Devletten kulüplere kıyak

24 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yasanın geçici 64. maddesine göre, kulüplerin sporculara yapacağı ücret ödemeleri dört yıl boyunca gelir vergisinden müstesna olacak.
Haber: CEMAL ERSEN / Arşivi

ANKARA - 24 Nisan'da Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yasanın geçici 64. maddesine göre, kulüplerin sporculara yapacağı ücret ödemeleri dört yıl boyunca gelir vergisinden müstesna olacak. Ancak bu ücretler üzerinden yüzde 15 oranında gelir vergisi tevkifatı yapılacak. Bakanlar kurulu, yüzde 15 oranını yüzde 25'e arttırmaya veya kanuni oranına indirme hakkını saklı tutuyor.
Turgut Özal tarafından kulüplere getirilen benzeri bir kolaylığın, 2000 yılından itibaren yürürlükten kalkmasıyla 'kademeli vergi' düzenine geçen spor kulüplerinin rahat nefes almasına yol açacak yeni yasa, 31 Aralık 2007 tarihine kadar geçerli olacak. Yasaya göre, Futbol Federasyonu'na bildirilen transfer ücretlerinin miktarı ne olursa olsun, kesilecek gelir vergisi yüzde 15 ile sınırlı kalacak. Yasa çıkmadan önce kademeli sistemle yüzde 45'e varan vergi ödemekle yükümlü olan kulüpler, böylece 'gerçek dışı' beyanlardan uzak tutulmaya teşvik edilecek.
Teşkilat tasfiye ediliyor
Öte yandan sporun yeni çatısı da son şeklini alıyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e sunulan yasa tasarısında birçok yenilik var. Yasa, sporun yönetiminde tüm yetkiyi Spor Yüksek Kurulu'na bırakacak. Tasarıda yer alan değişiklikler şöyle sıralanıyor:

  • 9 Kişilik Spor Yüksek Kurulu'nun başkanı ve iki başkan yardımcısı Bakanlar Kurulu tarafından atanacak. Kurul, idari ve mali bakımdan özerk olacak ve geliri bütçeden karşılanacak.
  • Taşra teşkilatı tamamen yerel yönetimlere devredilecek. Devir sonrası 9 bin kişilik personel, 350-400'e indirilecek.
  • İsteyen federasyonlar özerk olabilecek. Bu sistemde tutunamayacağını beyan edenler, Spor Yüksek Kurulu bünyesinde çalışmalarına devam ederek bütçeden para alacak. Özerkliğe geçmeyen federasyonlar kendi kaynaklarını yaratma çabasında olacak.
  • Federasyonlar başkanlık seçimlerini kendi bünyelerinde yapacak. 2004 Atina Olimpiyatları'na kadar mevcut başkanlar göreve devam edecek. Olimpiyat sonrası yeni kriterlere uygun olarak, her federasyon belirleyeceği delegeler ile seçime gidecek.