Derbi maç sanıklarına tahliye

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında geçen sezon Ali Sami Yen'de oynanan son karşılaşmada çıkan olaylara ilişkin davanın ilk duruşmasında, tutuklu yargılanan 12 sanık tahliye edildi. Duruşmaya 12'si tutuklu 27 sanık katıldı.

İSTANBUL - Galatasaray ile Fenerbahçe arasında geçen sezon Ali Sami Yen'de oynanan son karşılaşmada çıkan olaylara ilişkin davanın ilk duruşmasında, tutuklu yargılanan 12 sanık tahliye edildi. Duruşmaya 12'si tutuklu 27 sanık katıldı. 'Kamu malına zarar vermek', 'görevli polisi yaralamak' ve 'polisin görev yapmasını engellemek' suçlarından yargılanan sanıkların kimlik tespitlerinin ardından ifadeleri alındı. Mahkeme heyeti, 12 tutuklu sanığın tahliyesine karar verdi.
Tutuklu sanıklar Gökhan Osman, Cahit Mandeş, Sinan Başyurt, Emin Mede, Gökhan Korkut, Ercan Atar, Dinar Sarıgül, Şükrü Özel, Çağatay Hız, Erkan Yağızer, Mahmut Cihan Talu ve Uğur Karaaslan katıldı. Tutuksuz yargılanan Armağan Oral Köknel, Zafer Eroğlu, Yılmaz Tutuş, Halit Hakan Erdem, Faruk Can Talu, Armağan Yonta, Kamil Mahmutdayı, Aret Atan ve Utku Merve'nin de geldiği duruşmada, diğer tutuksuz sanıkların avukatları hazır bulundu.
Duruşmada ifade veren sanıklardan Erkan Yağızer, kombine kartının bulunduğunu, maçta polisle olayları çıkaranlar arasında kaldığını söyledi. Gazete bayisi olduğunu belirten Yağızer, sahaya bu zamana kadar su bile atmadığını anlattı. Maç gününe kadar karakol yüzü görmediğini ifade eden Yağızer, subay çocuğu olduğunu, üniformaya saygı duyduğunu, yaşanan olaylardan üzüntü duyduğunu belirterek, tüm polis teşkilatı ve adalet mensuplarından özür dilediğini söyledi.
Sanıklardan Mahmut Cihan Talu ise Galatasaraylı olduğunu fakat fanatikliğinin bulunmadığını, kombine kart sahibi olduğunu söyleyerek, olayların kendisinin tribüne girmeden başladığını savundu. Sanıklardan Şükrü Özel ise "Yüce adalete sığınıyorum" diyerek tahliye talep etti.
'Ben polise yardıma gitmiştim'
Tutuksuz sanıklardan Yılmaz Tutuş da tribün lideri olduğu için polislerin yardıma çağırdığını söyleyerek, "Ben polise yardıma gittim. Olayları, onların isteği üzerine önlemeye çalıştım. Onlar da beni sanık olarak gösterdiler. Suçsuzum, beraatimi istiyorum" dedi. Bir diğer tutuksuz sanık Aret Atan ise olaylarla ilgisinin olmadığını, olaylar sırasında tuvalette bulunduğunu söyleyerek beraatini istedi.
Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 27 sanığın 3 ile 14 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılması isteniyor. İddianamede, olayların bir kısmının, kendilerine 'ultraaslan' adını veren grubun üyesi olan bir taraftar topluluğunun sahayı terk etmek istememeleri nedeniyle çıkan tartışmadan sonra meydana geldiği ifade ediliyor. Bu grubun üyesi olan bir kısım taraftarın polise saldırdığı ileri sürülen iddianamede, internette siteleri de bulunan bu grubun ayrıca alt gruplarının oluşturulduğu, bu alt grupların da toplu olarak oturdukları, bunların oturdukları yerlerde olayların başlayarak tüm sahaya yayıldığı anlatılıyor. Savcılık iddianamesinde futbol terörü kavramının yıllar içerisinde değişen anlamına da yer veriliyor ve bu tür tarafatar gruplarının diğer takımlarda da mevcut olduğuna değiniliyor. (Spor Servisi)