Derbide gülen taraf Beşiktaş oldu: 2-0

Şampiyonluğun en büyük adaylarından Beşiktaş, İnönü Stadı'nda Fenerbahçe'yi
2-0 yendi. Beşiktaş bu sonuçla üç gün önce Galatasaray'a kaptırdığı liderliği de geri aldı. Siyah-Beyazlı takımın golleri Nouma ve Sergen'den geldi.
Haber: CENGİZ ALPMAN / Arşivi

İSTANBUL - Beşiktaş'ın hedefi belliydi, şampiyonluk; Fenerbahçe ise, sezon boyunca değiştirdiği üçüncü hoca yönetiminde, amaç belirsizliğini sürdürüyordu. Lucescu, yenilmezliğini Diyarbakır'da bıraktıktan sonra takımı iyice silkeleyip, hizaya sokmuş. Dünkü maçta, Kartal, Fener'e karşı özellikle orta alanda belirgin bir üstünlük sağlarken, Rumen hocanın zalim disiplininin etkileri de ortaya serildi. Ne var ki, ister orta alan, ister kademe, isterse yan toplar olsun, maçın en büyük lezzeti, son haftalarda oynadığı her maçta olduğu gibi yine süper maestro Sergen'di. Arkadaşlarına pas yerine lokum dağıtan solak virtüöz attığı fantezi pasların heba edilmesi sonucunda, İnönü'de eşine ender rastlanan çok şık bir aşırtma golle farkı ikiye çıkarırken özellikle İlhan'a, golün nasıl atılacağını kafasına kaka kaka gösterdi.
Ev sahibinin geri üçlüsünü oluşturan Zago-Ronaldı-A. Yıldırım troykası yaşlı ve ağır, buna karşılık konuk forveti oluşturan Ali-Tuncay-Semih ise gençlik, enerji ve süratleriyle rakip müdafaya sıkıntılı anlar yaşattı. Ne var ki bu işler nüfus memurluğunda bitmiyor, hele işin içinde Sergen olursa...
Gecenin ilk flaşında Sergen, artistik puanı skora tercih ettiği pozisyonda maçın 4. dakikası oynanıyordu. Dört dakika sonra da Kaan'ın vuruşunda
Ümit ve Fatih önlerinden geçip giden topu seyredince Nouma tabelayı değiştirdi: 1-0. Hemen bir dakika sonra altı haftadır rakibe santra yaptıramayan İlhan, kale önünde buluştuğu topla, yine çarşafa dolandı.
İlhan unvanını koruyor!
İlk devrenin sonunda Cordoba, Johnson'dan önce davranarak mutlak bir eşitlik girişimini engelledi. Bu dakikalarda Kolombiyalı eldiven, Fener'in üst üste gelen ataklarına geçit vermezken, 24'te Sarı-Lacivertliler'in en organize atağı gelişti. Tuncay, sağdan Ali'yi kaçırdı, o da arka direğe Semih'e çıkardı. Genç oyuncunun doldurduğu pozisyonda pozisyonu başlatan Tuncay'dan önce Cordoba müdahale etti. Yarım saat sona ererken Kaan sağdan doldurdu, ne var ki İlhan gol harcama makinesi unvanın sürdürdü. İki dakika sonra Sergen'le başlayan göz alıcı bir akında, Pancu'nun ikramında Kaan sert vurdu, sağ direğin kök hücrelerini inletti, ancak tabelayı değiştiremedi. Devrenin sonlarına doğra Zago'nun kaptırdığı topla buluşan Tuncay uzun katetti, karşı karşıya kaldığı Kolombiyalı'yı yine altedemedi.
Tamer hoca ikinci yarıda Steviç ve Johnson'un yerine Mirkoviç ve Fahri'yi aldı. Ümit önliberoya çıkarken Mirkoviç de savunmanın göbeğine geçti. Alışılmış değişikliğini saat dolarken yapan Lucescu bu kez iki dakika sonra Nouma ile Giunti'yi değiştirdi. Sergen daha öne çıkıp İlhan'ın yanına yaklaşınca 65'te, Rüştü'yü avladığı ikinci gol de geldi.
Sonuçta Beşiktaş maç eksiğiyle liderliği Galatasaray'a bıraktıktan iki gün sonra Fenerbahçe'yi rahat geçti. Kartal hem yeniden birinci sıraya yerleşti, hem de şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu gösterdi.