@gokhan_karatas

Deniz Ateş Bitnel kararını nasıl değiştirdi!

Deniz Ateş Bitnel kararını nasıl değiştirdi!
Deniz Ateş Bitnel kararını nasıl değiştirdi!
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından hazırlanan Tam Saha Dergisi'nde geçen ay yayınlanan röportajında, "Net bir penaltıya 11 oyuncu neden itiraz eder diye düşündüm?" sözleriyle yanlış karadan nasıl döndüğünü anlatan Deniz Ateş Bitnel'in, dün akşam oynanan olaylı maçta bu sözlerinin tam tersi yönde karar vermesi şaşkınlık yarattı.
Haber: GÖKHAN KARATAŞ - gkaratas@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - 3 gol, 2 penaltı, 4 kırmızı kart... Türk Telekom Arena'nın ev sahipliği yaptığı Galatasaray - Trabzonspor maçındaki yönetimi ve konuk ekipten Salih Dursun'un kendisine gösterdiği kırmızı kart ile bir anda spor gündeminin ilk sırasına çıkan hakem Deniz Ateş Bitnel, geçtiğimiz ay TFF'nin resmi yayın organına yaptığı açıklamada çarpıcı bir itirafta bulunmuştu.

1982 doğumlu hakem, Tam Saha Dergisi'nden Mazlum Uluç'a verdiği röportajda, "Bir hakem yanlış karar verdiğini anladığı anda bu kararını düzeltmeli mi yoksa otoritesini korumak adına kararının arkasında mı durmalı?" sorusuna şu yanıtı vermişti:
"Aslında işi o noktaya getirmemek, doğru açıda, doğru yerde durup, doğru görmek ve doğru kararı vermek gerekiyor. Süper Lig 'e çıktığım ilk sezon başıma böyle bir olay geldi. Bir PTT 1. Lig müsabakası yönetiyordum. Maç benim adıma çok iyi gidiyordu, oyuncularla diyaloglarım çok iyiydi. Bir pozisyonda açım gereği kalecinin oyuncuyu düşürdüğünü gördüm ve penaltıyı çaldım. Ama düdüğü çalar çalmaz benim açımdan bu kadar net bir penaltıya 11 oyuncu neden itiraz eder diye düşündüm? Çünkü olağandışı bir durum vardı ve herkes itiraz ediyordu. Düşürülen oyuncuya baktığım anda onun da bir penaltı beklentisi olmadığını gördüm ve yardımcı hakemime telsizden 'Penaltı değil mi?' diye sordum. Kalecinin topa vurduğunu ve penaltı olmadığını iletti. Rakip oyunculara durumu anlatıp kararımı değiştirdim ve oyunu hakem atışıyla başlattım. Ama başta söylediğim gibi böyle bir durumla karşılaşmanız hakemlikteki gelişiminizi olumsuz etkiliyor."

Mehmet Demirkol: Hakem mızıttı ve kaçtı!

11 OYUNCU İTİRAZ EDİNCE DEĞİŞTİ, 7 OYUNCU YETMEDİ!

İlk Süper Lig maçını 2012-2013 sezonunda alan, bu sezon FIFA kokartı takmaya hak kazanan Deniz Ateş Bitnel'in, 3 yıl önce itirazlar sonucu değiştirdiği kararından bu kez dönmemesi dikkati çekti. 

Maçın 88. dakikasında Galatasaray forveti Umut Bulut, ceza sahasında Trabzonspor'un sağ beki Luis Cavanda ile girdiği ikili mücadelede yerde kaldı. Bitnel, pozisyonu penaltı olarak değerlendirirken, bu karar Trabzonsporlu futbolcuları adeta çıldırttı. Kırmızı kartla nedeniyle mücadelesini 9 kişi sürdüren bordo-mavili takımdan 7 oyuncu, anında itiraz için hakemin yanına gitti. Ancak "11 oyuncu neden itiraz eder diye düşündüm, kararımı değiştirdim" diyen 34 yaşındaki hakem, eleştiri dozunu arttıran iki oyuncuyu daha kırmızı kartla oyun dışına gönderdi.

7 FAUL YAPTI, 4 KIRMIZI KART GÖRDÜ!

Arena'da 4 kırmızı kartın çıktığı mücadelede çok ilginç bir istatistik ortaya çıktı. Bu sezon en az faul (9 faul: 7 faul, 1 elle oynama, 1 endirekt vuruş) yaptığı maçı oynayan Trabzonspor, ikinci yarıda Özer Hurmacı, Aykut Demir, Cavanda ve Salih'in atılmasıyla karşılaşmayı 7 kişi tamamladı. Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta da karşılaşmanın ardından düzenlediği basın toplantısında bu duruma vurgu yaptı.

Bordo-mavili kulübün 1 numarası, "Trabzonspor'un 90 dakikada toplam yaptığı faul sayısı sadece yedi. Yedi faul, 4 kırmızı kart var. İlk başta söylediğim kavramlardan nasibini alan birileri olsa bu maçı 7 dakika uzatır ve gerekirse Trabzonspor 8-1 yenilir. Bir dakika uzatıyorsunuz, onu da uzatamıyorsunuz. Olan tiyatroyu düşünebiliyor musunuz? FIFA kokartlı hakemimiz, sen git fitness merkezine ne iş istiyorsan onu yap. Senin hakemliğin bitti" şeklinde konuşmuştu.

"HOCAM NE YAPTIN SEN?"

Olay hakem, aynı röportajda kariyerinde yaşadığı olumsuz bir olayı da şu sözlerle ifade etmişti:   
"Bir 2. Lig maçında oyuncu taç atışı kullandı. Arkadaşı da topu kalecisine oynadı ve kaleci topu eliyle tuttu. Ben de endirekt serbest vuruş çalarak kaleciye doğru gittim. O ana kadar maçın kontrolüm altında olması ve oyuncularla diyaloğumun çok iyi olmasından dolayı kimseden bir itiraz gelmedi. Ama kalecinin yanına gidince, 'Hocam ne yaptın sen?' diye sordu. 'Gelen pası elinle tuttun' dedim. 'İyi de topu bana atan rakip oyuncuydu' karşılığını verdi. Centilmenlikten dolayı oluşan bir durum vardı ortada. Olayı anlayınca topu aldım ve hakem atışıyla oyunu başlattım. Rakip oyunculardan bir itiraz gelmedi, seyirciler de bu kararı alkışlarla destekledi."

'Ölüm ilanı! Türk futbolu katledildi'