Derbide kral Alex!

Derbide kral Alex!
Derbide kral Alex!
Spor Toto Süper Lig'in 22. haftasında Fenerbahçe, Fi YAPI İnönü Stadı'nda oynanan karşılaşmada Beşiktaş'ı 4-2'lik skorla mağlup etti.
Haber: KENAN BAŞARAN / Arşivi

Demirören’in göreve geldiği günden beri Beşiktaş - Fenerbahçe derbisi genelde Siyah-Beyazlılar için hep bir dönüm maçı oluyordu. Bu akşam ise ‘zengin kadro’nun ‘zincirleri’nden başka kaybedecek hiç birşeyi yoktu!

Fenerbahçe ideal 11’iyle sahada. Evsahibi ise yine rotasyona uğramış. Müdafa hattı ağırlıkla ‘buranın çocukları’na bırakılmış. Hücum hattı ise malum: ‘Alice Harikalar Diyarı’...
Ve maç Fenerbahçe’nin üstünlüğüyle başlıyor. 4’te Alex, yine topa fısıldıyor ve ortalıyor. Ancak bu kez ‘derbilerin golcüsü’ Selçuk pilavı yiyemiyor. Onun işini Necip görüyor. 0-1.
Sağda ilk 15 dakika Dia, Ekrem’i çok ama çok yıprattı. Q7 de Santos’u hırpalıyor ama maçı ‘tek başına’ alma sevdası onu da verimsiz kılıyor. Misal, 13’te Almeida’yı görmek yerine şut atması... 20’de Niang, ortasahada Toraman ile Necip beraber çalımlayıp, daha sonra geri kalan defansı da arkasına takıp gitti şutunu da çekti. Rüştü, yılın golünü topu kornere çelerek önledi. Aynı dakika içinde Emre’nin kesmesini de Rüştü güçlükle tokatladı. 24’te Dia’nın vuruşu bu kez Rüştü’yü de geçilyor ama direkte patlıyor. Kanarya resmen şakıyor, Kartal’ın ise pozisyonu bile yok!

İlk yarım saatte manzara şu: Fenerbahçe her atağa çıktığında takım yelpaze gibi açılıp Beşiktaş savunmasını dağıtırken, evsahibi ise hücumlarda tamemen bireysel hamlelerle sonuç arıyor. İlk yarının son çeyreğinde Kanarya vitesi düşürünce, Kartal sortileri artırdı. Ama yine de gollük bir pozisyon bulunmuş değil. 44’te Ekrem de arkaya kesmek yerine Q7 gibi bencil davrandı ama beraberliği de getirdi: 1-1. Beşiktaş kadar Ekrem’in de bu gole çok ihtiyacı vardı. Devre arasına moralli giden Beşiktaş, ikinci yarıya daha şevkli başladı ve semeresini de 49’da Toraman’ın ayağından kazandığı golle hemen aldı: 2-1

‘Ben gidiyorum ama onu da Beşitaş’tan götüreceğim” diye Üzülmez’in kulaklarını çınlatmak zorundayız: Galiba Toraman’ın vadesi epey bir uzadı burada.

‘Beşiktaş’ını satan Ferrari’
51’de Fenerbahçe neredeyse karambolden eşitliği sağlayacaktı. 52’de Volkan, Q7’nin şut orta karışımını son anda kornere çıkardı. 55’te yine Q7, kaleyi yokluyor. İkinci yarı roller tamamen değişti. 60’ta Almeida müthiş bir atakla defansın arkasına sarktı ve Volkan ile karşı karşıya kaldı ama maçı kopartacak vuruşu Volkan önledi. 62’de Ferrari, Beşiktaş’ın hızını kesiyor. Lugano’ya attığı dirsekle hem oyun dışı kalıyor hem de penaltıya sebebiyet veriyor.
Alex, penaltıdan beraberliği yazıyor: 2-2. Kartal, eksilince roller bir kez daha değişti. Kanarya, galibiyet için gelmeye başladı. 70’te Topuz’un şutu az farkla auta gitti ama galibiyet golü sadece bir an meselesiydi. 72’de o an da geldi çattı. Emre ortaladı Alex, kafayla Rüştü’yü mağlup etti: 2-3.
Maç artık tek kaleydi; Alex ile Rüştü arasında ve 75’te Alex, Almeida’dan daha ‘usta’ olduğunu gösterdi: 2-4.
Fenerbahçe, daha ilk yarıda maçı kopartacak pozisyonları buldu. Beşiktaş ise ikinci devrede 60’a kadarki periyotta aynı şeyi yapabilirdi. Almeida’nın kaçırdığı pozisyon sonrası Ferrari’nin Lugano nezdinde aslında Beşiktaş’a attığı dirsek, maçı Fenerbahçe’ye hediye etti.

Normalden uzun ara
İlk yarısı büyük heyecana sahne olan Beşiktaş-Fenerbahçe mücadelesinin devre arası ise normalden uzun sürdü. 15 dakika içeride kalması gereken futbolcular yaklaşık 20 dakika sonra ikinci yarı için yeniden sahaya çıktılar.
Bu arada ikinci yarıbaşlamadan önce Beşiktaş tribünleri futbolcuları çağırarak destek verdi