'Division takımına bile bu kadar gol atamazdık!'

Beşiktaş'ın önceki akşam geçirdiği ağır kazadan sonra yaşananları olay mahallinden sizlere bildireyim! Dün kendimi Türk derbilerinde fark yiyen takımın taraftarı gibi hissettim.
Haber: BENER ONAR / Arşivi

LIVERPOOL - Beşiktaş'ın önceki akşam geçirdiği ağır kazadan sonra yaşananları olay mahallinden sizlere bildireyim! Dün kendimi Türk derbilerinde fark yiyen takımın taraftarı gibi hissettim. Sanki işe gideceğim ve rakip ekibin yandaşları tarafından makaraya sarılacağım. Birisi sorsa 'Hemşerim memleket nere?' yalan söylemeye hazırım! İşin gerçeği maç bitiminden dönüşe kadar İngilizler gayet alttan alarak zaferlerini yaşadılar. Kiminle konuşsam hafifinden teselli etti beni. İlginçtir dalga geçen tek grup Canal Plus'ün iki muhabiriydi. Marsilya maçında kendileriyle görüşeceğiz!
Neyse efendim maçtan sonra otelime geçtim. Otel birazcık şehir dışı olduğundan 'çevre iller'den gelen Liverpool taraftarları lobiyi doldurmuştu. Abartmıyorum ITV ve SKY'dan toplam sekiz kez (ben yatmaya gittikten sonra sabaha kadar oturmuş olabilirler!) özetleri izlediler. Bir şeyler atıştırmak için masaya oturan bendeniz de onlarla birlikte 64 (8 çarpı 8) Liverpool golünü yeniden yaşadım. 'Masadan masaya' sohbetlerine gelince... Liverpool taraftarları böyle bir farkı beklemiyormuş ve Beşiktaş'ın performansı karşısında da şaşırmışlar. "Öyle demeyin derbiden çıktılar, eksikleri falan var" diyip "En basit hareketleri bile yapamıyorlar" cevabını alınca konuyu değiştirdim.
Maçın adamı Hakan Arıkan'ın, Türk Milli Takımı'nın kalesini koruduğunu öğrenince bana "Nasıl spor yazarı bu, isimleri karıştırıyor" şeklinde bir bakış attılar! İnanılmaz hatalar yapan Arıkan'ın Türkiye'nin bir numarası olduğuna inandıramadım vallahi. Neill, "Rüştü nerede? Neden oynamıyor?" sorusuyla 'Rüştü mü, Hakan mı?' tartışmalarına ucundan dahil olurken gecenin en iyi esprisini Crewe'den gelen John yaptı: "Division (2., 3. Lig) takımlarına bile bu kadar gol atamazdık."
Londra treni için otelden taksiye bindim. Taksiciyle saniyesinde muhabbeti koyup sabah kritiğine giriştik. Şu aralar sinemalarımızda da izlenebilen 'Across the Universe'dekine benzer sokaklardan (yan not: Çok güzel bir film, mutlaka izleyin) geçerken taksici Ronnie, "Biz takımı hep destekleriz" dedi durup dururken. Meğer akşam stadın oradan geçerken Beşiktaş taraftarının "Bu forma kutsaldır nasip olmaz herkese" protestosunu görmüş. Ama yine de "Beşiktaş taraftarını sevdim. Bize benziyorlar" övgüsünden geri kalmadı.
Son bir şey daha... Maçın bitiminde Uğur Vardan'a başlık önerisinde bulunurken '80'lere döndük, yine 8 yedik' mealinde bir şeyler söyledim. Hemen yanımda oturan Beşiktaş'ın ve Milli Takım'ın eski kalecisi Fatih Uraz'ı fark etmemiştim. Kendisi de 'İngilizzedeler' arasında yer alan Fatih Bey bu yazıyı okursa gafımdan dolayı beni affetsin. Onun zamanında '8' gol yemek takımlar arasındaki uçurumlara bakınca gayet normal de, 2007 yılında bu skor biraz hazımsızlık yarattı sanki.