Derbide sarı-lacivert yasak

İstanbul Valililiği, cumartesi günü Ali Sami Yen'de oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe derbisine konuk ekip taraftarlarının alınmaması yönünde karar aldı.

İSTANBUL - İstanbul Valililiği, cumartesi günü Ali Sami Yen'de oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe derbisine konuk ekip taraftarlarının alınmaması yönünde karar aldı. Vali Muammer Güler, karara Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın muhalefet şerhi koyduğunu belirterek, "6 Kasım 2002'de Saracoğlu'ndaki derbide çıkan olayları göz önünde bulundurarak, Sami Yen'deki karşılaşmaya konuk takımın taraftarlarının alınmamasına karar verdik. Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın bunun en doğru karar olduğunu yönünde görüş bildirdi. Sayın Yıldırım ise itiraz etti. Bizim için vatandaşın can ve mal güvenliği önde gelir. Bu nedenle kararımız kesin" diye konuştu.
Başkan Canaydın, Şükrü Saracoğlu'ndaki olayları anımsatarak, "6 Kasımda neler yaşandığını herkes biliyor. Alınan karar yerindedir" derken, Aziz Yıldırım sert çıktı: "6 Kasımda yaşanan olaylar saptırıldı. Güvenlik güçlerinin o maçtaki yanlış tutumu, taraftarlar arasındaki gerginliği arttırdı. Bu maçta taraftarımıza bilet verilmeliydi." Yıldırım, internet üzerinden bazı Fenerbahçeli taraftarların bilet aldığı konusunda ise, "Bilet alan maça gider, eğer bilet alabiliyorlarsa, gidip maçı izlesinler" yorumunu yaptı. Toplantıda ayrıca, Disiplin Kurulu'nun hak mahrumiyeti cezası verdiği Fenerbahçe Teknik Sorumlusu Oğuz Çetin'in, protokol tribününde oturmasına karar verildi. Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu, kararı çifte standart olarak değerlendirerek, "İlk maçta da benzer bir karar alınmıştı. Ancak biz yine de konuk ekibin taraftarını stada aldık. O maçta çıkan olaylardan biz sorumlu değildik" dedi. Asbaşkan Nihat Özbağı ise, "Bizim taraftarımız olay çıkarmaz. Geçmişte olduğu gibi, birlikte maç seyretmenin yollarını açmak, bu düzeni sağlamak zorundayız" dedi.
Tarihe geçen derbi
6 Kasım 2002 tarihindeki karşılaşmada Fenerbahçe, Galatasaray'ı 6-0 yenerek tarihi bir skora imza atmıştı. Çok gergin ortamda oynanan maç öncesinde taraftarlar arasında olay çıkmış ve Galatasaray seyircisi polis eşliğinde stattan çıkarılmıştı. Maç sırasında ise Fenerbahçe taraftarları, Galatasaraylı futbolcuları pet şişe yağmuruna tutmuştu. (Spor Servisi)