'Dev'lerden erken veda

Basketbol Milli Takımı, Sırbistan Karadağ'a 76-80 yenilerek şampiyonaya veda etti. 12 Dev Adam iki yıl önce Avrupa Şampiyonası finalinde de Sırbistan'a (o zamanki adıyla Yugoslavya) yenilerek Avrupa ikincisi olmuştu.

Türkiye-Sırbistan Karadağ: 76-80
HAKEMLER: Richard Stokes (İngiltere), Vladimir Okhnimenko (Rusya)
TÜRKİYE: Kerem Tunçeri 6, Hidayet 11, Mirsad 2, Ender 9, İbrahim 15, Kaya 9, Mehmet 20 Haluk 4, Ömer Onan
SIRBİSTAN KARADAĞ: Vukcevic, Koturovic 10, Stojakovic 10, Ostojic 5, Jaric 18, Drobnjak 12, Vujanic 9, Gurovic 16
1. Periyot: 19-15, 2. Periyot: 38-34, 3. Periyot: 52-53BORAS - Stockholm'deki çeyrek final mücadelesine çıkacak yol, dünkü mücadeleden geçiyordu. Son 'Dünya Şampiyonu' etiketini aldıktan sonra ismini üzerinde rotüş yaparak Yugoslavya'yı Sırbistan Kardağ'a çeviren rakip karşısında 12 Dev Adam, hayati 40 dakikaya Hidayet, Ender, İbrahim, Mirsad ve Mehmet Okur beşlisiyle, temkinli bir şekilde başladı. Eski Efes Pilsenli Drobnjak'ın ikiliğiyle başlayan mücadelede Mehmet Okur, yine kendine özgü özel bir geceye hazır olduğunu gösterdi. İlk periyotta NBA patentli yıldız blok yaptı, riabunt aldı ve hücumda da etkin olarak rakip potaya sayıları bıraktı. İlk dakikalarda bir Mehmet, bir Drobnjak çıktı sahneye. Sonra Ay-Yıldızlılar'da genç oyun kurucu Ender Aslan rol çaldı; bir ikilik, ardından da bir üçlükle kendini gösterdi. Peja Stojakoviç'in ayak bileğinin burkulmasıyla kenarda oturduğu bu periyodun ilk beş dakikasını Sırplar 7-5 önde geçerken ilk çeyrek de Türkiye'nin 19-15 galibiyetiyle sona erdi. Mehmet Okur, ilk 10 dakikayı yedi sayı ve yedi ribauntla tamamladı.
İkinci çeyreğe de aynı beşle giren 12 Dev, periyodun hemen başında maçtaki en farklı skorunu yakaladı: 23-15. Bu bölümün öne çıkan ismi de Kaya Peker'di. Arka arkaya gelen sayılarıyla, farkın kapanmasını önledi. Bu çeyreğin ilk beş dakikasını, yani maçın 15. dakikasını Türkiye 31-24 önde geçti. İkinci periyotta Sırbıstan kanadını sürükleyen isim Marko Jariç oldu; NBA patentli oyuncu ilk 20 dakikada 12 sayı kaydetti. Öte yandan bu bölümde Stojakoviç de oyuna tekrar dahil oldu ve altı sayıya ulaştı. İlk devre de Türkiye'nin üstünlüğüyle bitti: 38-34.
Üçüncü çeyrek Mehmet Okur'un iki sayılığıyla başlarken ardından, ilk yarıyı bir sayıyla kapatan İbrahim üçlüğüyle kendini hatırlattı. Peşi sıra Sırbıstan 8-0'lık bir seri yakaladı ve farkı bire indirdi: 43-42. İsabetli atış kullanan uzunuyla üçlük deneyen ve başarılı olan Sırbıstan, üçüncü çeyreğin ilk beş dakikasında Sırbıstan uzun bir aradan sonra ilk kez öne geçti: 46-45. Üçüncü periyot da 53-52 Sırbıstan'ın galibiyetiyle sona erdi.
Son çeyreğe Sırplar hızlı girdi. Dört faulle oynayan Koturoviç, sayılarıyla takımını sırtladı. Son beş dakikaya Dünya ve Avrupa şampiyonu 62-60 önde girdi. Kalan sürenin en ilginç yanı Mirsad'ın ilk sayısını bitime üç dakika kala bulmasıydı. Maç Sırbıstan'ın 80-76 galibiyetiyle biterken, Türkiye bir kez daha rakibine resmi turnuvada boyun eğmiş oluyordu.
FIBA: Suçlu Mirsad
Öte yandan önceki gece oynanan Türkiye-Hırvatistan maçında çıkan olaylar nedeniyle Avrupa Basketbol Federasyonu (FIBA), Türkiye'ye ihtar ve bin Euro para cezası verdi. Olayların başlamasında, Mirsad Türkcan'ın ilk adımı attığını karara bağlayan komite, çıkan olayları videodan izleyerek, şu tesbitleri yaptı: 'Maç sonunda Mirsad Türkcan, Hırvat seyircilerin bulunduğu tribüne saygısız ve provakatif hareketler yaptı. Bunun sonucu olarak da Hırvat seyirciler ellerindeki yabancı maddeleri sahaya ve Türk seyircilere fırlattı. Türk delegasyonundan Doğan Hakyemez ve 9 numaralı oyuncu Rasim Başak, sahaya fırlatılan maddeleri alıp, Hırvat seyircilere geri gönderdi. Türk takımından Ömer Onan ile Hırvat takımından Mate Skelin'in yumruklaştıkları görüldü. Hırvat oyuncu Bagariç, Türk taraftarlarına saygısız hareketlerde bulundu. Bunun sonucu olarak da Türk taraftarlar sahaya yabancı madde attılar.
Komite, bu tespitlere dayanarak, Mirsad Türkcan, Ömer Onan, Rasim Başak, Mate Skelin ve Dalibor Bagariç'e uyarı cezası, Hırvatistan Basketbol Federasyonu'na 500, Türk Basketbol Federasyonu'na ise bin Euro para cezası verdi. (Spor Servisi)