Devre arasında Beşiktaşlı yöneticilere 'ihtiyaç izni' çıkmadı

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleri, maçı protokol tribünü yerine konuk taraftarlar için ayrılan ve Bursa İl Spor Güvenlik Kurulu kararınca boş bırakılan konuk takım tribününde izlemeyi tercih ettiler.

  • Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleri, maçı protokol tribünü yerine konuk taraftarlar için ayrılan ve Bursa İl Spor Güvenlik Kurulu kararınca boş bırakılan konuk takım tribününde izlemeyi tercih ettiler. Demirören ve yöneticiler, tribüne gelişlerinde Yeşil-Beyazlı taraftarlar tarafından tezahüratlarla protesto edildi. Bu grup, ilk yarının bitiş düdüğüyle birlikte ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla karşılaşmayı izledikleri tribünden çıkmak istemeleri üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Başkan Demirören ve yöneticiler, devre ara-sında, maçı izledikleri konuk takım tribü-nünden çıkma isteklerini güvenlik güçlerine iletti. Bu isteğe güvenlik güçlerinin yanı sıra federasyon temsilcisi de olumsuz yanıt verdi. İsteklerinde direnen yöneticilerle görevliler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Olay, Bursa Emniyet Müdürü Tahsin Demir'in araya girmesiyle tatlıya bağlandı. Güvenlik güçlerinin kontrolünde tribünü terkeden Demirören ve yöneticiler, ikinci yarının başlamasıyla yeniden tribündeki yerlerini aldı. Bursa Emniyet Müdürü Tahsin Demir de, maçın ikinci yarısını Demirören ve yöneticilerle birlikte izledi.
  • Maçın bitiş düdüğüyle birlikte Bursaspor kaptanı Egemen Korkmaz'ın, Beşiktaşlı Serdar Özkan'ın yanına giderek başına vurmasıyla gerginlik yaşandı.
  • Maça Yeşil-Beyazlı taraftarlar büyük ilgi gösterdi. Bursasporlu taraftarlar, geçen sezon olduğu gibi bu maçta da saatler öncesinden stada gelerek tribünleri doldurdu. Beşiktaşlı futbolcular, çimleri incelemek üzere sahaya çıktıklarında tribünden protesto sesleri yükseldi. Bursasporlu taraftarlar, Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde Liverpool karşısında aldığı 8-0'lık yenilgiye de tezahüratlarıyla atıfta bulundu. Ayrıca tribünlerde Siyah-Beyazlıların grupta oynayacakları Porto maçına göndermede bulunularak 'Porto'ya başarılar' pankartı açıldı. Maçın başlamasına kısa bir süre kala ısınmak için Bursasporlu futbolcular sahaya çıktığında, Yeşil-Beyazlı taraftarlar tribünleri karnaval yerine çevirirlerken, Siyah-Beyazlı futbolcuları ıslıkladı.
  • Taraftarlar, bir dönem Bursaspor'da forma giyen ve teknik direktörlük yapan 'İmparator' olarak anılan Nejat Biyediç'i de unutmadı. Sağlık sorunu olan Biyediç için Yeşil-Beyazlı taraftarlar "Son imparator Nejat Biyediç, geçmiş olsun. Aramıza hoş geldin" yazılı pankart açtı. Bursasporlu taraftarlar, eşini trafik kazasında yitiren Murat Sözkesen için de "Acını paylaşıyoruz Murat Sözkesen" yazılı pankart açmaları dikkati çekti.
  • Bursa Emniyet Müdürlüğü, zorlu karşılaşma için stat ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Karşılaşma için çevre illerden gelen çevik kuvvet ekipleri ve 500 jandarma ile birlikte toplam 3 bin 200 güvenlik mensubunun görev aldığı bildirildi. Güvenlik önlemleri çerçevesinde taraftarlar stada üç aşamalı aramadan geçirilerek alındı. Üzerinde kesici ve delici cisim olan taraftarlar stat çevresinden uzaklaştırıldı. Bursa İl Spor Güvenlik Kurulu kararına göre Beşiktaş taraftarları gelmemesine karşın, konuk takım taraftarları için ayrılan bölüm boş bırakıldı.
  • Beşiktaşlı futbolcuları stada getiren otobüs, güvenlik güçlerince sıkı şekilde korundu. Beşiktaş kafilesine, Uludağ Üniversitesi Yerleşkesi'ndeki Holiday Inn Otel'den stada dek 20'ye yakın polis ve jandarma aracı eşlik etti. Beşiktaş otobüsünün geçtiği güzergâh üzerinde de geniş önlemler alındığı gözlendi. Yol üzerindeki üstgeçitler geçiş sırasında yaya trafiğine kapatılırken, güzergâh üzerinde belli noktalarda polis araçlarının konuşlandırıldığı görüldü. Beşiktaşlı futbolcular sahaya 'Ruhunuz yeter' yazılı pankartla çıkarken taraftarlarına selam gönderdi. Bu arada, başka bir sahada yapılan PAF takım maçı 1-1 berabere sona erdi.
  • Beşiktaş'ın bu sezon Fransız ekibi Saint Etienne'den transfer ettiği Lamine Diatta, Fransa'nın en büyük spor gazetesi L'Equipe'e verdiği demeçte "Ara transferde Beşiktaş'tan ayrılabilirim çünkü yönetim, sözleşmemde yer alan bazı yükümlülüklerini yerine getirmedi. Bana sürekli 'Haftaya hallederiz' diyorlar ama hiçbir girişimde bulunmuyorlar" dedi. Görev aldığı karşılaşmaların neredeyse tamamında hayli vasat bir görüntü çizen 32 yaşındaki futbolcu, Fransa ya da İngiltere ligindeki takımlardan birine gidebileceğini söyledi.