Demirel: Solomon, Türk Milli Takımı'nı istiyor

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Fenerbahçe Ülker'de forma giyen ABD'li oyuncu Willie Solomon'un, Türk olup milli takımda oynamak istediğini söyledi.

İSTANBUL - Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Fenerbahçe Ülker'de forma giyen ABD'li oyuncu Willie Solomon'un, Türk olup milli takımda oynamak istediğini söyledi. Demirel, basketbolu başka ülkede öğrenmiş ve başka milliyete mensup bir oyuncunun milli takımda oynatılmasını düşünmediklerini vurgulayarak, "Bugüne kadar basketbol milli takımında, basketbolu Türkiye'de öğrenmiş, ülkemiz altyapısında yetişmiş sporculardan yararlandık. Bu yöndeki düşüncemiz devam ediyor, ama ileride antrenörümüz ne yapar, bilemiyorum. Biz kendi yeteneklerimizle başarıyı yakalamak istiyoruz" diye konuştu.
İstanbul Teknik Üniversitesi'nde '2010 Dünya Şampiyonası ve Türk Basketboluna Etkileri' konulu panele katılan federasyon başkanı, şampiyonanın Türkiye'nin olimpiyat hedeflerine de yardımcı olacağını ifade ederek "2010 için tesisler konusunda vaatlerde bulunduk, ama şu ana kadar ilerleyemedik. 2010'a kadar eksiklerimizi tamamlayacağız. İstanbul'da bir salon projemiz var" dedi.
Tanjeviç'le devam
Demirel, federasyon olarak kulüplere yardımcı olmalarının görevleri içinde yer aldığını ifade ederek, "Onlara kaynak yaratmak görevimiz değil. İddaa'da yapılan yasal düzenlemeye bakışım olumlu değil, ama hayatın gerçeği kulüplere bir katkı yapacaktır" dedi. A Milli Takım'ın antrenörü Tanjeviç'le 2010 Dünya Şampiyonası'ndan sonra da çalışmak istediklerini belirten Demirel, koçun da devamdan yana olduğunu söyledi. (Spor Servisi)