Demirören yabancı artışına karşı

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, yabancı futbolcu sayısının artırılmasına karşı olduğunu belirtti. Siyah-Beyazlıların resmi internet sitesine açıklamalarda bulunan Demirören

İSTANBUL - Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, yabancı futbolcu sayısının artırılmasına karşı olduğunu belirtti. Siyah-Beyazlıların resmi internet sitesine açıklamalarda bulunan Demirören, "Türk futbolunda yabancı oyuncu sayısının artırılmasına karşı olduğumu çeşitli defalar açıkladım. Türk futbolunun geleceğine yatırım yapan yegâne spor kulübü başkanı olarak, yabancı sayısının artırılması yönündeki bir kararın Türk futbolunun ve Türk futbolcusunun istikbaline darbe vuracağına inanıyorum. Bu düşüncenin Türk futbolu ve futbolcusunun hayrına ve yararına olacağına ciddi şekilde inanmıyorum" dedi.
Yabancı oyuncu sayısının artırılmasının 72 milyon nüfuslu büyük bir ülke olan Türkiye'de çok sayıdaki genç yeteneğin önünün kesilmesi anlamına geldiğini kaydeden Demirören, "Bu düşünce sadece yetenekleri kaybetmemize sebep olmayacak, aynı zamanda Türk futbolunun gelişmesini ve Türk futbolcusunun yabancı arenada söz sahibi olmasını uzun yıllar erteleyecektir" görüşünü dile getirdi.
'Oyuncu ihraç edemiyoruz'
"Beşiktaş Kulübü olarak istediğimiz sayıda, istediğimiz nitelikte, istediğimiz bedelde yabancı oyuncu transfer etme gücüne her zaman sahipken, yukarıda ifade ettiğim gerekçelerle Türk futbolu ve Türk futbolcusu adına bu gücü kullanmayı hiçbir zaman doğru bulmadım ve bulmayacağım" diyen Demirören, şöyle devam etti: "Yabancı futbolcu, kendi ülkesi dışında birçok Avrupa ülkesinde kendisine takım bulabilmektedir. Oysaki son yıllarda dışarıya açılabilen Türk futbolcusu bir elin parmakları kadardır. Bunun nedeni de Türk futbolcusunun yeteneklerini sergileyebilme ve kendini gösterebilme imkânlarının kısıtlı olmasıdır."
Öte yandan Beşiktaş, yeni sezon hazırlıklarını yaptığı kondisyon antrenmanıyla sürdürdü. Sakatlıkları süren Nobre ve Murat çalışmaya katılmazken, sakatlığı geçen Baki ile önceki gün İstanbul'a gelen Cisse, takımla birlikte çalıştı. Burak Yılmaz ve İbrahim Akın ise fizyoterapistler eşliğinde özel bir çalışmaya tabi tutuldu. Siyah-Beyazlıların yarın Avusturya'ya hareket edeceği ve 14 gün burada çalışacağı belirtildi. Bu arada, kaleci Atilla Özmen'in ismi borsaya bildirildi. (Spor Servisi)