Derbi ne yazık ki yaramadı

Fener, ezeli rakiplerinin birbirlerine diş geçiremedikleri haftayı, kârlı kapatmak arzusuyla, son sıraya demirleyen Sebat karşısına dikilmiş. Karadeniz temsilcisi, diptekilerin puansızlığını, güçlü rakibinden bir puan alarak değerlendirip, sıralamada sıçrama yapmayı umuyor.
Haber: BARIŞ TUT / Arşivi

Fener, ezeli rakiplerinin birbirlerine diş geçiremedikleri haftayı, kârlı kapatmak arzusuyla, son sıraya demirleyen Sebat karşısına dikilmiş. Karadeniz temsilcisi, diptekilerin puansızlığını, güçlü rakibinden bir puan alarak değerlendirip, sıralamada sıçrama yapmayı umuyor. Avni Aker'de büyük boşluklar göze çarpıyor, taraftarlarda Kırmızı-Beyazlı renklere rastlamak neredeyse olanaksız. Trabzonlular'ın bildik Fenerbahçe
'rahatsızlığı' kendini bir kez daha gösteriyor, tüm tezahüratlar Fenerbahçe'ye küfürler içeriyor, 'futbol holiganlıktır, futbol adam bıçaklamaktır' diye bağıran güruh, arada bir Sebat'ın adını da anıyorlar.
Maça Sebatspor hızlı başladı ve ikinci atağında gole ulaştı. Semavi'nin soldan, Abdurrahman'ın sağdan ortalarıyla tehlikeler yaratan Kırmızı-Beyazlılar, 10. dakikada futbol şanslarının da yardımıyla öne geçtiler. Fenerbahçe savunması, dörde bir pozisyonda gereksiz yere Yusuf'u düşürdü, serbest vuruşu Erman kullandı, baraja çarpan top köşeden ağlara takıldı: 1-0. Bu golle birlikte ev sahibi ileride Sumiala'yı bırakarak tüm hatlarıyla kendi ceza alanını savunmaya girişti. Göbekte kümelenen rakibe karşı Fenerbahçe kanatları kullanmaktan tuhaf biçimde kaçınarak, yalnızca serbest vuruş ve kornerlerle gol aradı. 20'de Hooijdonk'un serbest vuruşunu Metin Aktaş çeldi; köşe vuruşundan gelen topu Lucianoı kafayla kaleye gönderdi ama isabet sağlayamadı.
Yarım saatte sekiz korner
İlk yarım saat dolduğunda Fenerbahçe sekiz köşe vuruşu kullanmış, Sebat
ise rakip kaleye inmeyi unutmuştu. 36'da 'Fevzigiller'den Metin Aktaş'ın ikramıyla beraberliği sağladı. Petkov'un havalandırdığı topu, Metin elinden kaçırdı, Tuncay bu fırsatı kaçırmadı: 1-1.
Fenerbahçe üzerindeki baskının azalmasıyla birlikte daha rahat pozisyonlar yaratmaya başladı. 39'da Fatih'in ortasına Tuncay'ın kafa vuruşu az farkla dışarı çıktı. İlk yarının son dakikasında Aurelio soldan ceza alanına girdi onun plasesini savunma önledi. Bu dakikalarda az sayıdaki Fenerbahçe seyircisi ile Trabzonlular arasında koltuk savaşı başgösterdi. Tırmanan gerginlik, Fenerbahçe yedek kulübesine şişe yağdırılmasıyla sürdü. Devre arasında Fenerbahçe taraftarlarının polis tarafından dışarı çıkarlışını Trabzonlar alkışlarla karşıladı. Sebatspor ikinci yarıya ilerideki yalnız
adamı Sumiala'yı Orhan'la değiştirerek başladı. Daum da bunun üzerine Tomas'ın yerine Yusuf'u sahaya sürdü.
İkinci yarının ilk çeyreği am bir kör dövüşü biçiminde geçti. Kaleye ulaşan ilk ciddi top 64'te Marek'in Recep'te kalan kafa vuruşuydu. Bir dakika sonra Hooijdonk altı pastan Metin'i geçemedi. 70'te Rebrov gollük bir pozisyonu değerlendiremedi. 75'te Hooijdonk, Trabzonspor'a gol kaydettiği yerden serbest vuruş kullandı. Sert vuruşunda top Metin'in omzundan sekip, yüzüne çarparak dışarı gitti. Son dakikalarda Sebat kalesini ablukaya alan Fenerbahçe, ofsayttan da bir gol bulmasına karşın galibiyete ulaşamadı. Sarı-Lacivertliler, direnerek beraberliğe tutunmaya çalışan rakibi karşısında, futbol adına olumlu bir görüntü çizemedi ve iki puanı Trabzon'da bırakarak büyük bir avantaj kaybetti.