"Devrim Gençlerbirliği'nde"

"Devrim Gençlerbirliği'nde"
"Devrim Gençlerbirliği'nde"
A Milli Futbol Takımı'nın aldığı başarısız sonuçlar sonrasındaki tartışmaya Gençlerbirliği Teknik Direktörü İrfan Buz da katıldı.

ANKARA - İrfan Buz, kamuoyunda Türk futbolunda bir devrimden bahsedildiğini belirterek, "Ama devrim olmuş, bitmiş. Gençlerbirliği bu devrimi gerçekleştirmiş. Devrim Gençlerbirliği'nde, herkes buraya baksın. Ana kadroda tam 11 futbolcu var. Nerede yetişmiş? Beştepe'de, Gençlerbirliği'nde yetişmiş" diye konuştu.

Kendi altyapılarından yetişen futbolculardan 5'inin bu sezon A takımda forma giydiğini kaydeden Buz, "Herkesin bu örneğe iyi bakması gerekiyor" dedi. Uzun zaman Almanya'da milli takım için futbolcu izlediğini ifade eden Buz, "Son üç haftadır Ankara'da gerek tesislerde altyapı maçları olsun gerek Hacettepe'nin maçları olsun yakından takip ediyorum. Buradaki yeteneklerle Avrupa'daki yetenekler arasında kapanmayacak bir fark yok" değerlendirmesini yaptı.

"GURBETÇİYİM"

Türkiye 'de yabancı sınırlaması yüzünden gurbetçi futbolcular konusunda abartılı bir yaklaşım olduğunu düşündüğünü belirten Buz, "Geçmiş anlamıyla ben gurbetçiyim. Eğer tesisleşmeyi sağlayabilirseniz, Avrupa'daki sahaları, tesis kalitesini buraya taşıyabilirseniz, eğiticileri eğitirseniz, gurbete çıkmanıza gerek yok. Burada milyonlarca genç var, Avrupa'da ise binlerce" ifadelerini kullandı.

Gurbette doğanların, daha kaliteli bir fizikle dünyaya gelmediğini kaydeden Buz, şöyle devam etti:
"Aradaki farkı yaratan, nerede doğduğu değil, nerede futbol oynadığı, futbolu kimlerden öğrendiği. Herkesin Gençlerbirliği'ni yakından izlemesi gerekiyor. Burada Avrupa standardında bir model oluşmuş bile. Galatasaray , Beşiktaş gibi kulüpler, yeni proje diye orada burada takım satın alıp futbolcu yetiştirmek istiyorlar. Bu modeli ilk yapan belki de Türkiye'de Gençlerbirliği. Trabzonspor'u da unutmayalım. Burada doğru olan, adres birlikteliği. Gençlerbirliği projesine yakından bakan biri, o çok konuşulan devrimin burada başladığını görebilir."

"TAKIM BİRLİKLTELİĞİ, TESİS BİRLİKTELİĞİNDEN GEÇER"

Takım birlikteliğinin tesis birlikteliğinden geçtiğini kaydeden Buz, "Belki zorunluluktan genç takımlarla A takım aynı sahaları paylaşıyor. Fakat bu zorunluluk burada bir kültür yaratmış. Bir başka şehirde, bir başka ülkede takım satın alıp, bir kulüp için futbolcu yetiştirebileceklerini sanmıyorum" diye konuştu.

Bursaspor'da görev aldığı sürede futbolda taraftarın önemini anladığını ifade eden İrfan Buz, "Açık konuşayım, benim kariyerimdeki en büyük katkı Bursaspor taraftarının. Onların coşkusuyla işimi daha çok sevdim, onların heyecanıyla kendime, yeteneklerime daha çok inandım. Şimdi Gençlerbirliği tribünlerini böylesine boş görmek beni elbette üzüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıl 19 Mayıs Stadı'nın çok daha kalabalık, renkli, coşkulu olduğunu hatırladığını dile getiren Buz, "Bu yılki boşluktan Gençlerbirliği taraftarlarını sorumlu tutamam. Bu genel bir problem. Öyle ya da böyle, er ya da geç bu sorunun aşılacağını düşünüyorum. Bize düşen iyi futbol oynayıp, tribünleri her şeye rağmen daha kalabalık hale getirmek. Geldiğimden beri bunun için, daha çok pozisyon, daha çok gol için çalışıyoruz" diyerek sözlerini tamamladı. (AA)