Daum, kanunlarıyla geldi

'Mutlaka disiplin'. Türk futbol literatüründe önemli bir vurgu olan bu ifade, yeni sezonda Samandıra'ya erken uğradı.
Haber: YUSUF DURSUN / Arşivi

İSTANBUL - 'Mutlaka disiplin'. Türk futbol literatüründe önemli bir vurgu olan bu ifade, yeni sezonda Samandıra'ya erken uğradı. Sarı-Lacivertliler'in çiçeği burnunda çalıştırıcısı Christoph Daum, ilk olarak basın mensuplarına kimi kısıtlamalar getirirken haftanın beş günü de idmanları kapattı. Bunların yanı sıra hiç bir futbolcu, Daum'un izni olmadan ne demeç verecek ne de bir televizyon kanalındaki programlara katılabilecek. Alman çalıştırıcının kanunları bu kadarla bitmiyor. Samandıra'da antrenman yapılırken hiç kimse konuşmayacak, çalışma esnasında
sadece kuş sesleri duyulacak. Ayrıca antrenman tesislerine yönetimin dışında giriş-çıkışlar da kontrole bağlandı; artık izinsiz hiç kimse Samandıra'ya giremeyecek.
Özel yaşam da kontrol altında
Futbolcuların özel yaşantıları da denetim altına alınacak. İzin günlerinde ise sporcular kulübün adına yakışır şekilde davranacaklar. Antrenmanlar ve hazırlık maçları futbolcular tarafından ciddiye alınacak; hepsine birer sınav niteliğinde çıkılacak. Takım arkadaşları, teknik heyet ve yönetim hakkında ileri-geri konuşan futbolculara da en ağır cezalar verilecek. Futbolcular ve eşleri, özellikle Samandıra'da bir araya gelip, aile ortamı yaratacaklar ve birbirlerine destek olacaklar.
Yeni kanunları konusunda hassas olduğu ifade edilen Daum, yeterince hırslı ve agresif göründüğü ilk günün ardından ikinci gün idmanın dozunu artırdı. Alman çalıştırıcı özellikle sabah idmanında yıpratıcı depar çalışmaları üzerinde dururken sıcağa rağmen futbolcularından hareketleri kusursuz yapmaları istedi. Sarı-Lacivertliler dünü de üç antrenman yaparak geçirdi.
Oğuz Çetin döneminde kadro dışı bırakılan Yusuf da takımla çalışmalara başladı. Antrenmanın ardından da kulüp başkanı Aziz Yıldırım ile görüşen Yusuf, çıkışta ise Daum'un konuşma yasağı koyduğunu belirterek bir açıklama yapmadı.
Asbaşkan Mahmut Uslu, gazetecilerin "Yusuf affedildi mi?" biçimindeki sorularına "Başka türlü antrenmana çıkamaz. Yusuf, Fenerbahçe'nin futbolcusudur. Onunla bir problemimiz yok" cevabını verdi. Kulüple sorunu bulunan bir başka futbolcu olan Serhat Akın da Samandıra'da tedavi oldu. Teknik direktör Daum ile de bir görüşme yapan Serhat'ın durumunun, ilerleyen günlerde netleşeceği ifade edildi.
İtalyan La Gazzetta dello Sport gazetesi Inter'in, Fenerbahçe'de oynayan Tuncay Şanlı ile ilgilendiğini, Türk futbolcunun da İtalyan takımına gelmeye hazır olduğunu ileri sürdü. Gazetede yer alan demecinde Tuncay,
"Menajerim Erdinç Şehit ile konuştum. Bana Inter ile görüşmelerin olduğunu onayladı ama bu yıl için değil, büyük olasılıkla gelecek yıl için. Fenerbahçe ile iki yıllık sözleşmem var ama şimdiden kulübe gelecek yıl yollarımızın ayrılacağı bilgisini verdim'' dedi. Gazetede yer alan haberde Lucescu ise Tuncay ile ilgili ''Uzun toplarla oyunu hızlandırıyor. Tek düşüncesi gol. 21 yaşında olmasına karşın güçlü bir karakteri var. Çok da hızlı" değerlendirmesini yaptı.