı ise yeni sezonda kadroda düşünmediğini söyledi. Başkan Aziz Yıldırım ise Daum'a bu istedikleri konusunda garanti verdi.
Bu arada yönetim ile Rüştü arasındaki ipler kopma noktasına geldi. Yıldırım, tecrübeli eldivene yıllık 1.5 milyon dolar ve takımın şampiyon olması halinde 500 bin dolar önerdi. Rüştü ise buna karşılık Barcelona'nın yıllık 2.5 milyon euro ve 4 yıllık sözleşme önerdiğini belirtti.