'Davut Golyat'ı yenmeyi başardı'

Avrupa Basketbol Şampiyonası'ndan önce birisi çıkıp da Rusya'nın şampiyonluğa ulaşacağını söylese muhtemelen 'Yok artık daha neler!' sözleriyle karşılanır, hatta 'deli' diye nitelendirilirdi.

MADRİD - Avrupa Basketbol Şampiyonası'ndan önce birisi çıkıp da Rusya'nın şampiyonluğa ulaşacağını söylese muhtemelen 'Yok artık daha neler!' sözleriyle karşılanır, hatta 'deli' diye nitelendirilirdi. Ama Dostoyevski'nin çocukları, finalde İspanya'yı alt ederek altın madalyaya uzanmayı başardı.
Finalin mutlak favorisi, geçen yıl Japonya'da dünya şampiyonluğunu kazanan ev sahibi İspanya'ydı. Palacio de Deportes'teki 15 bin İspanyol, basketbol tarihlerinin ilk Avrupa şampiyonluğuna hazırdı. Geçen yıl dünya şampiyonluğu yolunda takımı sürükledikten sonra yarı finaldeki Arjantin maçında sakatlanan ve finaldeki Yunanistan zaferinde forma giyemeyen Pau Gasol da bu kez parkedeki yerini almış, gözlerini altın madalyaya dikmişti. Uzun lafın kısası, İspanya için fiesta vaktiydi.
Kiryapa'ya dikkat çekti
Maçın seyri de İspanyolların zafer umutlarını körüklemişti ve bitime 1.48 kala skor tabelasında 59-54 İspanya üstünlüğü yazılıydı. Fakat şampiyonanın en değerli oyuncusu (MVP) unvanına layık görülen Andrei Kirilenko liderliğindeki Rusya, geri dönmeyi başardı ve JR Holden'ın bitime iki saniye kala attığı basketle öne fırladı. İspanya'nın soğuk duştan kurtulmak için son bir şansı vardı fakat Pau Gasol'un şutu girmedi ve altın madalya, Rusya'ya gitti.
1998'de elde ettiği dünya ikinciliğinden bu yana oldukça vasat şampiyonalar çıkaran Rusya'yı iki sene içinde toparlayarak Avrupa'nın zirvesine taşıyan David Blatt, mutluluğunu "Bu, Davud'un Golyat'a karşı zaferidir!" sözleriyle yorumladı. Bu sezon Efes Pilsen'i çalıştıracak olan İsrail asıllı ABD'li koç, "Oyuncularım hem çok yetenekliler hem de çok değerli insanlar. Krilenko'nun MVP seçilmesinden tabii ki çok memnunum fakat diğerlerinin, özellikle de oyunumuzun anahtar elemanı Kiryapa'nın olağanüstü katkılarını unutmayalım" diye konuştu. İspanya cephesinde Pau Gasol, bir yandan özeleştiride bulunarak "Çok serbest atış (7 tane) kaçırdım, ayrıca son topta potaya biraz daha yaklaşmalıydım" derken bir yandan da "Ne olursa olsun başardıklarımızdan gurur duymalıyız" ifadesini kullandı. İspanyol basını, takımlarına teşekkürlerini sunarken Marca sonucu 'Son topta, bir sayıyla kaybettiler ama tüm İspanyolların kalbini ebediyen kazandılar' sözleriyle duyurdu. (Spor Servisi)

En iyi beş
A. Kirilenko (RUS)
J. Calderon (İSP)
P. Gasol (İSP)
D. Nowitzki (ALM)
R. Siskauskas (LİTV)
Sıralama
1. Rusya *
2. İspanya *
3. Litvanya *
4. Yunanistan
5. Almanya
6. Hırvatistan
7. Slovenya
8. Fransa
*2008 Olimpiyatları'na doğrudan katılacaklar.