Değişime Fransız kalmadılar

FIFA Konfederasyon Kupası B Grubu'nda yer alan Türkiye'nin, ABD'yi 2-1 yenmesi Avrupa medyasından övgü alırken, Teknik direktör Şenol Güneş, karşılaşmayı daha farklı bir skorla kazanmaları gerektiğini vurguladı.
Haber: MEHMET DEMİRCAN / Arşivi

SAINT ETIENNE - FIFA Konfederasyon Kupası B Grubu'nda yer alan Türkiye'nin, ABD'yi 2-1 yenmesi Avrupa medyasından övgü alırken, Teknik direktör Şenol Güneş, karşılaşmayı daha farklı bir skorla kazanmaları gerektiğini vurguladı. ABD karşısında sadece maçı değil, gençleri de kazandıklarının altını çizen Güneş şöyle konuştu: "Sahaya değişik bir kadro çıkardım ama kumar oynamadım. Futbol bir kumar değil, taktik oyunudur. Sahada büyük bir uyum içinde mücadele eden ve görevlerini yerine getiren oyuncularımı kutlarım."
ABD Milli Takım Teknik Direktörü Arena da, Milli Takım'ın üstün oyununu kabul ederek, "Rakibimiz hakederek kazandı. Tuncay ve Gökdeniz'i çok beğendim ama sahanın yıldızları, tecrübeleriyle bize göz açtırmayan Bülent ile Alpay'dı" görüşünü dile getirdi.
Okan Yılmaz ile birlikte Milli Takım forması altında ilk golüne imza atan Tuncay, maçı canlı yayınlayan Eurosport yorumcuları tarafından yere göğe sığdırılamadı. Tuncay'ın 'Avrupa'nın yeni yıldızı' olarak nitelendiren yorumcular, "Uluslararası bir yeteneğe sahip. Artık Arif ve Hakan Şükür mazide kalıyor" ifadelerini kullandılar.
'Türkiye gerekeni yaptı'
Turnuvaya ev sahipliği yapan Fransa basını da Milli Takım'ı beğendi. Saint Etinne kentinde yayımlanan yerel gazete La Tribune Le Progres'da çıkan haberde, 15 bin Türk taraftarı arkasına alan Türk Milli Takımı'nın, adeta kendi evindeymiş gibi oynadığını belirtti. Gazete, Türkiye'nin genç bir kadroyla sahaya çıkmasına rağmen teknik üstünlüğünü ABD'lilere kabul ettirdiğini yazdı. L'Equipe gazetesi, 'Türkiye gerekeni yaptı' başlığıyla verdiği haberinde, Türkiye'nin kazanmasını bildiğini yazdı. Gazete, Tuncay'ı öne çıkarırken Bülent ve Alpay'ın tecrübeleriyle takımı yönlendirdiklerini kaydetti. Aujourd'Hui gazetesi de 'Türkler, iyi başladı' başlığı attı. Gazete haberinde, Türkiye'nin haklı bir galibiyet aldığını, bu sonuçla yarı finale kalma şansını artırdığını kaydetti. Aujourd'Hui, Türk Milli Takımı'nın ilk yarıda Okan ve Ahmet ile önemli fırsatlar yakaladığını ancak ABD'nin Donovan'ın sürpriz golüyle öne geçtiğini hatırlattı ve Fransa'daki Türk işçilerin, takımlarını yalnız bırakmadığını bildirdi. Ukraynalı hakemin Türkiye lehine cömert bir penaltı verdiğini de kaydeden gazete, Türkler'in ikinci yarıda oyuna daha fazla hakim olduğunu ve Volkan'ın güzel pasıyla Tuncay'ın Türkiye'yi öne geçirdiğini belirtti. Gazete, Kamerun ile karşılaşacak Türkiye'yi zor bir karşılaşmanın beklediğini de vurguladı.