Devler yeniden cüceler ülkesinde

Geçen yıl Dünya Basketbol Şampiyonası'nda herkesin takdirini kazanan Türkiye, Avrupa Şampiyonası'na mağlubiyetle başladı. Milli Takım, Japonya'da iki kez yenmeyi başardığı Litvanya karşsında bu kez tutunamadı.

PALMA DE MALLORCA - Geçen yıl Dünya Basketbol Şampiyonası'nda herkesin takdirini kazanan Türkiye, Avrupa Şampiyonası'na mağlubiyetle başladı. Milli Takım, Japonya'da iki kez yenmeyi başardığı Litvanya karşsında bu kez tutunamadı. Maç boyunca çok kötü hücum eden Ay-Yıldızlı ekip savunmadaki gayretine rağmen sahadah boynu bükük ayrıldı. Milli Takım bugün saat 21.30'da başlayacak maçta Almanya'yla karşılaşacak. Karşılaşmayı NTV naklen yayımlayacak.
İlk periyoda çok iyi başlayan Ay-Yıldızlı ekip skorda bir anda 10-5
öne fırladı. Ancak periyodun ikinci yarısında kötü şut tercihleri nedeniyle Devler bu bölümü 19-16 geride kapadı. İlk periyotta Litvanyalı Siskauskas 10 sayı attı.


Büyütmek için tıklayınız

Almanya Çekleri devirdi
İkinci periyotta İbrahim Kutluay, üçlükleriyle millileri ayakta tuttu. Ancak Milli Takım isabetsiz dış şutlarla skorda (üst üste yedi üçlük kaçırdılar) geriye düşmeye başladı. Avrupa'nın en iyi oyuncuları arasında gösterilen Jasikevicius da oyuna ağırlığını koyunca fark 10 sayıya kadar çıktı. 12 Dev Adam biraz toparlanırken son saniyede yenilen basket olmasa Türkiye soyunma odasına sadece beş sayılık dezavantajla gidecekti.
Üçüncü periyot Ay-Yıldızlı ekip için kâbus gibi başladı. Litvanya 10-2'lik skorla farkı 16 sayıya kadar çıkardı. Bu fark maçta da belirleyici oldu. Bir türlü istediği ivmeyi yakalamayan Türkiye, İspanya'ya buruk bir şekilde 'merhaba' dedi.
Türkiye'nin grubundaki diğer maçta Almanya, Çek Cumhuriyeti'ni 83-78 yendi. Normal süresi 74-74 biten maçta Dallas Mavericks'in yıldızı Dirk Nowitzki, Almanya adına 35 sayı, 11 ribauntla oynadı. Almanya'da Türk asıllı Mithat Demirel de 18 sayı atarak maça damgasını vuran bir diğer isimdi.
Turnuvada alınan diğer sonuçlar şöyle: A Grubu: Sırbistan-Rusya: 65-73, İsrail-Yunanistan: 66-76, B Grubu: Letonya-Hırvatistan: 85-77, C Grubu: Polonya-Fransa: 66-74. (Spor Servisi)