'Derin kulak' hakem odasında!

'Derin kulak' hakem odasında!
'Derin kulak' hakem odasında!
Süper Lig'de geçen sezon oynanan bazı maçlarda hakem odalarına gizli kamera ve dinleme cihazı yerleştirildiği ortaya çıktı. Hakem camiasını şoke eden olay, Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'nun, 2013-2014 sezonu öncesinde Sapanca'da düzenlediği yaz seminerinde patlak verdi

İSTANBUL - Olay, Sapanca’daki yaz seminerinde Temsilciler Kurulu Başkanı Fatih Tanfer’in konuşmasında ortaya çıktı. Zaman gazetesinden Ali Aydın'ın haberine göre, 19 Temmuz’daki seminerin birinci gününün konuşmacıları arasında bulunan Tanfer, iddialara göre temsilcilerin maçtan önce neler yapması gerektiğini anlattı. İddialara göre Tarfer şöyle konuştu: “Temsilciler her maç öncesi stadı gezer, soyunma odalarını ve maçla ilgili alanları denetler; gördüklerini rapor haline getirir. Aynı statta oynanan bir sonraki maçta temsilci, bu raporlara bakarak eksiklerin giderilip giderilmediğini denetler.”

Tanfer, konuşmanın devamında skandal sayılabilecek bir bilgiyi de kürsüden paylaştı: “Süper Lig maçlarının oynandığı üç statta temsilcilerimiz bu kontrolleri yaparken birkaç gizli kamera buldu.”

Fatih Tanfer, burada stat isimlerini ve temsilcilerin kimler olduğunu söylemedi. Konuşmanın ardından soru- cevap bölümüne geçildi. Gizli kamera olayı salonda ciddi bir etki uyandırdı. Hakemler, yardımcı hakemler ve Merkez Hakem Kurulu üyeleri gizli kamera konusunun ciddi bir mesele olduğunu ifade ederek konunun aydınlığa kavuşturulmasını istedi. İstanbul Bölgesi Süper Lig yardımcı hakemlerinden Alpaslan Dedeş, söz isteyerek, “Sayın Başkan , bir ayrıntıyı size soracağım. Statlara kamera yerleştiren kulüpler ve kişiler kimlerdir? Bu konuda ne gibi işlem yaptınız?” sorusunu yöneltti. Temsilciler başkanı Fatih Tanfer, olayın detayına inmekten kaçınarak, “Gereği yapıldı” cevabını verdi.

Sporda Şiddet yasasına göre böyle bir olay karşısında sadece Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kurulları değil, Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma yapabilir. Ayrıca TFF kendi görev ve yetkilerini kullanarak kanaate dayalı küme düşme işlemini de uygulayabilir. (Zaman)

Hakem odalarında gizli kamera şoku