Derya'dan 3 günde 2 dünya rekoru

Derya'dan 3 günde 2 dünya rekoru
Derya'dan 3 günde 2 dünya rekoru
Antalya'nın Kaş ilçesinde Perşembe günü paletsiz değişken ağırlık derin dalış dalında 71 metre rekorunu kıran Derya Can, ikinci dünya rekorunu da kırdı.

Pınar KARAKUŞ / RADİKAL - Paletsiz ip destekli serbest dalış kategorisinde rekor denemesi yapan Derya Can, 2 dakika 31 dakika zamanlama ile 71 metre rekoruna ulaştı. Bu rekorun bir diğer önemi ise bu kategoride dünyada kırılan ilk rekor olması.

İki dünya rekorunu kıran milli sporcu Derya Can rekorlarını Cumhuriyet’in 90. Yılına ithaf etti. Derya Can’ın sporcusu olduğu ve rekor denemelerinde ODTÜ SAS ekibi 21 kişi ile görev aldı. Kendi kategorisinde dünyada ilk kez denenen rekoru kıran Derya, tarihe altın harflerle ismini yazdırdı.

Akdeniz’in karanlık derinliklerine yoğun güvenlik önlemleri ile dalan Derya Can bu rekorunu 1 dakika 56 saniyede tamamladı. Dalışları Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu (CMAS) hakemleri tarafından izlenen Derya Rusya’nın Kazan şehrinde 2-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen serbest dalış dünya şampiyonasında dünya ikincisi olan Derya Can, Antalya’nın Kaş ilçesinde ana sponsoru Arnica’nın da desteği ile aylardır bu rekorlar için hazırlanıyor.

Derya Can’ın başarısındaki en büyük destekçisi İşadamı Serhan Akın, “Bizzat ilgilendiğim dalış sporunun hem manen hem de madden ne kadar zahmetli bir spor olduğunu çok yakinen biliyorum. Derya Can’ın hedeflediği rekorları kıracağından hiç kuşkumuz yoktu. Kendisi ile gurur duyuyoruz. Derya Can’ın ana sponsoru olarak bu sporcuların adlarının duyulmasını arzu ediyor ve firmaların bu konuya hassasiyet göstermesini istiyoruz” dedi.