Değişim sadece skorboard'da

Fatih Terim'in, medyanın dışladığı elemanlarının savunma avukatlığını üstlenmesi, Pinto'nun ardından bu kez Petre örneğinde tekrarlanıyor.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

Fatih Terim'in, medyanın dışladığı elemanlarının savunma avukatlığını üstlenmesi, Pinto'nun ardından bu kez Petre örneğinde tekrarlanıyor. Hoca, iki sezondur destek olduğu genç Brezilyalı'yı dayanamayıp, kulağından tuttuğu gibi atmak zorunda kaldı. Ancak tüm bu davranışlar sırasında yüreğinden geçenleri hangimiz bilebiliriz ki. Salt medya beğendi ya da beğenmedi diye bir futbolcuyu sahaya sürmek hangi hocanın tercihlerini hangi yüzde ile etkiler acaba?
Atina'daki Olympiakos trajedisinin hemen ardından İkitelli varoşlarının Olimpiyat Stadı sınavından kadrolar dağıtılmadan bile çok önce medya Petre'yi diline dolamıştı bile. Fatih hoca da dayanamadı, ikinci yarıya genç stoperin yerine Cihan'ı aldı. Bu değişiklikteki keramet de, Cihan'ın takımının ikinci golünü atması sonucunda ortaya çıktı. Galatasaray'da sezonun geneline bakıldığında alışılagelmiş üstün futbol nitelikleri eriyerek yok olmak yolunda. Terim ile birlikte UEFA Şampiyonluğu ve ardından Lucescu ile Avrupa Süper Kupası'nda sahada görmeye alıştığımız dayanışma, yardımlaşma ve en büyük kozu olan tam saha pres giderek yerini tembellik, baştan savma vuruşlar ve arkadaşlarını kaderine terk etme huylarına dönüşmüş.
Bütün bu yukarıda saydığım olumlu 'takım olma' meziyetleri giderekten neredeyse tam tersine dönüşürse, o ekipten alışılagelmiş başarıları beklemek çok zorlaşıyor. Nitekim Cim Bom da bu düşüş periyodunu taraftarlarının da canını acıtarak yaşıyor. Taraftar derken, dün gecenin en büyük oyuncusu onlardı. Dondurucu soğukta 90 dakika boyunca formalarını yürekten coşturarak Aslan'ın geri düştüğü anda bile, baygın giden maçta reanimasyonunu sağladı. Kaç bin kişilerse hepsine helal olsun.
Deplasman şaşkını
Başkent temsilcisi bu sezon deplasmanda hayli stres yaşıyor. Tevfik Lav, dün gece yabancılarından sadece Mısırlı Desouki'yi oyunda tutarken, vatandaşı skorer Ramadan'ı sakatlığı yüzünden Olimpiyat Stadı'na getiremedi. Ayrıca Paraguaylı Salcedo ile Brezilyalı Galeano kulübeyi
ısıtan yedekler arasındaydı.
Maçın başında Sarı-Lacivertliler anlaşılmaz biçimde ev sahibinin baskısını kabul ederken, bu garip boyun eğiş 14. dakikada konuk takımın öne geçmesi sürpriziyle sonuçlandı. Sarı-Kırmızılıların özellikle son Olympiakos deplasmanında sinir bozucu biçimde ortaya çıkan geri pas huyunun tekrarlanmasında yine bu pozisyonların rakibe gol şansı tanımasında
akıl ermeyecek yardımda bulunan De Boer'in hatası yüzünden Hakan Keleş'li Galatasaray geriye düştü: 0-1.
İki dakika sonra Ankaralı forvetin yakından vuruşunu Mondi çelerken bir başka Atina bozgununun önüne de geçmiş oluyordu. İlk golden dört dakika sonra Ankara savunmasının ofsayt diye durduğu pozisyonda Ergünün asistini değerlendiren Bratu eşitliği sağladı: 1-1.
İkinci yarıya rakip ekibin fazla üstüne gelmemesini de değerlendiren Galatasaray'ın maç boyunca en organize atağı 50'de Ayhan'ın direkten dönen şutuyla son buldu. Bir dakika sonra Ergün'ün soldan sert parelel topunda Hakan Şükür tribünlere vurmasa Ankaralılar belki kendi kalelerine atardı golü. 56'da sağ kanadın etkili kramponu Sabri'nin maç başından beri tekrarladığı bindirmelerinden bir yenisinde rakip savunmanın kafa pasıyla gelen asistini Cihan affetmeyince maçın skoru geldi: 2-1.