'Dış hatlar'a mendil sallarken...

Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Avrupa kupalarının dışında kaldıkları 2-0'lık Porto yenilgisinden sonra "Yenilgiyi hak ettik ama Türk futbolunu en iyi şekilde temsil ettiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim" dedi.

İSTANBUL - Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Avrupa kupalarının dışında kaldıkları 2-0'lık Porto yenilgisinden sonra "Yenilgiyi hak ettik ama Türk futbolunu en iyi şekilde temsil ettiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim" dedi. Sağlam, bu sezonki deneyimleriyle kendileri hakkındaki gerçekleri görme şansı bulduklarını söyledi.
Beşiktaş, salı akşamı Dragao Stadyumu'nun çimlerine gelirken elinde belki de hiç de ummadığı bir fırsatı tutuyordu. Siyah-Beyazlılar, Liverpool deplasmanında 8-0'lık skorla Şampiyonlar Ligi tarihinin en ağır yenilgisine maruz kaldıkları bir grupta son maça çıkarken hâlâ ikinci tura çıkma umudunu koruyordu. Beşiktaş'ın yapması gereken tek şey Porto'yu alt etmekti. Şampiyonlar Ligi'ne dördüncü kez katılan ve 11 deplasman maçından dokuzunu kaybedip tek 'dış hatlar' galibiyetini Chelsea'yi yenerek alan Kara Kartal, Devler Ligi'nde 'yaban eller'deki ikinci zaferinin peşindeydi.
Lakin fazlasıyla zor bir dönemeçti Beşiktaş'ın önündeki. Şampiyonlar Ligi'nin 2003-2004 sezonu şampiyonu Porto, bu arenada sahasında oynadığı son 18 karşılaşmadan sadece birini kaybetmişti. Üstelik kendi liglerinde de 12 hafta sonunda namağlup bir şekilde zirveye oturmuşlardı. Yine de çıkmadık candan umut kesilmezdi. Dragao Stadı'nda alınacak bir galibiyet hem Beşiktaş'ı ikinci tura taşıyacak hem de genç çalıştırıcı Ertuğrul Sağlam'a iki unvan birden kazandıracaktı. Sağlam hem Siyah-Beyazlı takımla Şampiyonlar Ligi'nde en çok puan toplayan hem de takımını Devler Ligi'nde ikinci tura yükselten ilk Türk teknik direktör sıfatlarını kazanacaktı.
Taraftarlara teşekkür etti
Özetle 'Ya herro ya merro'ydu Beşiktaş için fakat ne yazık ki Siyah-Beyazlılar kendilerini zafere götürecek o büyük patlamayı gerçekleştiremedi, Lucho Gonzalez ve Quaresma'dan yediği goller ve 2-0'lık mağlubiyetle bu sezonki Avrupa kupaları serüvenine noktayı koydu. Ertuğrul Sağlam, tıpkı maçtan önce olduğu gibi maçtan sonra da 'gerçekçi' bir dille konuştu. Maçtan önceki basın toplantısında "Favori Porto" diyen Sağlam, maçtan sonra da "3 puanı almamızı sağlayacak gole ulaşmak için yeteri kadar pozisyon üretemedik. Yenilmeyi hak ettik" dedi.
Sağlam, İnönü'de taraftarlarının da uzun süre akıllardan çıkmayacak şovlar yaparak desibel rekorları kırdıkları Liverpool (2-1) ve Marsilya (2-1) zaferleri sayesinde şanslarını son maça kadar taşıdıklarını ifade
ederek "Bu grup, Avrupa kupalarında bizim adımıza önemli bir deneyim oldu. Kendimizle ilgili bazı gerçekleri görme fırsatı yakaladık. Hem oyuncularıma hem de taraftarlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 38 yaşındaki çalıştırıcı, Türk futbolunu en iyi şekilde temsil ettiklerini gönül rahatlığıyla dile getirebileceğini söyledi.
FIFA'dan gelirlere bloke
Bu arada FIFA, Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi gelirlerini bloke etti. Vicente Del Bosque'ye 8.5 milyon avro ödemeye mahkûm olan Beşiktaş, Del Bosque'nin avukatlarının açtığı icra davası nedeniyle Şampiyonlar Ligi'ne katılım payı ve aldığı 2 galibiyetten elde ettiği 5 milyon 600 bin avro ile pazar payından alması muhtemel 3.5 milyon avroyu alamıyor. Beşiktaş Kulübü'nün icra davasına yaptığı itiraz sonuçlanana kadar Siyah-Beyazlılara ödeme yapılmayacak. (Spor Servisi)