Demirören'den 'imza' şartı!

Demirören'den 'imza' şartı!
Demirören'den 'imza' şartı!
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Süper Lig'de uygulanan yabancı sınırıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım Demirören, 6+0+4 kuralının ancak 18 Süper Lig kulübünün imzasıyla değişebileceğini vurgularken, küfürlü tezahürat konusundaki talimat değişikliğiyle ilgili konuştu.

Tribünde casus var!


- Yabancı futbolcu konusundaki kararımızı 3 yıllık olarak aldık. Yeni sezonda bu durum aynen devam edecektir. Ancak değiştirilmesi isteniyorsa 18 Süper Lig kulübünün imza vermesi gerekmektedir. Bir eksik bile olsa Tahkim yolu açılır ve istenilen hedefe varılmaz.
- UEFA'dan bir yazı gelirse oturur değerlendirmemizi yaparız.
- Cenk Tosun'un transfer olayı normal bir durum. FIFA uygulaması. Burada ilk defa olduğu için şaşırdık, böyle şeylere alışalım.
- Tribündeki kötü tezahüratta zamana bakmıyoruz. Tribündeki seyirci sayısının yüzde 10'unun topluca ve sürekli küfür etmesi halinde temsilciler kuralı uyguluyor. Bu durum deplasmana giden seyirciler için haksızlık gibi görülebilir. Onu da inceliyoruz.
- Milli takımlar kamplarını Riva'da yapacak. Gerekirse kulüp takımları da uygunsa ve yer varsa burada kamp yapabilecekler.

FENERBAHÇE 'YE CEVAP

Fenerbahçe'nin havuzdan çıkma isteğine de değinen Demirören, "Spor programları bizi hedef gösteriyor. Sürekli hakem konuşup onları hedef gösteriyorlar. Sonra ne anamız ne babamız kalıyor. Bunlara bir çekidüzen vermek lazım. Fenerbahçe'nin havuzdan çıkma isteğini uygulamak mümkün değil. Futbolun kendi yasası var ve havuz sistemi o yasalarla korunuyor. Ayrıca Fenerbahçe'nin 150 milyon dolarlık yayın geliri rakamını da çok gerçekçi bulmuyorum" dedi.

Sadri Şener'den çok ağır sözler

"TENEKE KUPA BİLE OLSA..."

Takımların her maçta en güçlü kadrolarıyla sahada olması gerektiğini ifade eden Başkan Demirören, "Ziraat Türkiye Kupası'nı bırakın, teneke kupa bile olsa kulüplerimiz yarışmacıysa en güçlü kadrolarıyla sahada yer almalılar" dedi.

TERİM: SINIR KALKMALI AMA...

A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, yabancı sınırı hakkındaki fikirlerini belirtti. Yabancı sınırının kaldırılmasından yana olduğunu belirten tecrübeli çalıştırıcı, sahada olacak yabancı futbolculara bir sınırlama getirilmesi gerektiğini savundu. Terim şu ifadeleri kullandı;

"Tüm kulüpler imza vermeli. Çünkü 1 kulüp imza vermezse Tahkim Kurulu'nun bozma ihtimali var. Benim görüşüm değişmedi. Sınırsız yabancı, 6'sı sahada ama 3 ana kriter şart. Bu kriterler millilik sayısı, yaş ve ülke barajı."

"Çağa ayak uydurmak için topyekün seferberlik ilan ettik. Tüm mesaimi, hayatımı buna adadım. Her bilgiye emeğe ihtiyacımız var, kimseyi dışlamıyoruz. Yılın oscarları uygulaması yapılacak. Kırmızı halı... O yılın en iyilerini seçeceğiz. Ciddi ödüller vereceğiz. en iyi takım, oyuncu, hakem gibi..."

UEFA ve FIFA'ya böyle seslendiler


SARI KART CEZALARI

"Türkiye Kupası ile ilgili kulüplerin serzenişlerinde haklı oldukları yerler var. Statüden önce cazibesini arttırmak lazım. Yeni sezonla ilgili bir öneride bulunduk. Sarı kart uygulamaları ile ilgili. 4, 7, 9 gibi gitsin. Böylece sabıkalı oyuncular sayısı azalır. "

"Derbi öncelerinde futbolcular sarı kart cezasını sıfırlamak için bilerek kart görüyorlar. Bu durum centilmenliğe aykırı. Bu sıkıntılı durumdan kurtulmak için kulüplerin yetkisinde olmak üzere bu tür kart cezalarını 1 maç sonraya sarkıtmak mümkün olsun. Yani futbolcu sarı kart cezası derbiye geliyorsa bir sonraki haftaya bunu erteleyebilsin. Ama bu futbolunun değil, kulüp yetkisinde olsun.
Bu önerimizi de yaptık."

KULÜBEDEN TRİBÜNE TELEFON HATTI
"Sergen Yalçın, Okan Buruk, Roberto Carlos... Onların herkes teknik direktör olduğunu biliyor. Onlar konuşamaz şeklindeki talimat esnetilmeli. Hepsi çıkıp konuşabilmeli. Bununla da ilgili çalışma yapıyoruz. Ben yaşadığım için o sıkıntıyı iyi biliyoruz. Saha kenarında görev yaparken hakem tarafından tribüne gönderilen ve birkaç maç ceza alan teknik direktörlerin tribündeyken de görevini sürdürebilmesi için yazışmalar yapıyoruz. Örneğin kulübeden tribüne direkt telefon hattı olabilir."

TFF'ye siyah çelenkli protesto