Derbiye doğru hava gergin, gündem yoğun

Sırada bir başka gergin derbi var. Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı hafta sonunda bir araya getirecek maç, lig şampiyonunu belirleme noktasında büyük bir önem taşıyor.

İSTANBUL - Sırada bir başka gergin derbi var. Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı hafta sonunda bir araya getirecek maç, lig şampiyonunu belirleme noktasında büyük bir önem taşıyor. Bu öneme, Fenerbahçe'nin federasyon ve yayıncı kuruluşla yaşadığı gerginlik de eklendiğinde hafta sonunda sporseverleri rekabetçi olduğu kadar elektrik yüklü bir karşılaşma bekliyor.
Maç gerilimli olunca futbolseverlerin gösterdiği ilgi de farklı oluyor. Derbinin biletlerinin yaklaşık bir saat içinde tükenmesi ilginin ne düzeyde olduğunu gösteriyor. Dün sabah 10.00'da Biletix gişelerinden satışa sunulan biletler yaklaşık bir saat içinde bitti.
Bu arada Fenerbahçe'nin federasyona ve yayıncı kuruluşa yönelik isyanı sürüyor. Fenerbahçe Dergisi'nin mayıs sayısında özel bir kapak kullanılması, isyanın bir göstergesi. Derginin yeni sayısında siyah bir kapak yer alıyor, kapağın altında sarı harflerle 'Futbolumuzu karartanları protesto ediyoruz' yazısı yer alıyor.
Protesto bu kapakla sınırlı değil. Başkan Aziz Yıldırım da dergide yer alan yazısında federasyon ve yayıncı kuruluşu sert bir üslupla eleştirdi. Yıldırım yazısında şu görüşlere yer verdi: "Türk futbolu-nun lokomotifi olarak görülen Fenerbahçe'nin yapısal dönüşümünü başarıyla hayata geçirmiş olması, nedense hem federasyonu, hem de yayıncı kuruluşun içinde bazı kişileri rahatsız etmektedir. Bir maç yayınında 'İnanamıyorum Fenerbahçeli oyuncunun yaptığı harekete bak' diyen bir maç spikeri ile yan hakemin 'Kart göster' uyarısına rağmen, pozisyonu faulle geçiştiren hakemin amacı aynıdır: Fenerbahçe'yi yıpratmak, taraftarını provoke etmek, önü alınamayacak olaylara sebep olmaktır."
Yıldırım, kupadaki Beşiktaş maçına ilişkin ise şu noktanın altını çizdi: "Bu maçta ve daha önceki bir çok maçta yanlı kararlar verenler ve bu kararları reytinge çevirenler bindikleri dalı kesmekte, Fenerbahçe ile Türk futboluna zarar vermektedir." Bu arada Fenerbahçe PFDK tarafından verilen cezalarla ilgili olarak Tahkim'e başvuracağını açıkladı. Fakat Sarı-Lacivertliler, yöneticilerin hak mahrumiyetine ilişkin itirazda bulunmayacak.
Tigana'dan yalanlama
Öte yandan dün akşam idmanına gelen bir grup taraftar tezahüratlar eşliğinde takıma destek verdi. Taraftarlar futbolculara baklava da ikram etti. Dün idmana çıkmayan Appiah'ın isa bugün çalışmalara katılması bekleniyor. Ayrıca dün yapılan bir başka açıklamada Denizli maçında yayıncı kuruluşa ait naklen yayın kablolarının kesilmesiyle ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı'na başvurulduğu ifade edildi.
Bu arada Beşiktaş Teknik Direktörü Jean Tigana Milliyet gazetesinde dün yer alan sezon sonunda istifa edeceğine yönelik haberi yalanladı. Tigana 2008 yılına ilişkin görüşmeleri sezon sonunda yapacaklarını belirtirken, yaşanan sıkıntılarda başkan Demirören'in çözüme yönelik bir tavır sergilediğinin altını çizdi. (Spor Servisi)