Derbi ruhsatını aldı

Derbi ruhsatını aldı
Derbi ruhsatını aldı
Zirve takibini sürdüren Fenerbahçe, İstanbul BB önünde zorlansa da 2-1 kazandı ve haftaya Arena'da oynayacağı Galatasaray derbisi öncesi kayba uğramadı. Galibiyet golü Bekir'den geldi.
Haber: BAĞIŞ ERTEN - bagis.erten@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Ruh sağlığı açısından belki de son bir buçuk sezonun en iyi günlerini yaşıyordu Fenerbahçe . Ligde son üç maçın ikisini kazanamamışlardı. Gazozuna da olsa, son Avrupa maçında, hem de İstanbul’da üç gol yemişlerdi. Ama tüm bunlara rağmen kazanlar kaynamıyor, dedikodular dolaşmıyor, huzursuzluk çıkmıyordu. Çünkü sahadan daha iyi haberler geliyordu artık. Oyun giderek olgunlaşıyordu. Üstüne üstlük ‘gizli ajanda’da son üç maçı kazanıp liderlik hesapları da vardı. Planlar tutarsa her şey yoluna girecekti. Nitekim, ilk virajı döndüler. Ama hiç kolay yoldan olmadı bu. Son maçları tek kişilik kurtarma timi Bekir 80’de o kafayı vurmasa maç kolay dönmez gibi duruyordu. Hatta 2-1’den sonra bile soğuk terler döktüler. Ama bir şekilde toparladı Sarı Lacivertliler ve hesapları derbiye taşıdılar. 

Oysa maç Saraçoğlu tribünlerinin istediği şekilde, 5’te Cristian’ın golüyle başladı. Artık takımları rahat rahat oyunun dümenine oturabilirdi. Öyle olmadı. İBB çabuk tekzip etti. 19’da Gökhan Süzen’in frikiğini Webo tamamlayınca sadece skor eşitlenmedi, özgüvenler de dengelendi. Bir de üstüne konuk ekip ısırgan oynayıp, en öndeki Webo-Holmen ikilisi de dahil takım presini artırınca ev sahibinin başta asabı bozuldu, sonra da ritmi. 43’teki Meireles şutuna dek, ki o bile tam bir pozisyon sayılmazdı, devre boyunca hiçbir şey üretemedi Fener. O yüzden gergin gittiler soyunma odasına. Artık söz oradaydı ve maçın gidişatını belli ki kulübe değiştirecekti. 

Nitekim, devre arasında Sezer tek başına ısındı durdu. Son maçların formda yedeği, Topal’ın yerine girdi ve beklendiği üzere takımın hücum aşkını körükledi. En azından bir 15 dakika beklenen oldu. 51’de Sow’un ‘Van Persie’ plasesi, aynı dakika içinde bir de Yobo kafası derken Kadıköy havaya girdi. Sow dürtemedi, Caner, Bekir vuramadı derken baskı elle tutulur hale geldi. Ama gol gelmedi bir türlü. 60 geçilirken İBB yavaştan kontra pususuna yatıyor, tempo da düşüyordu. Bunu görünce bir hamle daha yaptı Kocaman, Hasan Ali yerine Krasiç’i aldı. Fakat personelden ziyade kurguda problem vardı ve onarılamıyordu bir türlü. Tam bulutlar kararırken, İBB kilidini açacak çilingir beklenmedik yerden geldi. Artık şunu ispatladı Bekir. Bu takımın stepnesi değil, acil yardım kiti o. Ve formuyla hem seyirciye hem de Milli Takım’a göz kırpıyor. 

NOT: Önce Başbakan’ın ‘Melen Suyu açılışı davetini’ ıslıkladı tribünler. Ardından ‘Deplasman hakkımız engellenemez’ diye bağırdılar. Haklıydılar, “İstanbul’a mega proje” diye şehrin kuyusu kazılıyordu ve yıllardır derbiler deplasman seyircisi barındırmıyordu. Ama böyle cılız, müstakil tepkilerle hiçbir şey değişmiyordu. Çünkü kurtuluş yok tek başına. Renklerden, ezbere siyasetlerden bağımsız bir bir aradalık gerekiyor. Yoksa hepimiz kendimizden menkul kalmaya devam edeceğiz.

Gol sevinci kazası!


Fenerbahçe’nin galibiyet golünü kaydeden ve ligdeki siftahını yapan Bekir İrtegün sevinci sırasında bir ‘kaza’ yaşadı. Tribünlere tırmanan oyuncu sevincini bir taraftarla yaşarken, yanlışlıkla dudağından öpüldü. Bu sevinç dün gece internet aleminde konuşulan konulardan biri oldu.

Hakemlere ‘Gönül’ koydular

Mücadelenin ilk yarısının son anlarında hakem Süleyman Abay’ın Gökhan Gönül’e sarı kart göstermesinin ardından hem tribünler hem de Sarı-Lacivertli oyuncular hakeme tepki gösterdi. İlk yarının son düdüğüyle birlikte Fenerbahçeliler hakem triosunun çevresini sararken, Sow itirazları nedeniyle sarı kart gördü. Öte yandan Fenerbahçeli taraftarlar, maç öncesi derbi maça göndermede bulunup “Deplasman hakkımız engellenemez” tezahüratı yaptı.