Demirören, Koç ve Bilgili Beşiktaş Divan Kurulu üyeliğinden ihraç edildi

Demirören, Koç ve Bilgili Beşiktaş Divan Kurulu üyeliğinden ihraç edildi
Demirören, Koç ve Bilgili Beşiktaş Divan Kurulu üyeliğinden ihraç edildi
Beşiktaş Divan Kurulu aralarında Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, işadamları Erdoğan Demirören, Rahmi Koç, ile eski başkan Serdar Bilgili'nin de bulunduğu 283 üyeyi divandan ihraç etti.

RADİKAL- Beşiktaş Divan Kurulu'nun 2014 Yılı 3. Olağan Toplantısı'nda şok bir açıklama yapıldı. Yıldırım Demirören, Erdoğan Demirören, Nevzat Demir, Rahmi Koç, İsmail Ünal, Metin Keçeli, Prof. Dr. Turgay Atasü ve eski başkan Serdar Bilgili olmak üzere toplam 283 üye divandan ihraç edildiler. Buna gerekçe olarak da Beşiktaş Kulübü'nün tüzüğünde yer alan "Divan Kurulu toplantılarına 3 defa mazeretsiz katılmayanların üyeliği düşer" maddesi gösterildi.

TÜZÜK GEREĞİ

Beşiktaş Divan Kurulu'nun 2014 Yılı 3. Olağan Toplantısı'nda konuşan Divan Kurulu Başkanı Av. Yalçın Karadeniz, konuyla ilgili olarak, "Beşiktaş Kulübü'nün anayasası tüzüğüdür. Bildiğiniz gibi 2013 yılında değişikliğe uğradı. 39-F maddesi gereğince, yeni bir madde ilave edildi. 'Divan Kurulu toplantılarına 3 defa mazeretsiz katılmayanların üyeliği düşer' denildi. Bu konuda itiraz etmeme rağmen, değişiklik kabul gördü. Biz divan başkanlık kurulu olarak, bu tüzüğü uygulamak durumundayız. Bir ömrün yarısı kadar tecrübe sahibi arkadaşlarımızın üyeliklerinin düşmesi, tabii ki beni üzüyor ama yapılacak bir şey yok. Bu çerçevede, 283 divan kurulu üyemiz maalesef üyelik hakkını kaybetmiştir. Bugünden sonra da, takip eden iki toplantıya mazeret bildirmeden katılım olmazsa, bu sayıya 100-150 kişi daha ilave olacaktır. Konuyla ilgili dikkat etmemiz gerek" ifadelerini kullanmıştı..

ÜYELİKLERİ DÜŞTÜ
Böylece Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, işadamları Erdoğan Demirören, Nevzat Demir, Rahmi Koç,  Metin Keçeli, Prof. Dr. Turgay Atasü ve eski başkan Serdar Bilgili eski Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da dahil olmak üzere toplam 283 üye, üyelik hakkını kaybetmiş oldu.
Edinilen bilgiye göre bu gelişmenin ardından eski başkanlardan Serdar Bilgili'nin, divan başkanı Yalçın Karadeniz'i arayarak, çok ağır ithamlarda bulunduğu öğrenildi. Bilgili'nin daha sonra başkan Fikret Orman'ı da arayıp durumu anlattığı ve Orman'dan, "Bu durumu düzelteceğim" sözünü aldığı ifade edildi.
Öte yandan üyelik hakkını kaybedenlerin, hayata veda eden Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba'nın da 10 yıldır kurula gelmediğini ama ihraç edilmediğini konuştukları öğrenildi.


DİVAN KURULU NASIL BÖYLE BİR HATA YAPTI? 

İhraç edilenlerden biri olan eski Başkan Serdar Bilgili Haber1903.com'a yaptığı açıklamada, "Divan Kurulu nasıl böyle bir hata yaptı, nasıl bir başkan böyle bir şeye müsaade etti? Anlamak mümkün değil. Beşiktaş'ın Divanı akil insanlardan oluşan, Beşiktaş'ın yaşlılar heyetidir. Listeye bakmadan Beşiktaş'a yıllarca hizmet etmiş başkanları ve yöneticileri, 3 tane mazeret evrağı göndermedi diye ihraç etmek kadar komik bir şey olamaz. Bu durum yıllardır vardı. 3 kere üst üste gelmezseniz ihraç olursunuz ama Divan Başkanları hep idare etmiştir. Ben yıllardır gönderiyorum ama bu sefer atlamış olabilirim. Beşiktaş'a bu kadar hizmet etmiş insanları ihraç etmek çok büyük bir hata. Divan Kurulu'nun değişikliğe gitmesi gerekiyor. Rahmi Koç gibi isimler yer alıyor. Çok üzgünüm. Bunun bir mantığı yok. Bir başkan incelemeden, bakmadan nasıl kabul edebilir ya da bizleri arayıp "2 tane evrak gönderin" neden denilmiyor? Bu olacak iş midir?" dedi.

FİKRET ORMAN İLE GÖRÜŞTÜM

"Fikret Orman ile görüştüğünü söyleyen Bilgili, "Başkan da çok üzülmüş. Bunu telafi etme yoluna gidiyorlar. Telafi edeceksen neden bunu yapıyorsun? İnsanlar böyle kırılmaz, kulüpten soğutulmaz. Rahmi bey gibi bir insanı niçin Divan'dan ihraç ediyorsunuz? Rahmi bey yıllardır Divan'a gelmez. Bu çok büyük bir hata" dedi. Yalçın Karadeniz'i de aradığını söyleyen Bilgili "Büyük hata yaptıklarını ilettim. Yalçın Karadeniz'in istifa etmesi lazım" ifadelerine yer verdi.