Devler kurayı çekti

Basketbol Milli Takımı'nın 5-14 Eylül tarihleri arasında İsviçre'de yapılacak Avrupa Şampiyonası'ndaki rakipleri belli oldu: Yunanistan, Hırvatistan ve Ukrayna.

STOCKHOLM - 5-14 eylül tarihlerinde İsveç'te yapılacak Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın ilk tur kuraları dün çekildi. Milli Takımımız, D Grubu'nda Yunanistan, Hırvatistan ve Ukrayna ile eşleşti.
Türkiye'yi kura çekiminde Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ile birlikte Milli Takım Antrenörü Aydın Örs, Milli Takım Menaceri Doğan Hakyemez ve Federasyon Dış İlişkiler Sorumlusu Emir Turam temsil etti. 1999 ve 2001 Avrupa Şampiyonalarında hiçbir başarısı olmayan, çeyrek finale bile kalamayan Yunanistan ile yine son Avrupa Şampiyonası'nda ilk beşin dışında kalmış olan Fransa'nın anlaşılmaz biçimde seribaşı olarak katıldığı kura çekiminde, 2001'in şampiyonu Yugoslavya, üçüncüsü İspanya ve beşincisi Rusya'nın aynı grupta buluşması, hayretle karşılandı. Milli Takım'ın teknik sorumlusu Örs, kurayı "Çok zor bir gruba düştüğümüzü düşünüyorum. Gruptaki bütün takımlar üst turu hedefliyor. Bizim hedefimiz şampiyonada ilk dörde girip olimpiyatlara gitmek olduğuna göre, elbette ki grupta bütün maçları kazanmak istiyoruz. Ancak turnuvalarda son dakikada yaşanan sakatlıklar çok belirleyici olabiliyor" yorumunu yaptı.
İlk maçını 5 Eylülde Ukrayna ile oynayacak olan '12 Dev Adam''ın ilk tur maçları 95 bin nüfuslu Boras kentinde. Statüye göre, gruplarını ilk sırada bitiren takımlar, doğrudan çeyrek finale yükselirken, ikinci ve üçüncü sıraları alanlar yan grupta aynı sıraları alanlarla çapraz eşleşiyor ve bu baraj maçlarını kazananlar, çeyrek finalist oluyor. Bu açıdan bakınca, millilerimizin grubu birinci sırada bitirememesi halinde, işler karışabilir. Çünkü bu durumda, C Grubu'ndaki Yugoslavya, İspanya ve Rusya'dan biri baraj maçında 'Devler'in rakibi olacak.
Hırvatistan'ı elemiştik
Milli Takımımız, grubundaki takımlardan Hırvatistan ile 2001 Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finalde karşı karşıya gelmiş ve nefesleri kesen bir mücadeleden sonra uzatmada 87-85 galip gelmeyi başarmıştı. Yunanistan ise o turnuvada çeyrek finale kalmayı başaramamıştı. Ukrayna da Ankara'da oynadığı üç maç sonunda ilk turda şampiyonaya veda etmişti. (Spor Servisi)