Demirören'e istifa çağrısı

Demirören'e istifa çağrısı
Demirören'e istifa çağrısı
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski başkanı Kemal Ulusu, Türk futbolunun başındaki isim Yıldırım Demirören'i sert sözlerle eleştirdi.

Sercan SAPANATAN / İstanbul (DHA) - Kansersiz Yaşam Derneği tarafından düzenlenen 'Kanserde Erken Teşhis Yaşa-TIR' projesinin lansman ve yardım gecesine spor camiasından çok sayıda isim yer aldı.

Four Seasons Hotel İstanbul Bosphorus'da gerçekleştirilen geceye Galatasaray Kulübü'nün eski başkanı Adnan Polat, eski milli kaleci Rüştü Reçber, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski başkanı Kemal Ulusu, çok sayıda kulüp yöneticisi ve futbolcular eşleriyle birlikte katıldı. Yönetici ve futbolcular gecede yaptığı bağışlarla Kansersiz Yaşam Derneği'ne önemli katkıda bulundular.

Geceye katılan TFF eski Başkanı Kemal Ulusu, hakemlerin performansını ve Kasımpaşa- Beşiktaş maçında yaşananları yorumlarken, hakem Barış Şimşek için ''Maalesef üzülerek söylüyorum; hakem çok kötü bir yönetim gösterdi. Affedilir gibi bir hata değil" dedi.

Kemal Ulusu, sözlerine şöyle devam etti:
"Hakem Barış Şimşek topu görüyor, bakıyor ama o anda düdüğünü çalmıyor ve kuralı uygulamıyor. Yani bunlar şans mı bilmiyorum, ama hep Beşiktaş'ın başına geliyor. Sayın Fikret Orman'ı da dinledim. Fikret Bey dersine çok iyi çalışmış, çok iyi incelemiş. Gerçekten de maçtan hemen sonra MHK'dan açıklama gelmesi, hakemin gözlemciye raporunu hemen vermesi, sonra o sahaya atlayan kişi ile ilgili her yerden fotoğraf ve bilgi yayılması gerçekten enteresan. Bunlar bir anda nasıl oldu? Nasıl bir organizasyon diye şüphelenmiş bence de haklı. Ben de aynı düşünceleri düşünüyorum. Yalnız şu var; TFF'nin sayın başkanının artık bu görevde kalması çok yanlış. Maça gidemeyen bir TFF başkanı mı olur? Dün TFF Başkanının o maçta olması gerekirdi. O maç lig ikincisi ve üçüncüsünün maçı. Derbilere zaten gidemiyor böyle bir Federasyon Başkanı olmaz. Futbolda otorite yok."

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp'e de değinen Kemal Ulusu, "Zekeriya Alp'in alabileceği bir karar yok tabii. Burada Federasyon'un kararı çok önemli. Gözlemci raporu Federasyona gidecek disiplin kurulu ve hukuk kuruluda buna göre bir karar verecek. Ben Zekeriya Alp için çok üzülüyorum. Hakem camiasında hiç birlik yok" ifadelerini kullandı.

"Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrarı olması gerekiyor mu?" sorusuna ise Ulusu, "Bence tekrar edilmeli. Hakikaten çok enteresan bir durum. Şimdi hakemin raporu bu durumda çok önemli o rapora göre maç tekrarlanır, ama Barış Şimşek kendini kurtarmak için bir rapor verdi. Onun verdiği rapor ile tekrar olmaz. TFF o raporun , o kararın ne derece doğru olduğunu iyi tespit etmesi lazım. Hollanda Federasyonu'nun bu duruma örnek olması lazım. Orada da hakemin verdiği kararlar inceleme sonucu iptal edilmişti" dedi.

Manuel Fernandes olayı hakkında ise TFF eski başkadı, "Şimdi o sahada bir kişi çıkıyor, gidiyor bir futbolcuya saldırıyor ve hiçbir güvenlik görevlisi müdahalede bulunmuyor. Böyle bir şey kabul edilemez . Müthiş bir güvenlik zaafiyeti var. Bu adamı sahanın içine girene kadar nasıl yakalayamazlar, nasıl olur böyle bir iş? Beşiktaş-Galatasaray maçında ise aynı benzer olayda güvenlik görevlileri hemen müdahale etmişlerdi. Bu olaylar Türk futbolu için gerçekten kötü, ama bu olaylar hep nerden geliyor, baştan geliyor. Başta otorite zayıf olursa bu işler böyle devam eder. Tek çözüm Sayın Demirören'in bu işi bırakmasıdır. Devam ederek hem ailesini hem de kendisini yıpratıyor. Bence en mantıklısı bu. Beşiktaş Başkanı Orman da kendisini kibarca istifaya davet etti. Bence Sayın Orman'ın konuşması çok başarılıydı. Kendisini kutluyorum. Özetle Türk futbolunda büyük bir kaos var ve bu kaosun giderilmesi için devre arasında Sayın Yıldırım Demirören'in seçim kararı alması gerekiyor" şeklinde konuştu.