Diego: Türkiye'ye gelmiyorum

Bu sezon Bundesliga'da adından en çok söz edilen futbolcuların başında Werder Bremen'li Diego geliyor. Avrupa kariyerine Porto'da başlayan ancak Portekiz'de istediğini bulamayan 21 yaşındaki futbolcu...
Haber: ERAY ÖZER / Arşivi

ANTALYA - Bu sezon Bundesliga'da adından en çok söz edilen futbolcuların başında Werder Bremen'li Diego geliyor. Avrupa kariyerine Porto'da başlayan ancak Portekiz'de istediğini bulamayan 21 yaşındaki futbolcu, Türk medyasının da transfer 'bomba'larından. Diego'nun dün küçük bir grup Alman gazeteciyle yaptığı söyleşiye Türkiye'den ben de katıldım. Biz sorduk (daha çok Alman gazeteciler sordu tabii), tam adı Diego Ribas da Cunha olan yıldız oyuncu yanıtladı. Söyleşi Almanca olduğundan Rixos Otel görevlilerinden Uğur bey, sağ olsun bana çeviride yardımcı oldu.
İlk olarak soru Efes Cup 6'da Beşiktaş maçında alınan sonuç üzerine. 4-0'lık galibiyet hakkında ne düşünüyor? Diego maçın kendileri için moral açısından önemli olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Bir de fizik gücümüzün iyi olduğunu gördük ki, bu, şu an için her şeyden önemli."
'Bremen ve Santos aynı'
Bremen'deki futbolu, takıma alışıp alışamadığını soruyorlar. İlginç bir cevap geliyor 21 yaşındaki oyuncudan: "Porto'daki futbol Almanya'dakinden çok farklıydı ama burası, yani Bremen, Santos'a çok benziyor. Özellikle oynadığımız oyun her ikisinde de benzer." Genç Brezilyalı söyleşinin geride kalan kısmında soruları genellikle "Takım arkadaşlarımla çok iyi anlaşıyoruz. Burada çok mutluyum. Her şey yolunda" gibi klişelerle cevaplıyor.
Açıkçası Diego'nun cevapları hiç de ilginç değil ve Alman gazeteciler bile bu cevaplardan sıkılıyorlar.
Türkiye güzel ama...
En ilgi çekici yanıtı Türkiye'ye transferi konusunda. Malum Türkiye'de Sabah ve Star gazeteleri genç oyuncuyu sırasıyla Fenerbahçe ve Beşiktaş'a transfer ettiler. O ise bir Alman gazetecinin transfer sorusuna, "Transferi düşünmüyorum. Şu anda Werder'de çok mutluyum" yanıtını veriyor. Yani bir yere gitmiyor. Ama yetmiyor ve söyleşinin sonunda kendisine 'Türkiye'de forma giymek ister miydin' sorusu yöneltiliyor. Yanıt politik ama net: "Türkiye güzel bir ülke. Burada herkes oynamak ister. Ama benim kısa vadeli planlarım içerisinde Türkiye'de oynamak yok." Bir transfer sorusu daha geliyor: 'Peki Fenerbahçe üç-dört yıl önce seninle ilgilenmiş miydi?' Yanıt yine net: "Şimdiye kadar bana Türkiye'den hiç teklif gelmedi." Kısacası, üzgünüm ama Diego Türkiye'ye gelmiyor. Zaten Avrupa'da bu kadar yıldızı parlamışken gelse bir tuhaf olurdu.
Alex çok komikmiş
Sıradaki soruyu ben soruyorum: "Alex'le 2004'te Copa America'da birlikte oynadınız. Onun hakkında ne düşünüyorsun? Ayrıca kaldığınız bu otelde Beşiktaş da kalıyor. Beşiktaş'ın Brezilyalı oyuncularıyla burada görüşebildin mi?" İkinci soruma, "Birkaçıyla ayaküstü konuştum" cevabı geliyor. İlkine verdiği yanıt ise çok ilginç: "Alex'le çok yakın arkadaşız. Her şeyden önce o müthiş bir futbolcu. Fakat bundan da öte benim arkadaşım. Brezilya'dayken onunla arada bir buluşur, birlikte eğlenirdik.
Ama Türkiye'ye gittikten sonra görüşemez olduk. Çok eğlenceli ve komik birisidir."