Dışişleri'nden Burak Yılmaz yanıtı

Dışişleri'nden Burak Yılmaz yanıtı
Dışişleri'nden Burak Yılmaz yanıtı
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur'un, Burak Yılmaz için Lazio ile gerçekleştirilen transfer görüşmelerinde, "Roma Büyükelçisi Hakkı Akil'in de transfer pazarlığında yer aldığı" iddialarına ilişkin verdiği soru önergesine Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, soru önergesine verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı:
“6004 sayılı Dışişleri Bakanlığı’nın Kuruluşu Hakkında Kanun, büyükelçiliklerimize Türk vatandaşlarının ve tüzel kişilerin hak ve menfaatlerini koruma görev ve yetkisi vermektedir. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanlığı anayasada yer alan eşitlik ilkesine uygun şekilde ayrımcılık yapmadan Türk vatandaşı olan gerçek ve tüzel kişilerin yurtdışındaki menfaatlerini korumaktadır.

Mancini: Asla asla deme


Gereği halinde, ülkemizin bir spor kulübünün veya sporcusunun yurtdışındaki menfaatlerini hukuki sınırlar içerisinde korumak da bakanlığımız görevleri arasında yer almaktadır. Nitekim gerek spor kulüplerimiz, gerek sporcularımız ülkemizin yurtdışı tanıtımında ve tanıtım değerinin yükseltilmesinde büyük öneme sahiptir.

Bu itibarla, bakanlığımızca Büyükelçi Akil’e Galatasaraylı yöneticiler ile Claudio Lotito’nun görüşmesine katılması yönünde özel bir talimat verilmemiştir.

Soru önergesinde bahsekonu olayda, Büyükelçi Hakkı Akil Lazio Kulübü Başkanı Lotito ile daha öncesinde sahip olduğu kişisel ilişkilerini anılan futbol kulübümüzün yöneticilerinin ricası üzerine ve sadece transfer görüşmelerine uygun zemin sağlamak üzere kullandığını yapılan incelemede belirtmiştir.”

Bülent Tulun'a sürgün!


Soru Önergesinin metni ve gelen cevap:
Galatasaray Spor Kulübü'nün, futbolcusu Burak Yılmaz’ın transferi için, İtalya’nın Lazio Kulübüyle sürdürdüğü ve olumsuzlukla sonuçlanan transfer görüşmelerinde, Türkiye ’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil’in de yer aldığı ve transfere aracı olduğu iddiaları yerli ve yabancı basında yer almaktadır.

Basına yansıyan haberlerde, Lazio Kulübü Başkanı Claudio Lotito’nun İtalya spor basınına verdiği demecinde, Galatasaray Sportif Direktörü Bülent Tulun ile geçen hafta ofisinde yaptıkları görüşmede hazır bulunan Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil’in kendisine “Verin 15 milyonu” dediğini ileri sürüp, “O nasıl ücreti belirleyebiliyor” ifadelerini kullanmıştır. Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ise konu ile ilgili, “Bülent Tulun benim arkadaşım olduğu için orada hazır bulundum. Ona refakat ettim. Benim ne yetkim olacak, fiyat müzakeresi yapacak” açıklamalarında bulunmuştur.

Öte yandan söz konusu iddialar karşısında diğer takım taraftarlarının tepkileri ve konu hakkında şikayetlerini gerekli mercilere bildirecekleri yönündeki yorumlar sosyal medyada sıklıkla yer bulmaktadır.

Semih'in futbol hayatı tehlikede!

Bu doğrultuda;
1- Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisinin bir spor kulübünün özel transfer görüşmesinde bulunması, Dışişleri Bakanlığı Teşkilat Yapısında belirtilen Büyükelçilik görevleri arasında yer almakta mıdır? Böyle bir görüşme, hangi görev tanımından referans almaktadır?
2- Bakanlığınızca, Büyükelçiye bu yönde bir talimat verilmiş midir?
3- Konuyla ilgili bir inceleme başlatılmış mıdır?

Galatasaray'a sürpriz teklif